سالگرد تاسیس سنگلج انجام شد

سالگرد تاسیس سنگلج انجام شد هنر شهر: مراسم پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس تماشاخانه سنگلج به سبب بیماری كرونا و رعایت پروتكل های بهداشتی در پارك شهر و مقابل تماشاخانه سنگلج اجرا شد.به گزارش هنر شهر به نقل از روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، مراسم پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس تماشاخانه سنگلج شنبه ۱۹ مهرماه به سبب بیماری کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی به شکلی متفاوت و با حضور معدودی از هنرمندان در پارک شهر (مقابل تماشاخانه سنگلج) اجرا شد.
در این مراسم که با حضور اسماعیل خلج، بهزاد فراهانی، قادر آشنا مدیر کل اداره هنرهای نمایشی سعید شاه میر معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه ۱۲، مصطفی عرفانیان شهردار ناحیه دو منطقه ۱۲ و تعدادی دیگر از هنرمندان برگزار شد، درختی به یاد و نام زنده یاد عباس جوانمرد بنیانگذار گروه «هنر ملی» و از بانیان و موسسان تماشاخانه سنگلج کاشته شد.
بهزاد فراهانی که خود از اعضای گروه هنر ملی بوده در این مراسم در مورد شخصیت هنری عباس جوانمرد و اهمیت جایگاهش در شکل گیری جریان تئاتر حرفه ای اظهار داشت: عباس جوانمرد نخستین کارگردان تئاتری است که توانست تئاتر را به بیرون از مرزهای ایران برده و نمایش هایش را در فستیوال های معتبر جهانی به اجرا درآورد. آثار عباس جوانمرد به لحاظ تکنیک تئاتری بسیار پخته و در درجه بالایی قرار داشت. وی در تربیت بازیگران گروه بسیار موفق بود و به مقوله بیان در بازیگری بسیار اهمیت می داد بطوریکه تمام اعضای گروه هنر ملی در این مورد سرآمد زمانه خود بودند.
فراهانی که خودرا از اعضای با وفای گروه هنر ملی می داند، اضافه کرد: عباس جوانمرد در آثارش همیشه به سراغ متن ها و کاراکترهای پر چالش می رفت و با آن دست و پنجه نرم می کرد.
شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر نیز در سخنانی کوتاه درباره اهمیت تماشاخانه سنگلج اذعان کرد: این گونه مراسم ها نشانه ارج نهادن به ارزش های فرهنگی کشور است و توجه مدیریت تماشاخانه سنگلج به این موضوعات حتی در شرایط سخت امروز شایسته تقدیر است.
وی همین طور درباره پیگیری و تحقق طرح توسعه تماشاخانه سنگلج اضافه کرد: امیدوارم هرچه سریع تر و با همکاری شهرداری تهران این امر میسر و ساختمان جنبی تماشاخانه طبق دستور صریح شهردار وقت تهران به این مجموعه الحاق شود و ما شاهد توسعه فضای فرهنگی سنگلج باشیم. این موقعیت و این مکان که به اسم سنگلج از گذشته تا به امروز شکل گرفته یک فرصت مهم برای توسعه فضای معنوی و فرهنگی شهر است. از آنجائیکه یکی از وظایف مهم شهرداری، توسعه فضاها و مکان های فرهنگی و همین طور ایجاد یک موقعیت زنده فرهنگی برای شهروندان است، تماشاخانه سنگلج، بهترین مکان برای تحقق این تعبیر است. امیدوارم با کمک اهالی تئاتر و مدیرکل اداره هنرهای نمایشی و همکاری دکتر حناچی شهردار تهران بزرگ که همیشه دغدغه های فرهنگی دارند، به این طرح جامه عمل پوشانده شود.
در ادامه مراسم روح الله جعفری پژوهشگر و مدرس تئاتر و نویسنده کتاب «گروه هنر ملی؛ از آغاز تا پایان» بعد از عرض تسلیت به مناسبت درگذشت محمدرضا شجریان، درباره خاصیت های شخصیتی عباس جوانمرد اشاره نمود و اظهار داشت: استاد عباس جوانمرد همه وجودش عشق به این سرزمین و فرهنگ و هنر آن بود. او اعتقاد راستین به فضیلت هنر داشت. او باور به آن داشت که هنر شعله جاودان عشق است و عشق از آن رو مقدس است که آتش آن هیچ گاه خاموش نمی گردد و این جمله استانیسلاوسکی را مکرر به کار می برد. استاد جوانمرد همیشه بیان می کرد که صحنه به من آموخته که چگونه باید روحی بزرگ و وسیع داشته باشم.
وی تصریح کرد: عباس جوانمرد حالا درحال نظاره ما از آسمان است، بر او سلام می کنم و می گویم آقای جوانمرد عزیز شما همیشه برای من و ما زنده هستید و خوشحال هستم که با کاشتن درختی به نیت شما و نیابت از شما و به نام شما می توانیم شاهد رشد و شکوفایی آن باشیم.
در اختتام مراسم نیز پریسا مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج پیامی را به مناسبت تولد این تماشاخانه خواند که به شرح زیر است:
«تماشاخانه سنگلج؛ گنجینه امن خاطرات پنج نسل از هنرمندان و تماشاگران تئاتر در آستانه ۵۵ سالگی است. خانه ای مصفا به عطر و یاد بزرگان این هنر والا که بانیان و صاحبان این خانه اند. چونکه رونق خانه از صفای میزبان است و میزبانان این خانه بااینکه در قید حیات نیستند اما روح بلندشان در فضای بی غبار این تماشاخانه تا همیشه زنده است و زندگی می کند. بزرگانی چون عزت الله انتظامی، محمدعلی کشاورز، جمشید مشایخی، داود رشیدی، جعفر والی و … که هریک در هنر و اخلاق و منش والا سرآمد نسل خود و الگوی نسل های آینده بودند. روح استاد عباس جوانمرد میهمان تازه این ضیافت است.
چراغ تماشاخانه سنگلج امروز و پس از ۵۵ سال کماکان روشن است و این درخت تنومند همچنان بارور و چه شور و شعفی از این بزرگ تر؟ در این خانه به انتظار آمدن روزهای بهتر باز است به لطف آمدگان و رفتگانی که با هربار حضور در اینجا و نفس کشیدن در هوای آن، گرمابخش این خانه بوده اند. به امید و آرزوی تداوم این ماندگاری. گنجینه امن خاطرات تولد ۵۵ سالگی ات مبارک.»
فهیمه رحیم نیا، داود فتحعلی بیگی، مریم کاظمی، محمدرضا الوند، مهدی ربیعی، مهدی افشین نژاد (معاون تماشاخانه)، محسن حسن زاده (مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی)، نسیم تاجی و … از دیگر حاضران در این مراسم بودند.


منبع:

1399/07/19
21:06:47
5.0 / 5
1404
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است