آپارات متعلق به دهه ۲۰ میلادی در موزه سینما

آپارات متعلق به دهه ۲۰ میلادی در موزه سینما به گزارش هنر شهر دستگاه نمایش فیلم با منبع نوری زغالی همان آپارات امروزی است كه بعنوان یكی از ابزارهای كاربردی در سینما استفاده می شده است و الان در موزه سینمای ایران نگهداری می شود.


به گزارش هنر شهر به نقل از روابط عمومی موزه سینما، دستگاه نمایش فیلم با منبع نوری زغالی از نخستین دستگاه های ساخته شده توسط کمپانی پاته فرانسه است و کارکرد آپارات را دارد. این کمپانی همچون کمپانی ها در عرصه صنعت فیلمسازی بوده که آرم خروس نشان معرف این کمپانی است.
این دستگاه که الان در موزه سینمای ایران نگهداری می شود در دهه ۲۰ میلادی ساخته شده و برای نمایش فیلم های ۳۵ میلیمتری مورد استفاده قرار می گرفته است و با وجود اینکه سال ها از ساخت آن می گذرد همچنان سالم می باشد و کارایی دارد.
دستگاه نمایش فیلم با منبع نوری ذغالی در سال ۱۳۱۵ توسط سوکیاسیان که سینمادار بوده است از کشور فرانسه خریداری شد. سوکیاسیان این دستگاه نمایش فیلم را به سینما «ایران» در شهر رشت می برد، ولی این سینما پس از مدتی به سبب نقل مکان سوکیاسیان به تهران در ۱۳۴۳ به یکی از سرمایه داران رشتی فروخته می شود که این سینما بعد از مدتی تعطیل و بعدها به پارکینگ تبدیل می شود.
اما علاقه سوکیاسیان به این دستگاه به اندازه ای بوده که آنرا از رشت به تهران می آورد و تا اختتام عمرش در اتاقی مخصوص در منزل شخصی خود از آن نگهداری می کند.
این دستگاه بعد از درگذشت سوکیاسیان در سال ۱۳۷۴، توسط خانواده اش به موزه سینما اهدا شد.
امروزه دستگاه نمایش فیلم با منبع نوری ذغالی یا همان آپارات فعلی در سالن تماشاخانه موزه سینما در معرض دید علاقه مندان قرار دارد.

1399/07/30
13:28:36
5.0 / 5
1484
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است