جزئیات برگزاری جشنواره ششم تشریح شد

بازگشت بخش مجسمه سازی به جشنواره هنر مقاومت

بازگشت بخش مجسمه سازی به جشنواره هنر مقاومت نشست رسانه ای ششمین جشنواره هنر مقاومت باحضور دبیركل و دبیر اجرایی این جشنواره برگزار گردید.


به گزارش هنر شهر به نقل از ستاد ارتباطات و روابط عمومی ششمین جشنواره هنر مقاومت، در نشستی که بامداد امروز با حضور مسعود نجابتی دبیرکل جشنواره هنر مقاومت و محمد حبیبی دبیر اجرایی جشنواره برگزار شد، مهمترین اهداف جشنواره و رویکردهای جدید آن تشریح شد.

در ابتدای این نشست نجابتی اظهار داشت: در ششمین جشنواره هنر مقاومت شاهد حضور پیشکسوتان و جوانان در ترکیب شورای سیاست گذاری، داوری و دبیری هستیم و موضوعات این جشنواره مثل استکبارستیزی و پشتیبانی از مظلوم که از دوره نخست این جشنواره جزو موضوعات آن بوده اند، در این دوره هم موضوعیت دارند. سال جاری علاوه بر موضوعیت شهادت ابرمرد مقاومت سردار سلیمانی و ابومهدی که در واقع یک حادثه با ابعاد بین المللی بود، دو مبحث کمک مومنانه و مدافعان سلامت هم به موضوعات جشنواره اضافه گردید.
او اضافه کرد: یکی از موضوعات همیشگی جشنواره هنر مقاومت مبحث رژیم صهیونیستی است که تابحال با نگاه های مختلفی به آن پرداخته شده است، اما در این دوره تلاش داریم به این مورد بپردازیم که داعیه داران دموکراسی در غرب چرا این نسخه را برای رژیم غاصب صهیونیستی تجویز نمی کنند و چرا با برگزاری رفراندوم ملی در فلسطین و تعیین نوع حکومت از جانب صاحبان اصلی آن سرزمین، مخالفند؟

نجابتی همینطور عنوان کرد: سال جاری شعار بخش ویژه رژیم صهیونیستی «مقاومت تا رفراندوم» و شعار بخش آمریکا هم «زاویه افول امریکا» است. علاوه بر این موضوعات در بخش داخلی هم بحث مدافعان سلامت را به صورت ویژه در دستور کار داریم. در این دوره برخلاف دوره گذشته تلاش داریم که به مبحث نقاشی کلاسیک بپردازیم. همینطور در این دوره باردیگر بخش مجسمه سازی و حجم سازی را خواهیم داشت. در همه بخش ها موشن گرافی هم خواهیم داشت ولی نه به صورت مستقل، اما هنرمندان می توانند در همه بخش ها آثار خویش را به صورت موشن گرافی به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

نجابتی درباره نحوه اهدای جوایز اظهار داشت: باتوجه به شرایط اقتصادی کشور و ضرورت عمل کردن به شعاراقتصاد مقاومتی و توجه به تولیدات داخلی و هم با هدف پیشگیری از خروج ارز از کشور و پشتیبانی از کالاهای ایرانی درصدد هستیم که جوایز بخش های بین المللی جشنواره را به صورت ریالی و با تولیدات و صنایع دستی هنری ایرانی منحصر به فرد جایگزین نماییم. بخش های کارتون، تایپوگرافی، پوستر، پرچم و کتیبه جشنواره به صورت بین المللی و بخش های عکاسی و نقاشی به صورت داخلی برگزار می گردد.

او همینطور اضافه کرد: در بخش جذب و افزایش مخاطبان خود به دنبال این هستیم که آثار تولیدی جشنواره در وهله اول دیده شود و برای فضای مجازی و شبکه های اجتماعی تمهیدات خوبی اندیشیده شده است. البته امیدوارم که با همکاری صداوسیما و شبکه های تلویزیونی بتوانیم طرحی نو در این خصوص داشته باشیم.

نجابتی همینطور در مورد زمان بندی جشنواره ششم عنوان کرد: هنرمندان تا ۱۵ آذر ماه مهلت دارند تا در پایگاه رسمی جشنواره ثبت نام کنند و آثار خویش را ثبت و کد رهگیری دریافت نمایند. داوری آثار در دیماه و اعلام نتایج نهایی هم در بهمن ماه صورت خواهد گرفت.

در ادامه محمد حبیبی مدیرانجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس و دبیر اجرایی این جشنواره اظهار داشت: استاد غلامعلی طاهری دبیر بخش نقاشی دیواری و نقاشی جشنواره است و موضوعات بخش نقاشی دیواری، مشارکت مردمی، وحدت ملی و اتحاد و مبحث نقاشی کلاسیک هم دفاع و مقاومت است. استاد طاهر شیخ الحکمایی دبیری رشته مجسمه سازی با مبحث دفاع مقدس و مقاومت را برعهده دارد. دبیر رشته کارتون هم سید مسعود شجاعی طباطبایی و مبحث این بخش هم افول آمریکاست. در بخش عکس، حسن قائدی بعنوان دبیر، آثار را در دو مبحث مدافعان سلامت و کمک های مومنانه هدایت می کند و دبیر بخش تصویرسازی هم استاد محمدرضا دوست محمدی است که مبحث این بخش داستان های کوتاه مقاومت و زندگی و سیره شهدای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: دبیری بخش پوستر با مبحث تحقق عدالت و سردار سلیمانی، مقاومت ملی و جهانی در مقابل کرونا را استاد محمدرضا میری برعهده دارد و دبیر بخش کتیبه هم علی حیاتی می باشد. این بخش در چارچوب پرچم های بزرگ شهری با مبحث شهید بدون مرز و کتیبه کوچک یادمانی با مبحث «منتقمت خواهیم بود» و کتیبه روایت «فتح نصر من الله و فتح القریب» برگزار می گردد. دبیر قسمت تایپوگرافی سیدمهدی حسینی و مبحث آن هم چاره اساسی فلسطین و همه پرسی فلسطین است. صابر شیخ رضایی هم دبیر فضای مجازی هنر مقاومت خواهد بود.

دبیر اجرایی این رویداد در پاسخ به سوالی درباره برگزاری نمایشگاه آثار هنر مقاومت اظهار داشت: بطور قطع تلاش خواهیم کرد نمایشگاه فیزیکی برای آثار جشنواره هنر مقاومت داشته باشیم؛ البته شرایط و زمان آن معلوم نیست.

ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت به همت انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح بهمن ماه سالجاری در هشت بخش «نقاشی»، «کارتون»، «حجم»، «عکس»، «پرچم و کتیبه»، «تایپوگرافی»، «تصویرسازی» و «عکس» برگزار می گردد.

منبع:

1399/07/07
23:58:34
5.0 / 5
1344
تگهای خبر: پوستر , تصویر , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است