واعظی:

مقاومت امروز نتیجه دفاع مقدس است

مقاومت امروز نتیجه دفاع مقدس است به گزارش هنر شهر آیین رونمایی از سامانه «نقش دولت در دفاع مقدس» با دسترسی به دو میلیون و ۵۰۰هزار برگ سند و سامانه «سند به مثابه سند توسعه» با دسترس پذیر شدن ۳۵۰ میلیون برگ سند همزمان با گرامیداشت دهه فجر برگزار گردید.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، دکتر محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در این آیین ضمن اشاره به اینکه در دوران جنگ تحمیلی فضای کشور طور دیگری بود، توضیح داد: اگر مثلثی ترسیم نماییم که در رأس آن نیروهای نظامی باشند، دو رأس دیگر آن مردم و مجموعه کارگزاران نظام هستند. کارگزاران نظام همراه مردم در خدمت جنگ بودند.
وی افزود: هدف استکبار جهانی از آغاز جنگ تحمیلی، از بین بردن انقلاب اسلامی بود. باید دید امام خمینی(ره) آن روزها با چه وضعیتی تصمیم گرفتند به تهران بیایند و دنیا را مقابل عمل انجام شده قرار بدهند. وقتی امام (ره) با استقبال بی نظیر وارد تهران شد و عملاً دیگر نمی شد برای از بین بردن انقلاب کاری کنند، برای همین روش نظامی را در پیش گرفتند تا این انقلاب را در همان ماه های اولیه متوقف کنند.
رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه آن زمان با راه اندازی جنگ ضد ایران می گفتند انقلاب تا چند ماه دیگر پایدار نخواهد ماند، اضافه کرد: نتیجه آن، تحریک همه قدرت های جهانی برابر انقلاب بود که اهداف خیلی روشنی داشت و منافع همه کشورها را نشانه گرفته بود. ازاین رو هم متحد شدند تا در جنگ تحمیلی نه تنها صدام پیروز شود بلکه کلیت نظام اسلامی ما از بین برود.
واعظی اظهار داشت: مردم، امام راحل و همه مسؤلان کشور برای حفظ انقلاب خود احساس خطر کردند و مأموریت مشترک آنها حفظ انقلاب و تثبیت آن بود. اگر آن فداکاری ها، ایستادگی ها و از خود گذشتگی ها نبود و ما این شهدا را تقدیم اسلام و نظام نمی کردیم، امروز این انقلاب هم نبود و نمی توانستیم با افتخار بگوییم ۴۲ سال از انقلاب گذشته و از همه سختی ها و گردنه ها عبور کرده ایم.
وی اظهار داشت: اگر امروز می توانیم در مقابل خیلی از فشارها مقاومت نماییم باید یادمان باشد که دوره آموزشی بسیار سختی را در هشت سال دفاع مقدس سپری کرده ایم. جوانانی جان خویش را کف دست گذاشتند و این بزرگ ترین فرهنگی است که باید ما، نسل آینده و آیندگان به آن افتخار کنند و هیچ وقت اجازه ندهیم این اعتماد و سرمایه تمام شود و این منبع سرشاری است که می تواند نقشه راه را به نسل های آینده نشان دهد.
واعظی تاکید کرد: این همان نگاه امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری و همه مسؤلان کشور هم هست و همه درباره جنگ یک نظر دارند و همه جنگ را تحمیلی می دانیم. همه با اساس این هشت سال جنگ تحمیلی، متفق و در دفاع باهم هم عقیده هستیم و جنگی که به اتمام رسید را یک افتخار برای کشور می دانیم. این جنگ فرهنگ جدید برای کشور درست کرد که بر مبنای آن در مقابل مشکلات داخلی و دشمنان خارجی می توانیم بایستیم.
