تئاتر صاحبدلان از ایلام شروع می شود

تئاتر صاحبدلان از ایلام شروع می شود اجرای نمایش او می آید در شهرستان دهلران استان ایلام آغازگر اجراهای دهمین دوره تئاتر صاحبدلان خواهد بود.


به گزارش هنر شهر به نقل از روابط عمومی تئاتر صاحبدلان، طبق برنامه اجرای هفته اول، دهمین دوره تئاتر صاحبدلان امروز سه شنبه اول مهر ماه با اجرای چهار نمایش در ایلام و تهران شروع به کار می کند. برنامه زمان اجراهای هفته اول دهمین دوره تئاتر صاحبدلان به این شرح منتشر شد: «او می آید» اجرای نمایش خیابانی «او می آید» به کارگردانی مالک آبسالان امروز سه شنبه اول مهر ماه از ساعت ۱۶ آغازگر دهمین دوره تئاتر صاحبدلان خواهد بود.
این نمایش که به نویسندگی و کارگردانی مالک آبسالان جهت اجرا در روزهای صفر در تئاتر صاحبدلان در نظر گرفته شده به مبحث شمریان زمانه ما و هم ظهور امام عصر (عج) می پردازد. این نمایش از اول تا چهارم مهر ساعت ۱۶ در استان ایلام شهر دهلران روبروی فرمانداری اجرا می شود. «شبیه سردار» نمایش خیابانی «شبیه سردار» در محوطه تئاتر شهر تهران روزهای ۱، ۲ و۳ مهر پس از نماز مغرب و عشاء اجرا می شود. فرزند سردار وارد میدان گاهی شده و با وصیتی که از پدرش همراه دارد از دلاوری ها و شجاعت های وی سخن می گوید و از مردم می خواهد راه او را ادامه دهند. این نمایش به شیوه نقالی با مرور تاریخ، شخصیت های فداکار ولایت پذیر را روایت می کند و در نهایت به سردار شهید قاسم سلیمانی در عصر حاضر می رسد. «دمام نوازی» اجرای خیابانی «دمام نوازی» به کارگردانی حمیدرضا نوری در محوطه تئاتر شهر تهران، روزهای ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ مهر پس از نماز مغرب و عشاء اجرا می شود. این اثر هر سال در روزهای محرم و صفر در موکب دمام نوازان باب الحوائج اجرا می شد. این گروه در ماه های محرم و صفر و شب های قدر برای شروع مراسم عزاداری خاندان با نواختن دمام و سنج مردم را خبردار می کردند. این موکب از سال ۱۳۷۵ در محله ۱۳ آبان شهرری توسط حمیدرضا نوری پرچمش برافراشته شد و توانست در این سال ها چندین هیات در محله های نازی آباد، عظیم آباد، شهرری و حتی در شهرک های شهرستان ورامین راه اندازی کند. «فقط بخاطر تو» نمایش خیابانی «فقط بخاطر تو» به کارگردانی مرتضی وکیلیان در محوطه تئاتر شهر تهران روزهای ۱، ۲ و۳ مهر پس از نماز مغرب و عشاء اجرا می شود.
این نمایش به سبک نقالی توسط نقال و بازی توسط بازیگران اجرا می شود. نقال، نقل رستم و سهراب را می گوید. بدین سان که رستم به دنبال رخش به سمنگان رفت و با تهمینه ازدواج کرد و سهراب از آنها زاده شد و بازیگران بازی می کنند. نقال در میان نقل رستم و سهراب به نقل امام حسین (ع) هم می پردازد که امام حسین سفر حج را نیمه کاره رها کرد و به طرف کوفه رفت. از این به بعد یک قسمت نقالی رستم و سهراب و یک قسمت نقل امام و حضرت علی اکبر (ع) نقالی و بازی می شود تا آنجا که سهراب توسط رستم کشته می شود. نمایش تمام می شود. ولی بازیگر نقش رستم هنوز گریه می کند. او برای سهراب گریه نمی کند او به یاد علی اکبر (ع) امام حسین (ع) گریه می کند و... «در عاشورا» نمایش محیطی «در عاشورا» به کارگردانی مهدی مقیمی در محوطه تئاتر شهر تهران از ۴ تا ۱۱ مهر اجرا می شود. این نمایش آیینی مذهبی کاری از گروه فرهنگی هنری تئاتر خاک است و با یک گروه پرجمعیت بیشتر از ۳۰ نفری با روشی خاص در اجرا و با استفاده از عناصر تعزیه به اتفاقات و حوادث شهادت امام حسین (ع) در سال ۶۱ هجری قمری می پردازد. در این نمایش به شهادت حر بن یزید ریاحی، شهادت حضرت علی اکبر (ع)، حضرت قاسم (ع)، شهادت حضرت ابوالفضل (ع)، شهادت حضرت علی اصغر (ع)، حضرت امام حسین (ع) و در نهایت به حادثه خرابه شام، شهادت حضرت رقیه (س) اشاره شده است. این اثر سال های قبل برای اجرا به استان های مختلف سفر کرده و در موکب بزرگ امام رضا (ع) در کربلا برای زائرین امام حسین(ع) هم اجرا شده است. کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی در ادامه برگزاری تئاتر صاحبدلان در ادوار گذشته، تلاش دارد ماه صفر سال جاری هم دوره دهم این رویداد تئاتر دینی را با اجرای ۲۳ اثر در تهران و دیگر استان های کشور در بخش صحنه ای، خیابانی و محیطی برگزار کند.


منبع:

1399/07/02
11:35:30
5.0 / 5
1026
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است