در نشست رسانه ای تشریح شد؛

درددل های صنفی هنرمندان موسیقی ایران

درددل های صنفی هنرمندان موسیقی ایران به گزارش هنر شهر نشست رسانه ای برخی از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران به منظور عرضه گزارش فعالیتهای انجام گرفته و تشریح اهداف پیش روی در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار گردید.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، برخی از اعضای انجمن صنفی «هنرمندان موسیقی ایران» امروز سه شنبه چهاردهم مردادماه با برگزاری یک نشست رسانه ای که در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار شد، ضمن عرضه گزارشی از فعالیتهای انجام گرفته در این نهاد صنفی، به تشریح اهداف و برنامه های آینده خود پرداختند.
علی مغازه ای سخنگوی انجمن صنفی هنرمندان موسیقی در ابتدای این برنامه ضمن تبریک روز خبرنگار به عرضه گزارشی از روند فعالیتهای این نهاد صنفی پرداخت و اظهار داشت: علت اینکه از شما خواهش کردیم در این جلسه حضور داشته باشید، تبیین وضعیت انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران بوده، که بیشتر از ۲۰ سال است در کشور فعالیت می کند. می توان اظهار داشت که این مجموعه یکی از باسابقه ترین نهادهای صنفی حوزه موسیقی است که به لحاظ ساختاری توانسته حوزه های صنفی را پوشش بدهد. این مجموعه پس از نهاد «خانه موسیقی» تشکیل شد و دارای یک خصوصیت مهم می باشد. این انجمن به صورت مستقیم با سازمان جهانی کار (ILO) در ارتباط می باشد و آنچه انجام می پذیرد مبتنی بر شرایطی است که کاملاً وابسته به اجرای فعالیتهای صنفی زیر نظر وزارت کار است و این نکته ای است که باید به آن توجه داشت.
مغازه ای در ادامه این نشست رسانه ای اظهار داشت: پذیرش سهم سرانه بیمه توسط صندوق اعتباری هنر که برای نخستین بار توسط انجمن صنفی هنرمندان موسیقی عنوان شد، نامه به سازمان صدا و سیما برای پشتیبانی از جامعه موسیقی، پیگیری ماجرای معافیت مالیاتی هنرمندان که در ایام پایانی سال ۹۸ در رسانه ها پیگیری شد، مذاکره با مدیرعامل صندوق اعتباری هنر برای انجام امور تسهیلاتی ویژه هنرمندان موسیقی همچون کارهایی است که طی ماه های گذشته ما در انجمن صنفی هنرمندان موسیقی انجام داده ایم.
در این سال ها هنرمندانی بوده اند که حتی توان پرداخت حق بیمه خویش را نداشته اند. این مورد در میان هنرمندان موسیقی نواحی ما هم وجود دارد که من دیده ام در خیلی از مواقع حتی توان پرداخت این حق بیمه ها را نداشته اند از این جهت حمایت یک نهاد دولتی و حتی شهرداری تهران می تواند شرایط بهتری را برای ما در این دو حوزه ای که به آن اشاره کردم داشته باشد این پژوهشگر موسیقی درباره مبحث حق عضویت مجموعه های صنفی خاطرنشان کرد: امروز شما عزیزان را دعوت کرده ایم تا برخی درددل های خودمان را هم مطرح نماییم. یکی از این دغدغه ها بحث اجاره مکانی برای فعالیتهای انجمن است که متاسفانه در سال های اخیر فقط و فقط به صورت شخصی صورت گرفته است. موضوعی که به نظر می رسد می تواند با حمایت برخی مجموعه های دولتی در شرایطی قرار گیرد که بتواند انجمن صنفی هنرمندان موسیقی را صاحب مکانی کند. ماجرای پرداخت سرانه بیمه توسط برخی هنرمندان هم نکته دیگری است که دوست داریم دولت در این حوزه به ما کمک نماید. چون که در این سال ها هنرمندانی بوده اند که حتی توان پرداخت حق بیمه خویش را نداشته اند. این مورد در میان هنرمندان موسیقی نواحی ما هم وجود دارد که من دیده ام در خیلی از مواقع حتی توان پرداخت این حق بیمه ها را نداشته اند از این جهت حمایت یک نهاد دولتی و حتی شهرداری تهران می تواند شرایط بهتری را برای ما در این دو حوزه ای که به آن اشاره کردم داشته باشد.
