محسن یزدی با مهر مطرح كرد؛

آخرین وضعیت مجموعه مستند ۱۴معصوم(ع)

آخرین وضعیت مجموعه مستند ۱۴معصوم(ع) هنر شهر: مدیر شبكه مستند ضمن اشاره به آخرین وضعیت تولید مجموعه مستندی با محوریت زندگی 14 معصوم(ع) تاكید كرد كه مستندهای مذهبی و عاشورایی بیش از تولید، با معضل پخش و خوب دیده نشدن مواجهند.محسن یزدی مدیر شبکه مستند تلویزیون با اشاره به مستندهایی که با محوریت ایام محرم در این شبکه ساخته شده و رویکرد کلان شبکه مستند در تولید آثار محرمی به خبرنگار مهر عنوان کرد: موضوع مستندهای در رابطه با محرم، تاسوعا و عاشورا تا مدت ها عمدتاً به سوژه هایی همچون نذر، تعزیه و اساساً مسائل آیینی آن محدود شده بود. بطور مثال در مستندها عمدتاً تعزیه خوان ها را می دیدید و اینکه در شهرهای مختلف چه نذری ای در این ایام پخته می شود. البته اینها بد نیست اما کافی هم نبود.
وی افزود: این موضوعات برآمده از روح آثار محرمی نبودند و با پرداختن به رویدادهایی مانند اربعین و راهپیمایی ها و پیاده روی های این ایام روح مستندهای در رابطه با این حوزه هم کمی تغییر پیدا کرد و روح حماسی مورد نظر از فضای محرم به صورتی با مستندهای اربعین تقویت شد. البته در همین زمینه هم کمیت تولید بالاست اما کارهای باکیفیت اندک است.
یزدی با اشاره به «دیده نشدن» بعنوان یکی از معضلات مستندهای عاشورایی عنوان کرد: این یک مسئله است که همین آثار باکیفیت محدود هم به خوبی دیده نشده و درواقع خوب پخش نشده اند و باید با برنامه ریزی بهتر سراغ پخش بهتر این آثار برویم.
سرانجام پروژه مستند «۱۴ معصوم (ع)»
وی که اخیرا به سمت مدیریت شبکه مستند منصوب شده درباره برنامه ریزی های جدید برای تولید در زمینه آثار مذهبی عنوان کرد: آقای سلیم غفوری پیش از ما کوشش های بسیاری کردند تا مجموعه ای را با محوریت ۱۴ معصوم (ع) در شبکه مستند کلید بزنند. مجموعه مستندی که به صورت بازسازی به زندگی ائمه اطهار (ع) می پردازد و پروداکشن سنگینی هم دارد.
در کشور مراکز تولیدی و فرهنگی قابل توجهی داریم. موسسه اوج، حوزه هنری، بسیج و… همچون این نهادها هستند؛ ارتباط تلویزیون با این نهادها بااینکه خوب است اما رابطه مشخص و سازمان یافته ای برای تعامل در امتداد تولیدات مستند و پخش آنها وجود ندارد و این لطمه زننده است یزدی افزود: پرداختن به این موضوعات شرایطی دارد که روند کار را کمی کند می کند که شامل تحقیقات و حساسیت های پرداخت در این عرصه و بحث های مالی می شود. البته منظور این نیست که باتوجه به گستردگی تحقیقات و همین طور حساسیت های بالا در زمینه پرداخت به ائمه اطهار (ع) نمی توان کار مستند در این عرصه کرد. اتفاقاً ما دراین زمینه ها کوتاهی هم کرده ایم. شبکه مستند هم در دوره گذشته واقعاً پروژه را جلو برده با این وجود ملاحظاتی وجود دارد که باید آنها را هم مورد توجه قرار دهیم.
وی در ادامه با اشاره به نقش سازمان ها و نهادهای مختلف در تولید آثار ویژه برای ایام محرم اشاره کرد: در کشور مراکز تولیدی و فرهنگی قابل توجهی داریم. موسسه اوج، حوزه هنری، بسیج و… همچون این نهادها هستند و از جانب دیگر تلویزیون هم مدیومی است که می تواند برای پخش بستری فراگیر باشد. ارتباط تلویزیون با این نهادها بااینکه خوب است اما رابطه مشخص و سازمان یافته ای برای تعامل در امتداد تولیدات مستند و پخش آنها وجود ندارد و این لطمه زننده است.
مدیر شبکه مستند عنوان کرد: خیلی خوب می شد که مراکز مهم تولید با جایی مثل تلویزیون که یک مدیوم پخش گسترده شمرده می شود، بیشتر هماهنگ می شدند و این تعامل ساختارمند می شد.
یزدی در بخش دیگر درباره شرایط تولید محصولات تلویزیونی در سایه کرونا توضیح داد: شکل تولیدات در این شرایط تا حدی عوض شده است. با این وجود امسال تلویزیون به شکلی پر و پیمان در روزهای محرم ظاهر شد و بااینکه که بسیاری از پروژه ها در مدیوم ها و فضاهای دیگر خوابیده و محدود شده است اما این رسانه اهتمام کرد با تغییر شکل در کارها، همچنان تولیداتش را حفظ کند. به تعبیری کلیت تلویزیون در این شرایط پای کار آمد تا خلاها را جبران کند.
باید بجای «تولید» به فکر «پخش» باشیم
مدیر شبکه مستند در پاسخ به اینکه در این شبکه چه برنامه ریزی ای برای ادامه تولیدات محرمی و متناسب اربعین وجود دارد، اظهار نمود: مساله شخصی من بیشتر «پخش» است تا «تولید». اشکالی در تلویزیون و موسسات تولیدی و رسانه ها وجود دارد که تمام تمرکز را روی تولید گذاشته اند اما من معتقدم کسی که در تلویزیون است ابتدا باید به پخش فکر کند.
وی اشاره کرد: ما خلا تولید نداریم و مشکل در مستندهایی است که درست پخش نشده و نمی شوند. کارهای اربعینی خوبی در این سال ها تولید شده است برخی قدیمی است و برخی هم خوب پخش شده است، اما عمده آنها هنوز به خوبی دیده نشده اند.
یزدی در آخر اظهار داشت: اگر شرایط «پخش» خوب نباشد، مثل این است که میلیاردی هزینه کنید و فیلمی را بسازید و بعد در کشو بگذارید. دراین زمینه مسئولان تلویزیون هم نظر مثبتی دارند که مستندهای خوب در کل تلویزیون دیده شود و محدود به یک شبکه نشود.


منبع:

1399/06/10
11:07:46
5.0 / 5
1627
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است