محمد معتمدی:

جنس موسیقی از جنس باد هواست

جنس موسیقی از جنس باد هواست به گزارش هنر شهر محمد معتمدی با اشاره به اینكه جنس موسیقی از جنس باد هواست درباره این اظهارنظرش توضیح می دهد: سال هاست كه تمركز صنعت موسیقی بر برگزاری كنسرت هاست. در نتیجه با شیوع بیماری كرونا، ضربه بزرگی به موسیقی ایران و جهان وارد شد.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، محمد معتمدی ـ خواننده موسیقی ایرانی ـ با آرزوی روزهای خوش و به دور از بیماری برای مردم ایران اظهار نمود: امیدوارم به یُمن مبارکی این اعیاد و روزها حال و احوال همه مردم ایران خوب باشد و بیماری کرونا و شرایطی که بوجود آورده از جامعه ایران رخت بربندد.
خواننده قطعه «حالا که می روی» با اشاره به اینکه «جنس موسیقی از جنس باد هواست»، درباره تأثیر کرونا بر موسیقی ایران نظر داد: سال هاست که تمرکز صنعت موسیقی از حوزه انتشار و نشر قطعه و سی دی به سمت برگزاری کنسرت ها گرایش پیدا کرده است. در نتیجه با شیوع بیماری کرونا، ضربه بزرگی به موسیقی ایران و جهان وارد شد و هنوز هم پس از چندین ماه کنسرت ها تعطیل می باشد. با عنایت به گسترش فضای مجازی موسیقی دیگر امنیت ندارد و وقتی یک قطعه ای در فضای مجازی منتشر شود دیگر رفته است.

معتمدی با اشاره به اینکه در این شرایط برگزاری کنسرت ها، جذابیت و حال و هوای دلپذیری ندارد، اضافه کرد: برگزاری کنسرتهای موسیقی با شرایط سختگیرانه و سالن های حدودا خالی، برای برگزارکنندگان صرفه اقتصادی ندارد؛ چون که دستمزد خوانندگان و نوازندگان تنها یک بخش از ماجراست و اجاره سالن، تبلیغات و... هزینه های سنگین و زیادی را بر دوش تهیه کنندگان می گذارد.
خواننده آلبوم «سرمست» در ادامه با اشاره به نقش خواننده ها در شرایط سخت امروز خاطرنشان کرد: الان بهترین زمان برای تولید محتوا قطعات جدید و برنامه ریزی برای آینده توسط خوانندگان کشورمان است. خواننده ها می توانند در این شرایط با تزریق امید به جامعه از راه نشر و تولید آثار موسیقایی، حال و هوای جامعه را تغییر دهند.

وی درباره تلفیق موسیقی پاپ با موسیقی سنتی و جذب نسل جدید به موسیقی اصیل ایرانی اظهار داشت: در اوایل دهه شصت به علت فضای ملتهبی که در جامعه وجود داشت نوعی از موسیقی سنتی ایرانی به جامعه عرضه شد که موسیقی ردیف دستگاهی بود. هرچند که این نوع موسیقی توسط بهترین اساتید و هنرمندان موسیقی اجرا شد اما نوعی از موسیقی کلاسیک سنتی ایران بود متشکل از همه اجزای آن از پیش درآمد، تک نوازی بدون کلام تا تحریز و آواز خواننده بود.
این خواننده با حضور در برنامه «عید همدلی» با نام بردن از فعالیت بعضی از استادان مشهور موسیقی در این دهه خاطرنشان کرد: اتفاقی که افتاد این بود که مخاطبان عام نتوانستد با این نوع موسیقی جدی، ارتباط کاملی برقرار کنند و درنتیجه به قول معروف حوصله شان سر رفت. در یک مقطعی هم با ورود موسیقی پاپ به ایران و جذابیت و زرق و برق آن خیلی از مخاطبان موسیقی سنتی را به سمت خود کشاند.
معتمدی با اشاره به اینکه این وضعیت ادامه داشت تا زمانی که نیازی در جامعه احساس شد، افزود: اگر فرهنگ و موسیقی سنتی در جامعه کم رنگ شوند، باور و اعتقادات مردم هم کم می شود؛ چون که همه آن چیزی که بعنوان فرهنگ مان می شناسیم سوار بر اسب موسیقی به ما رسیده است.
او در آخر اظهار داشت: اذان، مناجات ها، اشعار شاعران جزیی از این فرهنگ هستند و ما نباید بگذاریم که این نغمه ها فراموش شوند. تنها باید رنگ و نمای جدیدی از این نغمه ها، دستگاه ها و گوشه های ایرانی به مخاطب عرضه دهیم و اصل موسیقی ایرانی را حفظ نماییم.


منبع:

1399/05/19
23:06:34
5.0 / 5
1594
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است