مروری بر زندگی شهید مجید بقایی

مروری بر زندگی شهید مجید بقایی به گزارش هنر شهر بقایی علاقه عجیبی به نیروهای بسیج مردمی داشت و هرجا مشکلی پیش می آمد از آنها دفاع می کرد. رفتار او با نیروهای بسیجی آمیخته با ملاطفت و مهربانی بسیار بود. بارها مشاهده می شد وقتی در مسیرش بسیجی ها را می دید، از ماشین پیاده شده و با آنها مصافحه می کرد. می اظهار داشت: یکی از رمزهای موفقیت ما قدردانی از نیروهای مردمی است.به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، مجید بقایی در بهمن ماه سال ۱۳۳۷ در شهر بهبهان به دنیا آمد. از کودکی به محافل مذهبی و مسجد علاقه مند بود و این علاقه را با تکبیر گفتن در مسجد محل شروع کرد و تا آخر عمر از مسیر اسلام و پیروی از روحانیت متعهد خارج نشد. چند سال پیش از اینکه به سن تکلیف برسد، نماز می خواند و روزه می گرفت و به صورت فعال در جلسات قرائت قرآن شرکت می کرد. توجه زیادی به دعا و زیارت ائمه اطهار (ع) داشت. آنقدر برای ذکر مصائب خاندان (ع) اهمیت قائل بود که می اظهار داشت: همین مراسم روضه خوانی ما را نگه داشته است. همواره تلاش می کرد در نماز جماعت شرکت نماید.

هوش سرشار و استعداد بالایش سبب شد تا تحصیلات کلاس پنجم و ششم( نظام قدیم) را در عرض یک سال در یکی از مدارس بهبهان بگذراند و سپس رشته ریاضی را برای ادامه تحصیل در دبیرستان انتخاب نماید.

پس از سپری کردن تحصیلات دبیرستان و گذراندن کنکور، در رشته مهندسی شیمی دانشگاه اهواز پذیرفته شد اما این رشته نظرش را تأمین نکرد و اظهار داشت: من باید کاری را به عهده بگیرم که واقعاً بتوانم به مردم خدمت بکنم. بنا بر این سال آخر دبیرستان را باردیگر گذراند و دیپلم رشته طبیعی گرفت و این دفعه بعد از شرکت در کنکور، در رشته فیزیوتراپی دانشگاه اهواز قبول شد.

فعالیتهای سیاسی – مذهبی

در سال ۱۳۵۴، فعالیت های مجید در دانشگاه شکل گرفت و تماسهایش تشکیلاتی شد. وی برای مبارزه با رژیم شاه نقش تعیین کننده ای را در رهبری مبارزات دانشجویی دانشگاه اهواز و غیردانشگاهیان به عهده گرفت. در سال های ۵۵ و ۵۶ که مبارزات ملت مسلمان به اوج خود نزدیک می شد، او از عناصر هدایت کننده تظاهرات ضد رژیم شاه بود. در همان زمان با همرزمانش در «گروه منصورون» ارتباط بیشتری برقرار کرد.

آگاهی دادن به مردم، متشکل کردن برادران حزب الله و انجام عملیات نظامی ضد عمال رژیم شاه همچون فعالیتهای این گروه بود. در بدو تشکیل این گروه وارد شاخه نظامی آن شد و رهبری برخی عملیات های مسلحانه را در آن زمان به عهده گرفت.

حتی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی برای پیشگیری از اقدامات احتمالی عمال رژیم تیمهای گشتی را برای حفظ و امنیت شهر و نوامیس مردم سازماندهی کرد و با همکاری چند تن از همرزمانش طرح تشکیل تعاونی های امام را برای تأمین مایحتاج مردم عرضه داد.

بقایی نسبت به اصالت حرکت های انقلابی تعصب داشت و در جریان انقلاب، در همه صحنه ها فعالانه شرکت می کرد و با هوشیاری خاصی ترفندهای دشمنان اسلام بخصوص منافقین را شناسایی و در جهت خنثی کردن آنها اقدام می کرد.

نقش شهید بعد از انقلاب اسلامی

بقایی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در دادگاه انقلاب اهواز مشغول به کار شد. وی در خنثی کردن و سرکوبی توطئه آمریکایی خلق عرب در خوزستان نقش قابل ملاحظه ای داشت به صورتی که با زحمات و فداکاری های او، ضربات شدید و مهلکی به این گروه دست نشانده وارد شد.

