تلاش یك آلبوم برای فرهنگ سازی در موسیقی عزاداری

تلاش یك آلبوم برای فرهنگ سازی در موسیقی عزاداری هنر شهر: آلبوم «مرثیه ناتمام» شامل آوازهایی برای اربعین و با هدف فرهنگ سازی صحیح در موسیقی عزاداری منتشر گردید.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، این آلبوم با آواز چهار خواننده موسیقی دستگاهی ایران همچون امیر مداح، سیدهاشم احمدوند، رضا طیبی و حمید خزایی با اشعاری از محمدعلی بهمنی، علیرضا قزوه، غلامرضا طریقی، غزاله شریفیان، سیدمحمدمهدی شفیعی، میلاد عرفان پور، بیت الله جعفری و محمد مهدی سیار در هشت قطعه تولید شده است.

در این آلبوم که توسط مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با مشارکت مرکز موسیقی صداوسیما عرضه شده است، برای فرهنگ سازی صحیح در موسیقی عزاداری به بهره گیری از دستگاه ها و آوازهای ایرانی همچون راست پنجگاه، سه گاه، نوا، چهارگاه، شوشتری و دشتی پرداخته شده است.

هنر آواز خوانی، از دیرباز در آئین های سوگواری و تعزیه سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) حضوری پررنگ، جدی و انکارناپذیر داشته است؛ به شکلی که برترین تعزیه خوانان گذشته، برترین آواز خوانان دوره خود نیز بوده اند. آوازخوانانی مسلط به زیر و بم، فراز و فرود، ظرایف این هنر ملی ایران و علاوه بر این به اعتقاد بر رستاخیز کربلا، که با شور و شوق تمام، نغمات جان بخش خودرا سر داده اند.

این اثر که با حضور شاعران و آوازخوانانی از سه نسل مختلف آماده شده، تلاشی برای ادامه حیات پرافتخار دو هنر شعر و آواز و تلفیق هنرمندانه این دو، در این مرز و بوم و همین طور تلاشی برای ادای دین و پاسداشت حادثه عاشورا، در جهت فرهنگ سازی صحیح ارائه اثر هنری فاخر و در رابطه با این واقعه تاریخی در عصر حاضر است.

منبع:

1399/07/14
13:52:32
5.0 / 5
1224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است