در آستانه اجرا در جشنواره موسیقی فجر

اركستر سمفونیك تهران عاقبت بخیر می شود؟

اركستر سمفونیك تهران عاقبت بخیر می شود؟ به گزارش هنر شهر ارکستر سمفونیک تهران مدت هاست که با مشکلاتی ثابت و نقدهایی در نحوه اداره همراه بوده است؛ نقدهایی که بیشتر از اینکه متوجه نوازندگان آن باشد، به کارنابلدی گردانندگان نسبت داده می شود. این ارکستر ماه هاست مدیر هنری ثابتی ندارد و هر بار تصمیم های جدیدی برای اداره آن گرفته می شود. اما این تصمیم ها هم یا نصفه کاره رها شده و یا نتیجه بخش نبوده اند!


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، ۲۲ مهر ماه سال جاری بود که اعلام کردند، شورایی با هدف آنچه «هدایت فعالیتهای ارکستر سمفونیک تهران و ارتقای سطح عملکرد این ارکستر» می خواندند، تشکیل شده است.
در همان زمان اعلام خبر فعالیت این ارکستر زیر نظر یک شورای تخصصی، پرسش هایی از این دست را ایجاد کرد که آیا چنین اتفاقی می تواند نویدبخش بهبود عملکرد ارکستر سمفونیک تهران باشد که از مدتی قبل با حاشیه ها دست و پنجه نرم می کند؟ آیا تشکیل این شورا تضمینی برای افزایش دستمزد نوازندگان بعنوان یکی از اشکالات مطرح شده خواهد بود؟ و اینکه آیا این شورا می تواند در انتخاب و جذب رهبرهای باسابقه و کارکشته داخلی و خارجی برای هدایت ارکستر نقش مثبتی داشته باشد؟
اما بعد از گذشت پنج ماه از اعلام خبر تشکیل شورا، خبری از تحولی جدی در ارکستر سمفونیک تهران مطرح نشده بود تا اینکه شامگاه گذشته ـ ۳۰ بهمن ماه ـ نادر مشایخی ـ یکی از اعضای این شورای ـ در جریان سومین نشست بخش پژوهش سی وششمین جشنواره موسیقی فجر، بیان نمود: «می خواهم امید این را بدهم که ارکستر سمفونیک در یک سال آینده خیلی خوب خواهد شد. شورا تمام هم و غمش این است که تلاش کند ارکستر سمفونیک این امکان را پیدا کند که در مقابل موسیقی ای قرار بگیرد که ارزشش را دارد.»
البته هنوز معلوم نیست که این شورا چه نگاهی را در دستور کار دارد تا این وضعیت «خوب» را همان گونه که مشایخی وعده داده، برای ارکستر سمفونیک تهران رقم بزند؛ ولی این هنرمند پیش تر درباره نمونه ای از تصمیمات این شورا، به ایسنا اظهار داشته بود: «استفاده از رهبرهای دائم برای ارکسترهای سمفونیک عمدتا تا ۴۰ سال پیش معمول بود ولی امروزه ارکسترهای بزرگی مانند ارکستر لوسرن و حتی فیلارمونیک وین بدون رهبر دائم و با رهبرهای میهمان به روی صحنه می روند.»
اما این نظر در حالی از جانب نادر مشایخی عنوان شد که علی رهبری، از دیگر رهبران ارکستر باسابقه، نظری مغایر با مشایخی را مطرح و در مصاحبه ای با ایسنا این تصمیم را غیرعملی خوانده بود.
لوریس چکناواریان، دیگر رهبر ارکستر باسابقه کشورمان هم پیش تر به ایسنا گفته بود که استفاده از رهبرهای مهمانِ خوب، به بودجه بالا نیاز دارد و این امر در ایران ممکن نیست.
حالا که مشخص نیست استفاده از رهبرهای میهمان به چه صورت مقرر است برای ارکستر سمفونیک تهران عملی باشد و از سویی قریب به یک سال از استعفای شهرداد روحانی، آخرین رهبر ثابت این ارکستر می گذرد و این ارکستر باتوجه به شرایط موجود از اسفند سال قبل برنامه خاصی را به روی صحنه نبرده است، امشب ـ جمعه ـ اول اسفند ماه و در چهارمین روز از جشنواره موسیقی فجر، بعد از مدت ها اجرای ارکستر سمفونیک با رهبری نصیر حیدریان به صورت مجازی و ضبط شده پخش می شود.
منبع:

1399/12/01
23:46:03
0.0 / 5
412
تگهای خبر: برنامه , پژوهش , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است