کار نظامی بقایی بعد از پیروزی انقلاب هم ادامه داشت. او فعالیتش را دراین زمینه با حضور در کمیته و شهربانی شروع کرد و اقدامات همه جانبه ای را در جهت به دام انداختن سرسپردگان رژیم پهلوی که در آن زمان متواری بودند، انجام داد. در کنار این فعالیت ها معتقد بود که جامعه پس از پیروزی انقلاب نیاز به کارهای فرهنگی دارد. به همین خاطر به تشکیل کانون نشر فرهنگ اسلامی در بهبهان پرداخت که فعالیتهای این کانون در زمینه های فرهنگی – تبلیغی شهر بسیار موثر بود.

بقایی به سبب تبحر و ذوقی که به کارهای تبلیغاتی داشت، در زمینه تهیه پوستر، نوار سخنرانی، فیلم، ویدیو، طراحی، نقاشی و خطاطی وارد عمل شد و نمایشگاهی از جنایات رژیم شاه و اسناد ساواک را در شهر بهبهان به نمایش گذاشت. او خود طراح و خطاط زبردستی بود و با خط زیبایش، احادیث خاندان عصمت و طهارت (ع) را می نوشت و بر در و دیوار شهر نصب می کرد.

با گذشت مدتی از پیروزی انقلاب اسلامی به دانشگاه رفت و هنگامی که بنا به فرمان حضرت امام(ره) در خرداد سال ۱۳۵۸ جهادسازندگی تشکیل شد، به عضویت جهاد بهبهان درآمد و مدتی در آنجا مشغول فعالیت بود.

وی تا اوایل جنگ تحمیلی تقریباً با همه ارگان های انقلابی در ارتباط بود و با حضور فعالانه خود و عرضه راهکارهای ابتکاری سبب حفظ روح امید، تحرک و نشاط در همگان می شد.

پیش از آغاز جنگ تحمیلی به سفارش سردار محسن رضایی (فرمانده کل سپاه) به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و در واحد روابط عمومی (تبلیغات – انتشارات) سپاه امیدیه به فعالیت مشغول شد. با تشکیل دفتر هماهنگی و تحقیق و بازرسی در سپاه خوزستان و انتخاب شهید دقایقی بعنوان مسئول این دفتر، وی برای همکاری با ایشان به اهواز منتقل شد.

حضور در جبهه های دفاع مقدس

ماه های اول جنگ تحمیلی بود که مجید بقایی از سوی فرماندهی کل سپاه بعنوان نماینده سپاه در اتاق جنگ (که در آن زمان جلساتش در لشکر ۹۲ زرهی اهواز تشکیل می شد) ارائه شد. یکی از فعالیتهای مهم او تلاش در جهت هماهنگی بین سپاه و ارتش بود. با وجود اینکه بنی صدر خائن در این مورد به انحای گوناگون کارشکنی می کرد اما وی در این مأموریت، به خوبی کارها و وظایف محوله را پیگیری می کرد. اواخر آبان ماه سال ۱۳۵۹ به ایشان مأموریت داده شد که برای پیشگیری از هجوم دشمن که قصد تسخیر جاده شوش را داشت و در آن زمان در سه کیلومتری آن مستقر شده بود، به شهرستان شوش برود. ابتدا در کنار مرتضی صفاری، سپاه آنجا را سازماندهی کرد و مدتی بعد مسئولیت سپاه شوش به عهده اش گذاشته شد. در این مسئولیت علاوه بر طراحی عملیات و نبردهای موفق ضد دشمن که در چارچوب گروه های رزمی کوچک به اجرا درمی آمد، به اسماعیل دقایقی(شهید) هم در تشکیل آموزشگاه فرماندهی دسته، گروهان و گردان کمک می کرد.

به تدریج که سیاست جنگی نیروهای خودی از حالت تدافعی به تهاجمی تغییر یافت، به همین نسبت هم نقش بقایی در صحنه های نبرد جدی تر از هر زمان شد و در مقاطعی همچون عملیات طریق القدس (فتح بستان) وی مانند یک رزمنده تکاور وارد عمل می شد. از آن پس به سبب روح بلند و اشتیاق فراوانش برای درگیر شدن مستقیم با دشمن و لیاقت و شایستگی هایی که در زمان فرماندهی سپاه شوش از خود نشان داده بود، از سوی فرماندهی کل سپاه بعنوان فرمانده «قرارگاه لشکر فجر» انتخاب|شد.