مغازه ای در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: چندی قبل موضوعی عنوان شد که خانه های در رابطه با فعالیتهای فرهنگی هنری کشور تبدیل به انجمن صنفی شوند. این مورد در حالی است که ذیل موارد قانونی این مورد مطرح شده که وقتی در حوزه ای تخصصی انجمن صنفی از قبل مشغول به فعالیت باشد، مجموعه دیگری نمی تواند بعنوان «انجمن صنفی» کارهای خویش را ادامه دهد. ازاین رو من از همه افرادی که دغدغه صنفی دارند می خواهم اگر خواستار ادامه فعالیت صنفی و حمایت های لازم در این حوزه هستند به انجمن صنفی هنرمندان موسیقی بیایند و در اینجا عضو شوند. چه بسا وقتی در این شرایط ورود پیدا کردند بعدها بعنوان عضو هیات مدیره هم فعالیت کنند.
اطیابی مدیرعامل انجمن صنفی هنرمندان موسیقی هم در این جلسه خبری ضمن عرضه توضیحاتی درباره پیشینه تشکیل انجمن صنفی هنرمندان ایران در سال ۷۷ به عرضه گزارشی درباره فعالیتهای انجام گرفته در این مجموعه طی بیست سال قبل پرداخت و توضیح داد: ما در فدراسیون بین المللی موسیقی هستیم که در تمام کشورها فقط یک مجموعه صنفی می تواند زیر مجموعه این نهاد باشد. این فدراسیون دارای امتیازات بین المللی است که فکر می کنم در آینده نزدیک می توانیم شاهد ثمرات و فعالیتهای مربوط به آن در کشورمان باشیم. این در شرایطی است که ما در حوزه بیمه هایی نظیر تأمین اجتماعی هم کارهای زیادی انجام داده ایم که در ماه های گذشته به صورت مبسوط به آن پرداخته شده است.
وی با اشاره عدم دریافت حق عضویت اعضا در ایام کرونایی اظهار داشت: این افتخار ماست که ما تا به امروز به هیچ عنوان کمک دولتی دریافت نکردیم و این سبب افتخار ماست که از جمعیت ۴۷۰۰ نفری اعضای انجمن حدود نیمی از افراد بیمه تأمین اجتماعی شدند. این در شرایطی است که ما در حوزه بیمه تکمیلی هم کارهای مهمی انجام داده ایم که بطور حتم جزو افتخارات ما به حساب می آید که توانسته ایم در حد توان به هنرمندان عضو این انجمن کمکی بکنیم.
مدیرعامل انجمن صنفی هنرمندان موسیقی در بخش دیگری از صحبت های خود بیان نمود: ما اصلاً دوست نداریم شرایطی فراهم گردد که ما از دوستان پول بگیریم، آنچه مد نظر ماست بحث کمک هایی همچون اختصاص مکان برای انجمن و حتی اختصاص سالن های موسیقی خالی از تماشاگر است که می تواند در اختیار انجمن صنفی قرار گیرد تا بتوانیم از راه آن مسائل صنفی و اجرایی اهالی موسیقی را پیگیری نماییم. بطور حتم ما در تلاشیم که فعالیتهای انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران گسترده شود. گرچه در این مورد یک سری دست اندازی هایی شد اما ما در تلاشیم تا از راه مروجان انجمن صنفی موسیقی کارهایی را برای هنرمندان فعال شهرستان ها انجام دهیم.
اطیابی با تاکید برافزایش همکاری انجمن صنفی هنرمندان موسیقی با سایر مجموعه های در رابطه با موسیقی اظهار نمود: ما در زمینه همکاری با مجموعه های دیگر حوزه موسیقی برنامه های مشترکی داریم که به دنبال آن چندی قبل با مدیریت انجمن موسیقی ایران هم جلساتی را برگزار کردیم که بتوانیم در حوزه های مختلف شاهد حمایت های بیشتری از هنرمندان موسیقی باشیم. من امیدوارم این تفاهم نامه های حمایتی که در جهت پشتیبانی از هنرمندان صورت می گیرد بتواند بزودی شکل اجرایی داشته باشد تا ما بتوانیم با حمایت این نهادها شرایط مطلوب تری را فراهم نماییم.
