وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

خانواده شهدا حجت های الهی برای نسل های مختلف هستند

خانواده شهدا حجت های الهی برای نسل های مختلف هستند به گزارش هنر شهر وزیر ارشاد در جریان دیدار مجازی با خانواده شهیدان «ابراهیمی كارگران» و «یوسفی» از استان آذربایجان غربی، با اعلان اینكه خانواده شهدا حجت الهی برای نسل ها هستند، اظهار داشت: این استان با حضور رزمندگانی از ادیان و اقوام مختلف، نمایه ای از ایران اسلامی در دوران دفاع مقدس بود.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، دهمین هفته از اجرای طرح ملی سه شنبه های تکریم، با تجلیل از خانواده شهیدان «حمید ابراهیمی کارگران» و «رضا و اکبر یوسفی»، در آذربایجان غربی انجام شد.
در این آیین که سه شنبه 11 شهریور برگزار شد، دکتر «سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «حبیب رضا ارزانی» مشاور وزیر و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، «محمدرضا سوقندی» مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران در چارچوب ارتباط زنده تصویری حضور داشتند.
دکتر سید عباس صالحی در این آیین، طی سخنانی اظهار نمود: آذربایجان غربی از استان های موثر در هشت سال دفاع مقدس بود، این استان به اعتبار شرایطی که داشت به نحوی می توان گفت از همان ابتدای انقلاب اسلامی درگیر مسایل مختلف بود و شهداییرا تقدیم انقلاب اسلامی کرد، جنگ درآذربایجان غربی باتوجه به دویست کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق زودتر از شرایط رسمی شروع شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: آذربایجان غربی در طول هشت سال جنگ تحمیلی، 12هزار شهید، 19 هزار جانباز، بیش از دو هزار آزاده را تقدیم انقلاب اسلامی کرد و سهم قابل توجهی را در دفاع از امنیت، خاک این مرز و بوم و کیان اسلام داشت. شاید یکی از نکات قابل توجه در مورد استان آذربایجان غربی آن است که اگر دفاع مقدس را نماد حضور ادیان، مذاهب و اقوام در طول هشت سال دفاع مقدس بدانیم، این استان، استانی است که نماد حضور مجموعه های حوزه ادیان است، باتوجه به شرایطی که آذربایجان غربی دارد، مسیحیان مختلف از مجموعه ارمنی، آشوری و... در دوره دفاع مقدس از این استان در آن هشت سال حضور داشتند و در کنار مسلمین می جنگیدند.
صالحی اظهار داشت: همین طور از زاویه مذاهب شیعه و سنی، اقوام مختلف ترک، کرد، فارس، عشایر و غیر عشایر، رزمندگان فراوانی از استان آذربایجان غربی در طول هشت سال دفاع مقدس حضور داشتند، اگر می گوییم ایران اسلامی در طول هشت سال دفاع مقدس با تمام وجود و تمام هویت در فضای دفاع مقدس بود، از طرف دیگر استان آذربایجان غربی نمایه روشن این اتفاق است که مسلمان و غیر مسلمان، شیعه و سنی، اقوام مختلف از یک استان در جنگ حضور داشتند و سهم خودرا در دفاع از انقلاب و ایران این چنین نشان دادند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد: در این هشت سال جنگ تحمیلی، منطقه آذربایجان غربی، از مناطق مهم عملیات بوده است، 30 عملیات در آذربایجان غربی به وقوع پیوست، خیلی از رزمندگان در این منطقه به شهادت رسیدند، چه بسیار جانباز و ایثارگرانی شدند که برگشتند و خاطرات خودرا نقل کردند، در نتیجه آذربایجان غربی، بعنوان استانی شناخته می شود که یادآور حماسه دفاع مقدس برای کل ایران بوده و هست.
وی ادامه داد: اتفاقاتی که در طول دفاع مقدس در آذربایجان غربی به وقوع پیوست همچون بمباران شیمیایی سردشت از تلخ ترین وقایع بود و بعنوان لکه ننگ بر مجموعه لشکر بعث و حامیان آنها در طول هشت سال جنگ بود، هست و خواهد بود، در جریان این فاجعه استان آذربایجان غربی نمایه مظلومیت ایران شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به از جان گذشتگی خانواده معظم شهدا اظهار داشت: بیش از هشت هزار خانواده دو شهید، بیش از 600خانواده سه شهید، 104 خانواده چهار شهیدی و 56 خانواده پنج شهیدی در کشور داریم، خانواده شهدا حجت های الهی برای نسل ما و نسل های پسین هستند.
صالحی افزود: امروز در خدمت خانواده «یوسفی» با دو شهید و خانواده شهید ابراهیمی کارگران هستیم، از هر دو خانواده یک شهید مفقودالاثر است ؛ شهادت و از دست دادن عزیزان سختی خودش را دارد اما در کنار این سختی وقتی گمگشتگی و جست وجو نیز علاوه بر مصیبت از دست دادن، وجود داشته باشد یک مصیبت و درد مضاعف است.
