ای كاش هایی برای صنایع دستی

ای كاش هایی برای صنایع دستی یك كارشناس صنایع دستی بر این باور است كه معافیت مالیاتی صنایع دستی با شبهاتی همراه و نیاز است كه مسئولان این حوزه شرایط معافیت مالیاتی هنرمندان، صنعت گران و كارگاه های فعال در این عرصه را به صورت كاملا مشخص روشن كنند.


حجت اله مرادخانی، پژوهشگر صنایع خلاق و مدرس دانشگاه، در گفت وگویی با ایسنا درباره سرانجام قانون معافیت مالیاتی هنرمندان صنایعدستی، اظهار نمود: روز دوشنبه (۱۰ شهریور ماه) خبری روی سایت وزارت میراث فرهنگی منتشر گردید که از قول آقای مونسان (وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) این جمله عنوان شد که تولیدکنندگان صنایعدستی از پرداخت مالیات معاف شده اند. اعلام این خبر نیز به جلسه کمسیون اقتصادی هیات دولت ارجاع داده شده که برمبنای آن معافیت ماده ۱۴۲ قانون مالیات های مستقیم به قوت خودش باقی بماند.
او افزود: در این میان باتوجه به پیشینه پیشنهاد لغو معافیت مالیات حوزه صنایع دستی، در این مصاحبه چند تعارض سوال برانگیز وجود دارد. آقای وزیر در قسمتی از مصاحبه خود بیان کرد که در جلسه ای که معاون صنایع دستی با معاون اقتصادی وزارت امور اقتصاد داشته، ما اعتراض کردیم و قرار شده که در پیش نویس مورد نظر، معافیت مالیاتی ماده ۱۴۲ به قوت خودش باقی بماند و به همین دلیل سازمان امور مالیاتی متن پیشنویس خودرا برای اشخاص حقیقی تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان درآمد سالیانه اصلاح کند.
این کارشناس صنایع دستی اشاره کرد: این در حالیست که برمبنای ماده ۱۴۲، کارگاه های فرش دستباف و صنایع دستی و شرکت های تعاونی و اتحادیه های مربوط به آنها از پرداخت مالیات معاف هستند؛ در واقع کلیه کارگاه های حقیقی و حقوقی. اما آقای وزیر این مساله را فقط برای اشخاص حقیقی مطرح کرده اند. بر این اساس همه شرکت های تعاونی و اتحادیه ها مشمول پرداخت مالیات می شوند و همین طور کارگاههایی که درآمد سالیانه آنها از ۲۰۰ میلیون تومان بیشتر است نیز موظف به پرداخت مالیات هستند. البته باید این احتمال را هم در نظر داشت که ممکنست رسانه اشتباه کرده باشد؛ یا اینکه اینگونه تصمیم گرفته شده که فقط قسمتی از حقیقت که خوب است مطرح شود و بخش های دیگر مسکوت بماند.
مرادخانی اشاره کرد: باید این نکته را در نظر داشت که این معافیت تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان خبر جدید نیست و آقای مونسان در تاریخ ۷ اردیبهشت ماه امسال نیز این جمله را مطرح کرده بود. چرا این خبر باید باردیگر مطرح شود؟ آن هم در شرایطی که آخرین جلسه کمسیون اقتصادی با موضوع اصلاح قانون معافیت مالیاتی برمبنای آنچه روی سایت هیات دولت پخش شده، ۲۷ مرداد بوده است.
او اظهار نمود: در این میان یا ماده ۱۴۲ بجای خود باقی است و طبق آن همه مجموعه های حقیقی و حقوقی مشمول معافیت مالیاتی هستند، یا اینکه محتوای آن با سقف درآمد تا ۲۰۰ میلیون تومان برای کارگاه های حقیقی جابه جا شده است. امیدوارم هر چه زودتر نسبت به روشن سازی افکار عمومی در این زمنیه توضیح مشخصی عرضه کرده شود تا تکلیف روشن شود.
مرادخانی تصریح کرد: به هر حال اگر جریان سقف معافیت مالیاتی تا درآمد سالیانه ۲۰۰ میلیون تومان درست باشد، مسیری باز می شود که حال صنایع دستی را بدتر می کند، این درحالی است که عرصه های فرهنگی به دلایلی همچون ظرفیت بالای اشتغال زایی در هه جای دنیا مورد حمایت دولت ها هستند.
این کارشناس صنایع دستی در بخش پایانی صحبت های خود اشاره کرد: کاش بجای این جلسه ها برای وضعیت بد صنایع دستی در این روزهای کرونایی تدبیری اندیشیده می شد بعنوان مثال در طول این مدت می توانستیم با بهره گیری از بستر فضای مجازی، گام های موثری برای معرفی و فروش صنایع دستی برداریم. یا اینکه کاش توضیح داده می شد که چرا پس از سه سال هنوز بخشنامه های اجرایی قانون حمایت استادکاران صنایع دستی که سال ۹۶ مصوب شده و قرار بود ظرف ۶ ماه ابلاغ شود، هنوز به نتیجه نرسیده است.
منبع:

1399/06/21
18:38:30
5.0 / 5
1335
تگهای خبر: دبیر , سایت , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است