با همكاری كشورهای تركیه، آذربایجان و ازبكستان؛

هنر مینیاتور ثبت جهانی شد

هنر مینیاتور ثبت جهانی شد به گزارش هنر شهر پرونده ثبت جهانی مینیاتور با همکاری کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان و ازبکستان در لیست میراث جهانی قرار گرفت.


به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، پرونده چندملیتی هنر نگارگری (مینیاتور) در پانزدهمین اجلاس کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس یونسکو با کسب رأی مثبت داوران این کمیته لحظاتی قبل در لیست میراث جهانی ناملموس بشری قرار گرفت و جهانی شد.
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در حاشیه برگزاری این اجلاس مجازی اظهار داشت: ثبت یک هنر خاص برای یک کشور جایگاه نیاکان مردمان آن کشور را برجسته کرده و نوعی واکنش عاطفی را نسبت به میراث فرهنگی و هنری ایجاد خواهدنمود. ثبت هنر نگارگری (مینیاتور) می تواند ضمن ارتقای جایگاه منطقه در زمین تنوع فرهنگی جهان، قدرت تخیل و تأسیس یک هنر منحصر به فرد را در آگاهی عمومی جامعه تقویت کند و بعنوان محرکی نیرومند در زمین مطالعات هنری در زمینه و بافت فرهنگ جهانی، ایفای نقش کند.
طالبیان این هنر را نوع خاصی از نقاشی عنوان نمود که برمبنای خاصیت های فرهنگی، ادبی و الزامات مبتنی بر مواد اولیه از قبیل طلا، نقره، شنگرف و لاجورد و نوع نگاه به جهان، طبیعت و تفسیر آن، در جوامع سنتی شکوفا شده و تا به امروز باقی مانده است. قبل از این محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور از ثبت میراث ناملموس مینیاتور در قالب پرونده ای چندملیتی در یونسکو آگاهی داده و اظهار داشته بود: پرونده ثبت جهانی مینیاتور توسط ایران، ترکیه، ترکمنستان، ازبکستان و آذربایجان تهیه شده است و با وجود آنکه چند کشور دیگر نیز خواهان اضافه شدن به این پرونده هستند این پرونده را ثبت و در آینده این کشورها را به پرونده اضافه خواهیم کرد. هندوستان، افغانستان و تاجیکستان نیز خواهان اضافه شدن به پرونده ثبت جهانی مینیاتور هستند. در این اجلاس همچنین، گزارش ادواری اقدامات پاسدارانه جمهوری اسلامی ایران درباب دو پرونده نقالی و "مهارت سنتی ساخت لنج ایرانی و دریانوردی با آن در خلیج فارس در روز سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹ مورد تأیید اعضای پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس قرار گرفت. پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس روز دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹ به میزبانی جامائیکا شروع به کار کرد و به مدت ۶ روز تا ۲۹ آذر ۹۹ (۱۴ تا ۱۹ دسامبر ۲۰۲۰) هر روز به صورت آنلاین از ساعت ۴ تا ۷ بعدازظهر انجام می شود.
در طول برگزاری این اجلاس مجازی صلاحیت ۴۲ پرونده نامزد قرارگیری در لیست معرف میراث جهانی ناملموس یونسکو از طرف ۲۴ عضو کمیته میراث ناملموس یونسکو مورد بررسی قرار خواهد گرفت که این ۴۲ پرونده از طرف ۴۹ کشور ارائه شده است که برخی از آنها به صورت مشترک با کشورهای دیگر است.

1399/09/27
11:19:27
5.0 / 5
963
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است