واعظی ضمن اشاره به کار نویسندگان توضیح داد: از این به بعد کار نویسندگان، فیلمسازان، رمان نویسان، راویان و تصویربرداران خاطرات شهدا این است که اسناد را آسان در اختیار جوانان قرار دهند. همینطور نقش مردم در کنار نقش دولت باید تبدیل به اسناد شود. ما باید اسناد نقش مردم را هم جمع آوری نماییم. چون جنگ در ارتباط با همه اقشار بود و متعلق به یک گروه و قوم خاص نبود و حتی دوران جنگ می گفتند ارمنی ها که می آیند خیال مان از کارهای مکانیکی پشت جبهه راحت است. ازاین رو اسناد آن هم باید طوری تنظیم شود که همگان بتوانند در آینده از آن استفاده کنند.
واعظی در بخش دیگر سخنان خود بیان نمود: آمریکا همه ابزارها را برای تحمیل جنگ اقتصادی پیش بینی نمود و گفتند ظرف سه ماه کار نظام تمام می شود و این را به سادگی و علنی اعلام می کردند. سه ماه به سه سال طول کشید و آنها عقب نشینی کردند چون ما پشتوانه هشت سال جنگ را داشتیم و با ذهنیت مقاومت حتی با دستان خالی، توانستیم پیروز شویم. فشار بر همگان بسیار بود اما نتیجه این فشارها این بود که برای مردم فرقی نمی کرد که در آمریکا چه کسی سر کار بیاید؛ ترامپ یا رقیب وی که هم اکنون روی کار آمده است.
وی اظهار داشت: عملاً همه سیاستمداران جمهوری خواه و دموکرات به این نتیجه رسیدند که اساسا ملت و حکومت ایران را نمی توانیم با فشار اقتصادی و تحریم از پا دربیاوریم و حکومت بر مردم ایران این نیست که چیزی از بیرون به آنها تحمیل شود و آنها تسلیم شوند. آمریکایی ها به هدف خود نرسیدند اما سبب آزار و اذیت مردم و گرانی شدند.
واعظی اظهار داشت: دنیا و مردم ما باید بدانند علاوه بر جنگ تحمیلی که هشت سال به طول انجامید، جنگ تحمیلی اقتصادی سه سال هم داشتیم و باید این را هم به تصویر بکشیم. چون خودمان در این دوران بودیم متوجه نمی شویم مثل رزمندگان در دوران دفاع مقدس بودند ولی بعدها می بینیم چه زحمتی کشیده اند.
وی خاطرنشان کرد: قرار دادن شرایط سخت اقتصادی و کرونا در کنار هم به این مفهوم است که در آن واحد در حال جنگیدن با دو جبهه هستیم. غربی ها هم از نظر منابع مالی و هم تجهیزات بیمارستانی از ما بهتر هستند اما با حمایت همه نیروهای کشور از مردم گرفته تا نظامی و انتظامی و دولت، مقداری از این بیماری عبور کردیم و امروز که دنیا در شرایط سختی قرار دارد تعداد مرگ و میر از ۵۰۰ نفر در روز در کشور به ۷۰ نفررسیده است و بسیار خوشحالیم؛ هر چند جان یک نفر هم برای ما عزیز است و باید تلاش نماییم.
واعظی افزود: اگر امروز بتوانیم اسناد تلفیقی فشارهای اقتصادی و کرونا را به تصویر بکشیم برای آیندگان بسیار مفید خواهد بود تا مردم بتوانند از این اسناد به خوبی استفاده کنند؛ مخصوصاً بخشی که در ارتباط با دفاع مقدس است. سرمایه های کشور بعنوان اسناد نشریات که به سختی جمع آوری می شود نباید فقط در گنجینه های این ساختمان بماند بلکه همه دانش پژوهان باید بتوانند از آن استفاده کنند.
در انتها این مراسم از خانواده شهدای دولت، همچون چمران، نامجو، فیاض بخش و عباسپور تقدیر گردید.
دراین آیین از سامانه «نقش دولت در دفاع مقدس» با دسترسی به دو میلیون و ۵۰۰هزار برگ سند و سامانه «سند به مثابه سند توسعه» با دسترس پذیر شدن ۳۵۰ میلیون برگ سند رونمایی گردید.1399/11/13
23:20:56
0.0 / 5
703
تگهای خبر: آموزش , تصویر , فرهنگی , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است