در طراحی عملیات بیت المقدس و در کنار شهید حسن باقری همچون دیگر نبردها نقش به سزایی داشت. در این عملیات، با برنامه ریزی دقیق و هماهنگ، توانست نیروهای تحت امر خویش را با همیاری هوانیروز از شمال فکه به جنوب انتقال داده و به سبب شایستگی ای که از خود در سمت فرماندهی لشکر نشان داد، قرارگاه تحت فرماندهی ایشان (فجر) در کنار قرارگاه های نصر و فتح، مسئولیت شکستن حصر دفاعی خرمشهر را به عهده گرفت و هر سه قرارگاه با نبرد دلاورانه تاریخی و با هماهنگی کامل، خونین شهر را به دامان میهن اسلامی بازگرداند.

بقایی بعد از «عملیات رمضان» به سمت معاون شهید باقری در فرماندهی قرارگاه کربلا انتخاب شد. پس از عملیات محرم بود که بعد از آنکه حسن باقری جانشین یگان نیروی زمینی سپاه شد، مسئولیت قوای یکم کربلا را به عهده گرفت.

معتقد بود که گروهگرایی برای انسان تعصب و عجز فکری به وجود می آورد و می اظهار داشت: شما فقط ببینید حضرت امام خمینی (ره) چه می گوید، از ایشان تبعیت کنید. در مبارزات سیاسی – مذهبی هیچگاه خودسرانه عمل نمی کرد و تلاش بر این داشت که مبارزاتش در راه مکتب باشد، در واقع، انقلابی بودن مجید با مکتبی بودنش قرین بود و تلاش می کرد در زندگی، کار و مبارزه، با جواز شرعی عمل کند.

بقایی علاقه عجیبی به نیروهای بسیج مردمی داشت و هرجا مشکلی پیش می آمد از آنها دفاع می کرد. رفتار او با نیروهای بسیجی آمیخته با ملاطفت و مهربانی بسیار بود. بارها مشاهده می شد وقتی در مسیرش بسیجی ها را می دید، از ماشین پیاده شده و با آنها مصافحه می کرد. می اظهار داشت: یکی از رمزهای موفقیت ما قدردانی از نیروهای مردمی است.

نحوه شهادت

قبل از «عملیات والفجر» مقدماتی قرار شد که عده ای از مسؤلان و فرماندهان نظامی جنگ، دیداری با حضرت امام خمینی (ره) داشته باشند، اما شهید بقایی گفته بود که باید برای شناسایی این عملیات در منطقه بمانیم، بنا بر این او به همراه عده ای دیگر همچون شهید حسن باقری در منطقه عملیاتی ماندند و بامداد روز بعد به اتفاق چند تن از فرماندهان دیگر با دو دستگاه جیپ جهت شناسایی منطقه به طرف محل مورد نظر حرکت کردند.

بقایی در خلال مسیر مشغول تلاوت قرآن و حفظ سوره «والفجر» بود. او به کمک یکی از دوستانش این سوره شریفه را از حفظ می خواند. بعد از رسیدن به مقصد، همگی از ماشین پیاده شده و به طرف سنگر دیده بانی حرکت کردند. بقایی در میان راه به یکی از همراهانش می گوید: آیا می شود انسان به این درجاتی که خداوند در قرآن فرموده است، برسد که: «یا ایتهاالنَّفس المُطمَئنَّه. ارِجِعی الی ربِّکِ. راضیهً مرضیهً. فَادخُلی فی عِبادی وَادخُلی جَنَّتی». و آیا خدا توفیق این امر مهم را به انسان می دهد که به آن مرحله عالی نیل گردد؟ هنوز کلام مجید به آخر نرسیده بود که خمپاره دشمن به نزدیکی آنان برخورد کرد و او جواب سوال خویش را با فوران خون مطهر و قطع پاهایش دریافت کرد و بدین سان عاشقانه و خالصانه به سمت پروردگار خویش پرواز کرد و به درجه قرب و رضوان الهی دست یافت.

منبع:

1399/11/09
12:24:06
0.0 / 5
784
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است