چند دلیل برای یك تصمیم

چند دلیل برای یك تصمیم به گزارش هنر شهر « اگر متجاوز را تنبیه نكنیم، فردا شوروی هم به كشور ما چشم طمع خواهد دوخت. همین الان كه ما در مقابل عراق برتری نظامی داریم، «میگ »های شوروی برای رفتن به افغانستان به مرز ما تجاوز می كنند وای به روزی كه ما متجاوز را تنبیه نكنیم.»به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، دوروز قبل از آغاز عملیات رمضان قرارگاه کربلا روز اجرای این عملیات را اعلام نمود. در روزشمار بیستم جنگ ایران و عراق با عنوان «عبور از مرز؛ تعقیب متجاوز با عملیات رمضان» در تشریح علل تصمیم ایران برای ورود به خاک عراق نوشته است:

«طبق ابلاغ قرارگاه کربلا، روز ۱۳۶۱/۴/۲۲ بعنوان روز آغاز عملیات تعیین شده است. اما ساعت حرکت نیروها از خاک ریز خودی برای برخی از یگان ها مهم می باشد، چون با عنایت به یکسان نبودن فاصله خطوط خودی با دشمن در سه قرارگاه و با احتساب یک زمان برای شکستن خط دشمن، حرکت یگان ها در یک زمان میسر نیست، بنابراین قرار شده که یگان ها با فاصله های زمانی متفاوت حرکت خویش را آغاز کنند. با عنایت به این که در این فصل (تابستان) طول ساعات روز بیش تر از طول ساعات شب است، باید نیروها در اوایل تاریکی شب به خط بزنند که تا ساعت روشنی هوا (حدود ساعت ۵ صبح) فرصت انجام دادن کارها را داشته باشند، بنابراین مقررشده است که برخی از یگان ها در میان راه نماز بخوانند.

همه یگان ها موظف شده اند که ساعت ۹: ۳۰ شب به خط دشمن بزنند و یک تا دو ساعت قبل از تاریکی هوا حرکت کنند تا در زمان مقرر به خاک ریز دشمن برسند. بدین ترتیب قرارگاه فتح که نسبت به سایر قرارگاه ها به دشمن نزدیک تر است، باید دیرتر از آنها حرکت نماید.دلایل تصمیم ایران برای ورود به خاک عراق

محسن رضایی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، امروز در یک سخنرانی در جمع مسؤلان قرارگاه کربلا و فرماندهان یگان های عمل کننده در عملیات رمضان، با بیان اصول کلی استراتژی نظامی ایران بعد از عقب نشینی نیروهای عراق، درباره علل تصمیم ایران برای ورود به خاک عراق و هم علل و اهداف عملیات نظامی ایران در خاک دشمن در آینده نزدیک، توضیحاتی داد.

محسن رضایی درباره علل و اهداف ایران در عملیات آینده، اظهار داشت: «اولین هدف عملیات آینده ایران، به شکست کشاندن توطئه ای است که برای نجات صدام طراحی شده و می خواهند نیروهای ما را در ۸۰۰ کیلومتری مرز بین الملل نگه دارند و جنگ را فرسایشی کنند و مجدداً به ایران حمله کنند.

هدف دوم این است که ما به تکلیف شرعی خود عمل کنیم؛ به این مفهوم که هم اکنون خیلی از شهرها و روستاهای مرزی ما علیرغم عقب نشینی عراق از قسمت هایی از خاک ایران، زیر آتش توپخانه ارتش عراق قرار دارد و ما هرروز متحمل خسارات مالی و تلفات جانی زیادی می شویم و دفاع در مقابل این وضعیت شرعاً برای ما واجب است و ما نمی توانیم این وضعیت را تحمل نماییم و باید از امنیت در داخل مرزهای خود اطمینان حاصل نماییم.

دلیل سوم ما برای انجام عملیات در آینده این است که رژیم متجاوز عراق را به صورت جدی تنبیه نماییم تا در آینده نه تنها رژیم عراق که هیچ کشور دیگری در منطقه و در دنیا جرأت تجاوز به خاک ایران را نداشته باشد و در شرایط کنونی ما باید این قدرت و اعتبار را برای خود به وجود بیاوریم و اگر متجاوز را تنبیه نکنیم، فردا شوروی هم به کشور ما چشم طمع خواهد دوخت. همین الان که ما در مقابل عراق برتری نظامی داریم، میگ های شوروی برای رفتن به افغانستان به مرز ما تجاوز می کنند وای به روزی که ما متجاوز را تنبیه نکنیم. در زمان بنی صدر وقتی سازمان ملل طرح استقرار نیروی حافظ صلح بین نیروهای ایران و عراق را بیان کرد و بنی صدر آنرا پیش امام برد، امام فرمودند که «ما این طرح را نمی پذیریم. ما تا این ملت را داریم باید پیش برویم و دشمن را از خاک خود بیرون نماییم.

مگر ما با عراق کاری داشتیم. دولت عراق به خاک ما تجاوز کرد و حالا هم باید چنان سیلی ای به او بزنیم که دیگر از جایش بلند نشود.» حالا هم ما معتقدیم اگر متجاوز را تنبیه نکنیم، هیچ ضمانتی وجود ندارد که کشورهای دیگر به سرزمین ما چشم طمع نداشته باشند.

دلیل چهارم ما هم برای ادامه نبرد این است که ما برای دفاع از اسلام و دفاع از امت خودمان مجبور هستیم که با اسرائیل درگیر شویم و تا زمانی که رژیم بعث در عراق سر کار است، ما هیچ کاری نمی توانیم با اسرائیل انجام دهیم اما اگر به امید خدا دولت صدام از بین برود، راه برای مبارزه با اسرائیل باز خواهد شد.»

منابع:

۱ ـ سند شماره ۳۲۸۹، مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: عملیات رمضان، قرارگاه کربلا، نوار شماره ۶۷۵۸، راوی: هادی نخعی، ۲۱/۴/۱۳۶۱، ص ۱۱.

۲ ـ سند شماره ۳۲۹۵، مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: عملیات رمضان، قرارگاه کربلا، نوار شماره ۶۷۵۹، راوی: هادی نخعی، ۲۱/۴/۱۳۶۱، ص ۱ و ص ۵.

۱۱ ـ سند شماره ۳۷۱۷، مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: نوارپیاده شده سخنرانی محسن رضایی، ۲۱/۴/۱۳۶۱، صص ۱ تا ۱۱.
1399/04/21
20:53:59
5.0 / 5
1927
تگهای خبر: طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است