خانه موسیقی دشمن ما نیست حتی مدیرعامل خانه موسیقی عضو انجمن صنفی هنرمندان موسیقی هستند. ما حتی در این حوزه تفاهم نامه هایی را باهم انجام دادیم که نشان دهنده دوستی ما با خانه موسیقی بوده و هست اطیابی در پاسخ به سئوالی در خصوص نوع مواجهه انجمن صنفی هنرمندان موسیقی و خانه موسیقی خاطرنشان کرد: خانه موسیقی دشمن ما نیست حتی مدیرعامل خانه موسیقی عضو انجمن صنفی هنرمندان موسیقی هستند. ما حتی در این حوزه تفاهم نامه هایی را باهم انجام دادیم که نشان دهنده دوستی ما با خانه موسیقی بوده و هست. ما به هیچ وجه نهادی در مقابل خانه موسیقی نیستیم. آنچه می توانم در این حوزه به شما بگویم این است که ما آمده ایم تا خرابه ای را که از قبل وجود داشت به شرایطی تبدیل نماییم که اول بتواند بزرگ شود و بعد بتواند حرف های زیادی برای گفتن در موسیقی داشته باشد. شما مطمئن باشید امروز ما در شرایطی هستیم که با چندین هزار عضو می توانیم حرف های زیادی برای گفتن داشته باشیم.
مدیرعامل انجمن صنفی هنرمندان موسیقی در بخش پایانی صحبت های خود اظهار داشت: ما اساسا در حوزه های مختلف موسیقی پیگیری های زیادی انجام داده ایم اما چون این پیگیری ها به نتیجه ای نرسیده هنوز نمی توانیم به صورت کامل درباره آن صحبت نماییم. شما مطمئن باشید در این روزهای کرونایی آنچه در انجمن صنفی هنرمندان موسیقی انجام گرفته پیگیری مشکلات صنفی هنرمندان این عرصه است. حتی اگر هم نتیجه ای نداشته باشد. آنرا هم خدمت شما اعلام می نماییم. فقط می توانم بگویم ما فعلاً امیدواریم و اساسا باید در این شرایط شما همراه ما باشید.
انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران از نهادهای غیردولتی و صنفی حوزه موسیقی که طبق اعلام مدیریت آن از سال ۷۷ تاسیس شده، با گواهینامه ثبتی از وزارت کار و امور اجتماعی (۱۳۷۷)، تایید شده سازمان بین المللی کار ILO در ژن و(۱۳۷۶)، دارای گواهینامه عضویت در فدراسیون بین المللی موسیقیدانان FIM به مرکزیت پاریس (۱۳۸۷) است. اهداف انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران طبق اساسنامه تایید شده وزارت کار، پشتیبانی از حقوق مدنی، خواسته های صنفی و قانونی هنرمندان عضو است.
اعطای کارت شناسایی معتبر بین المللی به هنرمندان موسیقی، معرفی به صندوق اعتباری هنرمندان، بیمه تأمین اجتماعی، بیمه تکمیلی، تسهیلات خانه کارگر با معرفی نامه این دفتر، کوشش برای قراردادهای کاری اعضا، پشتیبانی های صنفی جهت عقد قراردادهای کاری شان در دفتر انجمن، رایزنی های بین المللی جهت پیشرفت و پیشبرد اهداف هنری صنف، جلب پشتیبانی مراجع و سازمان های دولتی و ملی از راه نشست ها مذاکرات مختلف همچون فعالیتهایی که هیات مدیره انجمن برای رفاه حال اعضا انجام داده است.
سازندگان ادوات موسیقی، مدرّسین، نوازندگان، آهنگسازان، ترانه سرایان این زمینه و خوانندگان، نورپردازان، تهیه کنندگان موسیقایی و خبرنگاران بخش موسیقی صرفا مشمولین حِرف و مشاغل آزاد موسیقی در حوزه فعالیت انجمن صنفی با عرضه مدارک معتبر به تشخیص کمیته فنی، شورای شعر و شورایعالی موسیقی انجمن صنفی افراد واجد شرایطی هستند که می توانند به عضویت این انجمن درآیند.


منبع:

1399/05/14
14:10:50
5.0 / 5
1872
تگهای خبر: آهنگ , برنامه , رفاه , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است