فتوای رهبر انقلاب درباره خمس سهام عدالت

فتوای رهبر انقلاب درباره خمس سهام عدالت هنر شهر: رهبر معظم انقلاب به استفتایی درباره «خمس سهام عدالت» پاسخ دادند.به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، متن این استفتاء و پاسخ حضررت آیت الله خامنه ای را که در روزنامه «کیهان» انتشار یافته است، در ادامه می خوانید:

سوالات:

۱- با توجه به این که واگذاری سهام عدالت به صورت اقساط (از محل سودِ حاصل از سهام) بوده است آیا این سهام، متعلَق خمس است؟ بر فرض وجوب، زمان تعلق چه زمانی است؟

۲- دولت برای تعدادی از اقشار ضعیف، قیمت سهام را با تخفیف محاسبه کرده و تفاوت قیمت را از محل منابع خود تامین کرده است. آیا به مقداری که دولت تخفیف داده نیز خمس تعلق می گیرد؟

۳- حکم خمسِ سودهایی که پیش از آزادسازی (پس از سال ۹۵) حاصل شده و به افراد پرداخت شده یا نشده است، چیست؟

پاسخ ها:

۱- بعد از آزادشدن سهام عدالت، مقداری که قابل فروش است، در نخستین سال خمسی، خمس آن به قیمتی که خریدار دارد، باید پرداخت گردد.

۲- در این صورت نصف سهام، متعلَق خمس است و نصف دیگر در حکم هبه است و خمس ندارد.

در هر دو صورت قبل، کسانی که برای گذران زندگی نیاز به این سهام و سود حاصل از آن دارند به نحوی که با تخمیس آن، سود حاصل از مابقی، کفاف زندگی در حدّ شأن آنها را نمی دهد، پرداخت خمس اصل سهام، واجب نیست.

۳- سودهای مذکور جزء درآمد سالی است که قابل وصول بوده است که اگر در آن سال دریافت نشده و سال خمسی بر آن گذشته است، باید بعد از دریافت، بلافاصله خمس آن پرداخت گردد و اگر دریافت شده، حکم درآمد بین سال را دارد.

منبع:

1399/11/13
00:07:04
0.0 / 5
649
تگهای خبر: فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است