سینماگران در مسیر فجر ۳۹ -۸؛

سهم فیلم های راهبردی در فجر 39

سهم فیلم های راهبردی در فجر 39 هنر شهر: ابراهیم اصغری تهیه کننده سینما که با فیلم سینمایی تک تیرانداز در جشنواره سی ونهم فجر حضور دارد، بیان کرد که در این دوره از جشنواره باید سهم فیلم های راهبردی در نظر گرفته شود.ابراهیم اصغری تهیه کننده فیلم سینمایی «تک تیرانداز» به کارگردانی علی غفاری که از آثار واجد شرایط سی و نهمین جشنواره فیلم فجر است، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به نظرم نباید شرایط نمایش فیلم ها در جشنواره فیلم فجر به شکل عمومی و معمولی باشد ولی اینکه شکل برگزاری جشنواره هم متفاوت می باشد احساس می کنم اینکه تنها هیات داوران به تماشای فیلم ها می نشینند ارتباطی به بحث کرونا ندارد.
اصغری اضافه کرد: درواقع مسئولان جشنواره می خواهند تجربه جدیدی در این عرصه داشته باشند این اتفاق هم برمبنای شرایطی که به وجود آمده مقرر است رخ دهد. با توجه به این که چنین تجربه ای را نداشتیم امیدوارم تجربه خوبی رقم بخورد. در سالهای پیش همیشه ابتدا هیات انتخاب فیلم ها را می دیدند و فیلم های انتخاب شده فرصت دیده شدن توسط هیات داوران و مردم را پیدا می کردند اما امسال این اتفاق نمی افتد و به صورتی هیات انتخاب و داوران یکی هستند این مساله کمی شرایط آماده سازی فیلم ها را هم گرفتار مشکل کرده است.
وی با اعلان اینکه ما در یک سردرگمی قرار داریم، توضیح داد: فیلمسازان هر ساله می توانستند آثار خودرا تا ۱۰ بهمن ماه آماده کنند اما با توجه به این که امسال هیات داوران کار قضاوت را زودتر شروع کردند، فیلمسازان هم باید فیلمی کاملاً آمده شده تحویل می دادند به همین ترتیب اگر بخش فنی آثار آماده نباشد در این داوری عدالت درباره آنها رعایت نمی گردد. از همه مهم تر اینکه در چند ماه ابتدایی امسال این مساله که جشنواره اجرا شود یا نه در هاله ای از ابهام قرار داشت که مسئولان یک دفعه تصمیم گرفتند این جشنواره را برگزار کنند از همین رو فشار مضاعفی روی تعدادی از سازندگان وارد شد تا بتوانند فیلم هایشان را به این رویداد برسانند به هر حال فیلمسازان و سینماگران مایلند که آثارشان در جشنواره حضور داشته باشد، جشنواره فیلم فجر با اهمیت ترین ویترین جشنواره های کشور و جشن های انقلاب است بنا بر این هر کس اصرار دارد در این جشن حضور داشته باشد و این جشن باید هرچه باشکوه تر اجرا شود. همانطور که گفتم این شکل برگزاری جشنواره، یک تجربه جدید است، برخی فیلم ها نیاز به زمان بیشتری دارند تا مراحل آماده سازی آنها صورت گیرد و هیات داوران بتوانند فیلم ها را با کیفیت خوب ببینند.
اصغری بیان کرد: هر ساله یکی از اشکالات سینمای ایران هیات انتخاب ها بودند چون آنها گاهی فیلم ها را شتابزده انتخاب می کردند، گاهی بر اساساً ملاحظات و ارتباطاتی دست به انتخاب می زدند که در این میان برخی فیلم ها حذف می شدند به همین ترتیب وقتی فیلم های جشنواره را می دیدیم تعجب می کردیم برای مثال سال قبل پنجاه درصد از فیلم های انتخاب شده به شکلی بودند که نمی شد آنها را در مدیوم سینما قرار داد و در حد و شان سینمای ایران نبودند در مقابل تعدادی از فیلم ها انتخاب نشده بودند که اتفاقاً بهتر بودند این نشانه ضعف هیات های انتخاب در سالهای گذشته بود. امیدوارم این ضعف امسال به حداقل برسد.
این تهیه کننده در آخر اظهار داشت: بطور قطع هیات داوران باید به شرایط کشور توجه نمایند از آنجائیکه جشنواره فیلم فجر به انقلاب منسوب است و یک جشن ملی شمرده می شود باید بیشتر به فیلم هایی که در این عرصه تولید شده اند مورد توجه قرار بگیرد نه اینکه هیات داوران بخواهند پارتی بازی کنند پس فیلم ها باید منصفانه داوری شوند ولی وظیفه حکم می کند هیات داوران به فیلم هایی توجه نمایند که در این شرایط سخت با نگاهی به مسایل راهبردی و منافع ملی کشور تولید شده اند.


منبع:

1399/10/30
11:18:41
0.0 / 5
838
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است