داستان دنباله دار نقض یك دستورالعمل دولتی در حوزه گردشگری

داستان دنباله دار نقض یك دستورالعمل دولتی در حوزه گردشگری هنر شهر: یزد در صورتیكه ورود رایگان راهنمایان گردشگری و خبرنگاران به بناهای تاریخی بنا بر اعلام مدیران و مسئولان صنعت گردشگری یك دستورالعملی دولتی است اما هنوز هم متولیان بعضی از اماكن گردشگری آنرا حتی در این روزهای كرونایی، نادیده می گیرند.


شاید موضوع جدیدی نباشد که از تناقض در اجرای یک دستورالعمل صحبت نماییم، دستورالعملی که در این روزهای کرونایی و کم گردشگر، بیشتر شامل حال راهنمایان گردشگری و خبرنگارانی که درگیر تولید محتوا در حوزه گردشگری هستند، می شود، شاید هم هر سال نیاز به یادآوری دارد.
ممانعت از ورود رایگان راهنمایان گردشگری و خبرنگاران دارای کارت شناسایی به اماکن تاریخی، موضوع جدیدی برای پیگیری نیست اما همچنان در تب و تاب کرونا و کم توریست بودن بناهای تاریخی، گلایه های زیادی را برانگیخته است.
بناهایی مانند حافظیه استان فارس، کاخ گلستان تهران و بعضی از اماکن تاریخی استان اصفهان و حتی باغ دولت آباد یزد از مصادیق این مساله عنوان می شوند. حال بماند که برخوردهای نامناسب با راهنمایان گردشگری و خبرنگاران نیز چاشنی اجرا نشدن این دستورالعمل رسمی است و حضور رایگان آنها را با چالش روبرو کرده است.
ابلاغ ورود رایگان برخی اقشار به بناهای تاریخی
این گلایه را به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد بردیم و از برخورد بعضی از اماکن گردشگری با ورود رایگان اقشار مشخص شده در این دستورالعمل پرسیدیم که آیا واقعا در این شرایط که خیلی از اماکن مصمم به ابلاغ نشدن چنین دستورالعملی هستند، آیا چنین دستورالعملی که معمول کشورهای توسعه یافته و پر رونق گردشگری ست، در کشور ما وجود دارد؟
«سیدمصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی استان در پاسخ از دستورالعملی می گوید که بناهای تاریخی ملزم به رعایت آن هستند؛ «ورود رایگان خبرنگاران و راهنمایان گردشگری به اماکن تاریخی»
وی با بیان این که افراد دارای کارت خبرنگاری و راهنمای گردشگری مجاز به بازدید رایگان از اماکن تاریخی و گردشگری هستند، می گوید: بنابر اعلام وزارت میراث فرهنگی، بازدید این افراد از بناهای تحت نظارت میراث فرهنگی مانند موزه ها رایگان است.
این مسئول تاکید می کند: البته این مسئله برای بناهایی با مالکیت خصوصی متفاوت می باشد و مقررات مذکور شامل آنها نمی‎شود، البته قبلا تخفیفات دیگری برای ورود به اماکن تاریخی وجود داشته که هم اکنون همه این تخفیفات برای ورود به بناهای تاریخی و گردشگری متوقف شده است.
البته نمی توان از نقش نگاه مدیریتی استانها به گردشگری در اجرای چنین دستورالعمل ها غفلت کرد چونکه بنظر می رسد گاهی می توانیم توجه ویژه استانها به صنعت گردشگری و نقش موثر اقشار مختلفی مانند راهنمایان گردشگری و رسانه ها و همین طور فرهنگ سازی این مقوله را در اجرای این دستورالعمل ها به خوبی مشاهده نماییم و کمتر چنین مسائل پیش پا افتاده ای را در استانها انتظار داشته باشیم.
رعایت نکردن دستوالعمل های ابلاغی یعنی تخلف
«ولی تیموری» معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی نیز در این زمینه به خبرنگار ایسنا می گوید: در بخشنامه ای که برای راهنمایان گردشگری وجود دارد و البته این بخشنامه در سایت وزارت هم با ماده قانونی مشخصی وجود دارد، بازدید راهنمایان گردشگری از سایت های دارای مجوز وزارت میراث فرهنگی رایگان اعلام شده است.
وی تاکید می کند: بنابر این اگر مکانی این قانون را رعایت نمی کند، تخلف کرده است و در صورتیکه گزارش این موارد اعلام گردد، ادارات کل ملزم به رسیدگی هستند.
معاون گردشگری کشور با بیان این که به همین دلیل راهنمایان گردشگری از پرداخت ورودی به بناهای گردشگری معاف هستند، می گوید: علاوه بر راهنمایان گردشگری اقشار دیگری مانند خبرنگاران، دانش آموزان و دانشجویان نیز دارای تنوع تخفیف برای ورود به بناهای تاریخی و اماکن گردشگری هستند ولی از آنجایی که تعداد و موارد سفارش ای برای اقشار مختلف زیاد است، نمی توان در چارچوب یک تابلو آنرا در هر بنای تاریخی نصب کرد.
تیموری با ذکر این مطلب که آنچه مشخص است وضوح و وجود این مقررات و بخشنامه دولتی است، ممانعت بناهای تاریخی در این رابطه را قابل پیگیری خواند و عنوان می کند: شکایات در این رابطه بوسیله ادارات استانی پیگیری و رسیدگی می شود.
بنظر می رسد که چانه زنی برای رفع چنین مشکلاتی بسیار تکراری شده باشد و باتوجه به وجود اخبار مختلفی از وجود چنین نابسامانی ها و کوتاهی هایی در صنعت توریسم، نظارت جدی تری برای رفع این مشکل جهت رشد صنعت گردشگری لزوم داشته باشد.1399/07/08
13:44:54
5.0 / 5
1418
تگهای خبر: سایت , صنعت , فرهنگی , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است