وی اظهار داشت: ما پس از هشت سال دفاع مقدس حدود 40 هزار مفقودالاثر داشتیم که با زحمات گروه تحقیق و تفحص پس از جنگ، تعدادشان کمتر و کمتر شد و الان سه هزار شهید مفقودالاثر داریم، اینکه خانواده ای نقطه ارتباط اش با پیکر شهیدش که می تواند حلقه اتصال و اندکی تسکین دهنده باشد را از دست بدهد عملا شرایط سختی را به وجود می آورد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار نمود: خانواده شهدا برای ما از چند جهت الگو و قبله حاجات و از طرف دیگر ولی نعمت ما هستند، این سخن یک تعارف برای تسکین قلب خانواده شهدا نیست بلکه واقعیت قضیه است چونکه اگر شهدای آنها نبودند، ایران، اسلام و انقلاب در اختیار ما نبود، اتفاقات دیگری در این مرز و بوم می افتاد، اتفاقات تلخ و سختی که در بعضی کشورهای همسایه مان شاهد بودیم و و البته برای ما سخت تر از آنرا فکر کرده بودند؛ بدین سبب تک تک خانواده های شهدا به راستی ولی نعمت ما هستند و با تمام وجود مدیون آنها هستیم.
صالحی اشاره کرد: خانواده شهدا ما را به پیام شهدا رهنمون می شوند، یک پیام حسی، ما می توانیم کتاب هایی را در مورد شهدا بخوانیم اما آن قالب حسی مهمست که بوسیله خانواده آن دلاوران به ما منتقل می شود.
همین طور در ادامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر «حبیب رضا ارزانی» در جریان دهمین هفته از اجرای طرح ملی سه شنبه های تکریم، با اشاره به فرارسیدن ایام محرم اظهار داشت: امسال چهلمین سالگرد دفاع مقدس بوده و جا دارد درود بی کران خودرا به این مناسبت به همه شهدای اسلام و خصوصاً خانواده شهدایی که زینت بخش این محفل هستند نثار نماییم.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: تکریم خانواده شهدا یک وظیفه است، این تکریم نَه فقط به معنای تکریم که یک مدل و سبک زندگی است، اگر بخواهیم به سمت تمدن نوین اسلامی حرکت نماییم طبیعتا یکی از راههای تحقق آن الگوگیری از خانواده معظم شهدا است.
در ادامه این آیین، حجت الاسلام و المسلمین «ناصر خدایاری» طی سخنانی اظهار نمود: به استناد آیات قرآنی؛ دفع شر از جوامع بواسطه شهامت و برکت خون شهیدان است، امروز تکلیف ما پاسداشت خون شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی، با تاکید بر این که رشد و بالندگی جامعه تنها در سایه توجه به آرمان، اهداف و مسیر شهدا محقق می شود، اشاره کرد: شهدا متعلق به همه اقشار جامعه بوده و همه مردم بهره مند از انوار وجودی آن بزرگمردان تاریخ هستند.
وی با بیان این که استان آذربایجان غربی 12 هزار شهید تقدیم اسلام و انقلاب کرده است، اظهار داشت: راه شهدا باید استمرار پیدا کند، چونکه شهدا به حق و حقیقت واصل شدند و امروز چراغ سعادت جامعه شناخته می شوند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی اضافه کرد: وظیفه امروز همه ملت ایران، کار زینبی برای ترویج و تبیین آرمان و هدف متعالی شهدا است. فکر و اندیشه ما باید در امتداد گسترش مفاهیم عالی انسانی، ارزشی و الهی شهدای گرانقدر دوران دفاع مقدس باشد.
به گزارش ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، همین طور در بخش دیگر از این آیین حجت الاسلام والمسلمین «سید مهدی قریشی»، امام جمعه و نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی طی سخنانی با اعلان اینکه طرح ملی سه شنبه های تکریم اقدامی باارزش در امتداد تجلیل از مقام شامخ شهدا و خانواده های آنان است، اظهار نمود: عزت، اقتدار، استقلال و آزادی ملت ایران مرهون خون پاک شهدا است.
امام جمعه ارومیه اضافه کرد: تکریم خانواده های شهدا کمترین کاری است که بر عهده همه اقشار جامعه است و به یقین ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بدون عمل به آرمان و مرام شهدا ممکن نخواهد بود.
وی با بیان این که تداوم مسیر راه و آرمان شهدا با تأسی به مکتب حضرت سیدالشهدا(ع) امکان دارد، اشاره کرد: خانواده های شهدا اگر بدانند خدای تبارک و تعالی برای فرزندان شهید و والدین آنها در قیامت چه ثواب و پاداشی را آماده کرده، به یقین نه فقط غمی نداشتند؛ بلکه از شفاعت فرزند شهید خود بیش از پیش احساس مسرت می کردند.
منبع:

1399/06/12
21:26:09
5.0 / 5
1392
تگهای خبر: تصویر , فرهنگی , كتاب , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است