برنامه های گرامی داشت دهه كرامت بر محور تعاملات ملی و بین المللی

برنامه های گرامی داشت دهه كرامت بر محور تعاملات ملی و بین المللی به گزارش هنر شهر رئیس شورای هماهنگی بزرگداشت ˮدهه كرامتˮ با تاكید بر ابعاد ملی و بین المللی در گرامیداشت این دهه، اظهار داشت: امسال با مشاركت آستان های اربعه جشن ها و پویش های مجازی انجام می شود.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی در تشریح برنامه های دهه کرامت اظهار نمود: باتوجه به شرایط ویژه ای که امسال به جهت شیوع ویروس کرونا در کشور وجود دارد، شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت، عموم کارهای خودرا بمنظور رعایت پروتکل های بهداشتی و جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، به صورت مجازی برگزار می نماید.
رئیس شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت اظهار داشت: امسال شعار دهه «خدمت کریمانه؛ همدلی به رسم اهل بیت(ع)» است اما این احتمال وجود دارد که زیرعنوانی نیز به شعار امسال در دهه کرامت افزوده شود.
وی در مورد عناوین روزهای دهه کرامت، اظهار داشت: سه شنبه، ۳ تیر، مصادف با اول ذی القعده و همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) با عنوان «تکریم دختران؛ نشان خانواده فاطمی»، چهارشنبه، ۴ تیر، مصادف با دوم ذی القعده، همزمان با روز شهرداری و دهیاری با عنوان «در شادی اهل بیت(ع) شاد باشیم» نامگذاری شده است. پنجشنبه، ۵ تیر مصادف با سوم ذی القعده «مدافعان سلامت، رهروان ایثار و شهادت» نام گرفته است؛ همچنین، برای جمعه ۶ تیر که همزمان با روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است عنوان «خانواده مهدوی محور جامعه مهدوی» و روز شنبه ۷ تیر، همزمان با روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه و بزرگداشت حضرت صالح بن موسی الکاظم(ع)، شهادت آیت الله بهشتی(ره) و ۷۲ نفر از یاران امام خمینی(ره) عنوان «امامزادگان الگوی تمدن دینی و ولایت پذیری» در نظر گرفته شده است.
ارزانی اظهار داشت: از طرف دیگر روز یکشنبه، ۸ تیر نیز مصادف با ششم ذی القعده و روز بزرگداشت حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) و روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی با عنوان «حضرت شاهچراغ(ع) اسوه عدالت و امین ولایت» نامگذاری شد و دوشنبه، ۹ تیر نیز مصادف با هفتم ذی القعده با عنوان «تشکل های مردمی جهادگران خدمت و سلامت» نام نهاده شده است؛ همین طور برای سه شنبه، ۱۰ تیر، مصادف با هشتم ذی القعده و روز آزادسازی شهر مهران و بزرگداشت صائب تبریزی عنوان «رفاه و امید در سایه جهش تولید» و برای چهارشنبه، ۱۱ تیر که مصادف با نهم ذی القعده و شهادت آیت الله صدوقی چهارمین شهید محراب است، عنوان «شهداء و علماء الگوی تحقق گام دوم انقلاب» انتخاب شده است.
وی در تشریح عناوین روزهای دهه کرامت افزود: روز پنجشنبه، ۱۲ تیر، مصادف با دهم ذی القعده و حمله ددمنشانه آمریکا به هواپیمای مسافربری کشورمان، روز بزرگداشت علامه امینی(ره) و روز افشای حقوق بشر آمریکایی با عنوان «خادم الرضا(ع)، شهید سلیمانی؛ الگوی خادمان اهل بیت(ع)» و در نهایت جمعه، ۱۳ تیر، مصادف با یازدهم ذی القعده، سالروز ولادت امام رضا(ع) نیز با عنوان «امام رضا(ع)؛ امام رأفت و مهربانی» نام گذاری شده است.
رئیس شورای هماهنگی دهه کرامت در بخش دیگری از مباحث خود در مورد برگزاری جلسات شورای هماهنگی دهه کرامت، اظهار داشت: این جلسات با حضور دستگاه های عضو و تولیت آستان های اربعه بمنظور هماهنگی فعالیت ها و به صورت ویدئوکنفرانس با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می شود. این اقدام با هدف ایجاد همگرایی میان آستان های اربعه و دستگاه های عضو شورای دهه کرامت صورت می پذیرد.
