رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور:

مالكان كنونی خانه پدری پرویز مشكاتیان در نیشابور تحت پیگرد قانونی هستند

مالكان كنونی خانه پدری پرویز مشكاتیان در نیشابور تحت پیگرد قانونی هستند به گزارش هنر شهر خراسان رضوی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور اظهار داشت: بعد از تخریب خانه پدری منزل استاد پرویز مشكاتیان بلافاصله به مراجع قضایی شكایت كردیم و الان لودر توقیف، راننده بازداشت و مالكان حال حاضر هم تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند.محمد اسماعیل اعتمادی در گفتگو با ایسنا عنوان کرد: منزلی که امروز به صورت غیر مجاز تخریب شده، خانه مسکونی پدر پرویز مشکاتیان بوده است و چون استاد پرویز مشکاتیان دوران کودکی و نوجوانی خویش را در این خانه سپری کرده بودند به همین علت این خانه اهمیت خاصی داشت؛ این منزل مسکونی حدود دو تا سه سال قبل توسط ورثه به دو نفر به فروش رسید.

وی افزود: با اینکه پیگیری کردیم که این اتفاق نیفتد اما متاسفانه این خانه فروخته شد، البته با مالک وارد مذاکره شدیم که تخریب صورت نگیرد و تا پیش از این هم مالکان همکاری خوبی داشتند، اما متاسفانه امروز این صورت گرفت و خانه پدری استاد مشکاتیان تخریب شد.

اعتمادی اظهار نمود: با عنایت به این که خانه پدری استاد پرویز مشکاتیان به علت حضور استاد در آن، به تازگی بعنوان اثر واجد ارزش ثبت آثار ملی شده بود، مالکان نمی ‏توانستند این اثر را تخریب کنند و الان تخلف صورت گرفته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور اضافه کرد: بعد از تخریب منزل بلافاصله به مراجع قضایی شکایت کردیم و الان لودر توقیف و راننده هم بازداشت شد؛ همینطور مالکان تحت پیگرد قانونی قرار دارند، روز شنبه هم از راه دادگاه مجدد پیگیر این تخلف خواهیم بود.

وی مطرح کرد: پیش از این، خانه استاد معمار باشی در خیابان رازی و خانه رئیس‎التجار در خیابان اسدآبادی شمالی این شهرستان هم تخریب شده اند.

اعتمادی اظهار داشت: با اینکه دو اثر دیگر ثبت آثار ملی نبودند، ولی با ثبت اسناد و شهرداری مکاتبه کردیم که حداقل منزل رئیس‎التجار که ارزش بیشتری دارد، تفکیک نشود و مجوز برج سازی برای آن صادر نگردد.

وی بیان نمود: باید فرهنگ سازی شود تا مردم خودشان به اهمیت این خانه‎ها پی ببرند، می شد این خانه تبدیل به بوم گردی و یا موزه موسیقی شود و بهره اقتصادی خوبی از آن برده شود، بطور قطع زمان می ‏برد تا بعضی از مردم که به دنبال تخریب این منازل و برج‎ سازی هستند به اهمیت آنها پی ‏ببرند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور اضافه کرد: تا کنون حدود 20 تا 30 منزل تاریخی و یا مکان هایی که در آنها شخصیت‎های برجسته و خاصی زندگی می‎کردند و همینطور برخی باغات قدیمی شناسایی شده و تلاش می‎شود تا جلوی تخریب آنها گرفته شود.

وی عنوان کرد: بطور قطع در این خصوص یک سازمان به تنهایی نمی‎تواند کاری انجام دهد، در توان میراث فرهنگی نیست که همه این مکان ها را تملک کنند، درخواست داریم یا مردم به حفظ آنها کمک کنند و یا سرمایه‎گذاران این خانه‎های با ارزش را تملک کرده و به واحدهای گردشگری تبدیل نمایند.
1399/03/15
14:40:13
5.0 / 5
2403
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است