در نشست خبری آنلاین؛

جزئیات هجدهمین تصویر سال تشریح شد

جزئیات هجدهمین تصویر سال تشریح شد هنر شهر: جزئیات هجدهمین دوره جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر توسط سیف الله صمدیان دبیر این رویداد در نشستی آنلاین تشریح شد.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، نشست خبری هجدهمین دوره جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر روز گذشته سه شنبه ۵ اسفندماه به صورت آنلاین انجام شد و سیف الله صمدیان در این جلسه جزئیات رویداد تصویر سال و فیلم تصویر را تشریح نمود.
صمدیان در ابتدا با اعلان اینکه برای برگزاری این دوره جشن تصویر سال شک داشتیم، اظهار داشت: به سبب خطراتی که این دورهمی عکاسانه ممکن بود بوجود آورد، ابتدا از برگزاری آن صرف نظر کردیم اما فکر کردیم با رعایت های اصولی، خطر دورهم جمع شدن ها را پایین بیاوریم. نخستین نکته ای که با آن مواجه بودیم تعداد آثار بود که تخمین می زدیم نسبت به سال قبل کمتر شوند که خوشبختانه برعکس تصور ما شد. یعنی انگار عده ای که فضای کارشان محدودتر شده بود، با دوربین هایشان خصوصاً در بخش موبایلی کارهایی انجام دادند که خیلی بیشتر از گذشته بود.
وی بیان کرد: بدین سبب می توانم با قاطعیت قابل قبولی بگویم که امسال هم به صورتی تصویر سال قبل ایران را در دل نمایشگاه تصویر سال خواهیم داشت چه در قالب عکس چه در کاریکاتور و چه به صورت پوستر و جشنواره فیلم تصویر که آن هم در هجدهمین دوره اش قرار دارد، طبیعتاً در همین فضاها کار خودش را انجام داده و امیدواریم که همچنان خوب جلو برود.
خانه هنرمندان ایران میزبان کرونائی ترین «تصویر سال» شد
به گفته دبیر جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر، همه چیز طبق معمول هر سال با همراهی خانه هنرمندان ایران بعنوان یک کار مشترک بین جشن تصویر سال و خانه هنرمندان، از ۷ اسفندماه شروع می شود. برای دوری از ازدحام جمعیت، برنامه ای برای افتتاحیه نداریم و امیدواریم برنامه ریزی ها به شکلی جلو برود که در ایام بعدی تا ۲۶ اسفند به صورت رسمی گالری های خانه هنرمندان دایر بماند و با تدبیری که خانه هنرمندان دیده، مقرر است که این نمایشگاه در طول نوروز ۱۴۰۰ نیز برای توریستهایی که وارد تهران می شوند یا خود ساکنین تهران، برپا باشد هرچند که باز ماندن آن به شرایط کرونائی در کشور بستگی دارد.
وی درباره حضور برای بازدید از نمایشگاه این دوره جشن تصویر سال نیز اظهار نمود: قرار شده حضور در گالری ها در روز نخست با تعداد محدود یعنی حداکثر ۱۰ نفر باشد و بعد از تخلیه گالری ها ۱۰ نفر بعدی وارد شوند. بازدید در ایام عادی هم که تعداد آن قدر فشرده نخواهد بود.
صمدیان در مورد بخش های نمایشگاه تصویر سال توضیح داد: بخش های مختلف نمایشگاه تصویر سال طبق روال هرساله شامل بخش تصاویر مستند اجتماعی، خبری، ورزشی، هنر و هنرمندان و خلاقه (نگاهی دیگر) آثار هنرمندان را در دو بخش آزاد و جوانان زیر ۲۵ سال خواهد بود. همین طور جایزه جوانان زیر ۲۵ سال به نام محسن رسول اف نیز پابرجا است.
وی درباره جشنواره «فیلم تصویر» نیز بیان کرد: برای سالن های سینما هم طبیعتاً پروتکلی اعلام شده و الان در سالن های سینماهای شهر هم دایر است؛ اما ما کوشیدیم حضور در سینما را محدودتر نماییم و با ظرفیت در حد ۲۵ تا ۳۰ درصدی تماشاچی فیلم ها را نمایش دهیم.
دبیر هجدهمین جشن تصویر سال با اشاره به بخش کارتون های مطبوعاتی ایران اظهار داشت: این بخش از پنج سال پیش به آثار چاپ شده کارتون و کاریکاتور در مطبوعات ایران اختصاص داده شده که نمایشگر و بیان کننده نگاه کاریکاتوریست ها در رابطه با مسائلی است که در ایران و جهان اتفاق می افتد. آثار این بخش از میان حدود ۳ هزار اثر جمع آوری شده، هیأت داوران بخش کاریکاتور آثار را به حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ اثر می رسانند که آنها را در نمایشگاه تصویر سال ارائه می نماییم. چهارمین «جایزه وحید ابد» هم برای عکاس منتخب مطبوعاتی سال که نقش و فعالیت ویژه ای را در رویدادهای مهم ایران و جهان داشته است، در هجدهمین دوره ی جشن تصویر سال اهدا می شود.