ارزانی افزود: طراحی پویش های ملی، سرود رضوی، کارناوال های شادی، بررسی برنامه های استانی همچون ارسال بخشنامه های مرتبط، برگزاری نشست های همفکری و هماهنگی مسئولان کارگروه های شورا، همچون برنامه هایی است که در طول دهه کرامت برگزار می گردد.
وی با اشاره به کارهای ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در دهه کرامت، اظهار داشت: طراحی فرآیندهای لازم در بخش مناسبت های ملی مذهبی سامانه (فهما)، اجرای پویش ملی دهه کرامت در سطح کانون ها، آذین بندی محلات از طرف کانون ها، مشارکت با آستان حضرت معصومه(س) در برگزاری جشن های مردمی دهه کرامت، توجه مضاعف به عملیاتی‏ شدن شعار سال و عناوین روزهای دهه‏ کرامت باتوجه به ظرفیت‏ ها و اقتضائات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مناطق مختلف کشور همچون کارهایی است که امسال به همت ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور برگزار می گردد.
ارزانی افزود: تاکید بر گسترش گفتمان خدمت کریمانه در عرصه‏ های مختلف اجتماعی با هدف کمک به مناطق محروم و تقویت روحیه امید و خودباوری، ترویج فرهنگ وقف و نذر متناسب با نیازهای روز جامعه، جهت‏ دهی شادی و نشاط عمومی با تاکید بر نشاط و شادی مؤمنانه، همچون دیگر برنامه های ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در این ایام است که از طرف کانون های فهما در سراسر کشور اجرایی می شود.
وی اظهار داشت: نکته مهم این که برای اولین بار پس از نزدیک به سه دهه فعالیت و در فاز نخست، همزمان با دهه کرامت مجوز فعالیت بیش از ۲۰۰۰ کانون فرهنگی هنری که از هر جهت کارشان تکمیل است و در رویداد فهما هم امتیازات درخوری کسب کرده اند و بعنوان کانون فعال و قوی شناخته می شوند، تمدید می شود؛ قبل از این، همه مراحل تمدید مجوز به صورت دستی و حضوری انجام می شد اما با بسترسازی در فضای مجازی، حالا این مهم به صورت کاملا الکترونیکی صورت می گیرد. البته بین این کانون های مدنظر در فاز نخست، علاوه بر کانون های فعال، کانون های فرهنگی هنری جدیدالتاسیس هم وجود دارد.
وی ادامه داد: همین طور برگزاری آیین های دهه کرامت با محوریت مساجد و بقاع متبرکه و از طرف دیگر تمرکز بر ارتباطات، تعاملات و مشارکت ادیان، اقوام و مذاهب در روزهای دهه کرامت در حوزه های داخلی و بین المللی مد نظر است.
رئیس شورای هماهنگی دهه کرامت در بخش دیگری از مباحث خود و در تشریح روند برنامه های بین المللی در این ایام از برگزاری وبینارهای بین المللی در رابطه با دهه کرامت آگاهی داد و اشاره کرد: این وبینارها برای اولین بار با حضور شخصیت های داخلی و خارجی و با همکاری کشورهای مختلف و شخصیت های جهان اسلام، به زبان های فارسی، انگلیسی و عربی برگزار می گردد.
وی اظهار داشت: این وبینار با هدف ایجاد وحدت و همدلی در جهان اسلام حول محور وجود مقدس اهل بیت(ع)، در طول دهه کرامت به صورت روزانه و با موضوع عناوین روزهای این دهه انجام می شود. در حال هماهنگی با صداوسیما برای تعیین ساعت برگزاری و پخش این وبینارها هستیم که تا هفته آینده و پیش از شروع دهه کرامت مشخص و از شبکه های مختلف تلویزیونی پخش شود.
ارزانی اضافه کرد: از طرف دیگر برنامه ‏ریزی و طراحی فعالیت‏ های گسترده و اصولی بمنظور تبدیل‏ شدن موضوع خدمت کریمانه بعنوان یک فرهنگ و جریان عمومی (نه تنها در دهه ‏کرامت بلکه در طول سال) همچون محورهایی است که در سطح اجرای برنامه های امسال مورد تاکید است.
او در آخر اظهار داشت: بلافاصله پس از دهه کرامت جلسه ای با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می گردد و از برنامه های شاخص و دستگاه های برتر در گرامی داشت دهه کرامت تقدیر به عمل می آید.
منبع:

1399/03/26
15:23:38
5.0 / 5
2327
تگهای خبر: برنامه , جشن , دستگاه , رفاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است