وی همین طور اضافه کرد: دو بخش دیگری که حدود هفت سالی است به بخش های ثابت تصویر سال اضافه شده، بخش ویژه مسابقه عکس «ایران ما» است، امیدواریم در آینده ای نزدیک کتابش چاپ و منتشر شود.
حضور محمود کلاری، آلفرد یعقوب زاده و سحاب زری باف در پروژه های تصویر سال
صمدیان با اشاره به بخش پروژه های عکاسی، درباره این بخش توضیح داد: امسال نیز شش پروژه عکاسی منتخب سال داریم که به صورت مالتی مدیا ارائه می شوند. محمود کلاری عکاس و مدیر فیلمبرداری بیش از ۱۰۰ فیلم؛ به سبب حضورش در نیویورک طی یک سال گذشته، پروژه «نیویورک ۲۰۲۰» را با تصاویر موبایلی ارائه می کند. آلفرد یعقوب زاده از بزرگان فتوژورنالیسم جهان نیز پروژه «پاریس به وقت کرونا» را برای تصویر سال فرستاده است. پروژه دیگر مربوط به عکاسی سینماست؛ یکی از جوانانی که در حقیقت انرژی و خون تازه ای را به سینمای ایران در زمینه عکس فیلم داده است، دعوت کردیم؛ سحاب زری باف که خوشبختانه امسال هم برنده سیمرغ جشنواره فیلم فجر به خاطر عکس هایش از فیلم خورشید ساخته مجید مجیدی بود، با مجموعه تصاویر فیلم خورشید، فیلم «اشباح» ساخته داریوش مهرجویی و نیز فیلم «ایستاده در غبار» ساخته محمدحسین مهدویان در این بخش حضور دارد.
وی افزود: پروژه دیگر متعلق به لیلا صبوری عکاس تبریزی است که در دو بخش ارائه می شود؛ بخش اول «مادران جنگ» درباره مادرانی است که فرزندان شان را در دوران جنگ به دنیا آورده و بزرگ کردند و در بخش دوم «از دست رفته ها» قربانیان و شهدایی هستند که در دوران جنگ جانشان را از دست داده اند؛ ولی او با بهره گیری از اپلیکیشن فیس اپ آینده ای را برای آنها به تصویر درآورده که اگر در زمان حاضر زنده بودند احتمالاً به چه صورتی دیده می شدند. پروژه دیگر مربوط به حبیب فرشباف با عنوان «از کرانه ارس» با کیوریتوری روشن نوروزی است که شامل کارهای بسیار جالبی از دهه چهل شمسی است. فرشباف که یک معلم پیشرو در روش آموزشی است در روستاهای آذربایجان آن سال ها با دوربین در قطع شش در شش از مردم روستا عکسهایی را ثبت کرده است. ششمین پروژه، «عکاسی انتزاعی» است که توسط پژمان حسینی عکاس جوان نوشهری کار شده است که تصاویر بدیعی از طبیعت را با خلاقیت ویژه ای در زمینه عکاسی انتزاعی دربر می گیرد.
صمدیان در ادامه به دو بخش جدید در دوره هجدهم جشن تصویر سال اشاره نمود و اظهار داشت: امسال دو بخش ویژه داشتیم که یکی «عکاسان از دید عکاسان» است. این بخش به چهار دهه فعالیت عکاسان ایرانی در وضعیت خاص از انقلاب، تا جنگ و شرایط بحرانی گرفته تا لحظات شاد زندگی روزمره انسان ها و مسائل فرهنگی هنری که کار کردند خودشان در قاب و بک راندی که قرار گرفته اند و داستان هایی دارد که با هم ترکیب بسیار زیبایی شده است. این عکس ها با پروژه ای که پنج شش سال پیش شروع کردیم کامل شد و امیدوارم که در نخستین فرصت نمایشگاه جداگانه ای برای این بخش برگزار نماییم. اما برگزیدگان و جوایز این بخش را امسال اعلام خواهیم کرد که ۱۰ عکس برگزیده و عکاس برگزیده جایزه خواهند گرفت.
«جشن جهانی نوروز» یونسکو و ارتباطش با جشن تصویر سال
وی «جشن جهانی نوروز» را بعنوان دیگر بخش ویژه امسال معرفی نمود و اضافه کرد: «جشن جهانی نوروز» بخشی است که با همکاری کمیسیون ملی یونسکو در ایران آنرا شروع کردیم که بعدها با حمایت پروژه تهران ۱۴۰۰ ادامه پیدا کرد. مقرر است تصاویر، کاریکاتور و پوسترهایی که هنرمندان ایرانی در ایران و در کشورهای دارای جشن نوروز کار کرده اند در فرهنگسرای نیاوران همزمان با عید نوروز ارائه شوند. ۱۵۰ اثر در نمایشگاه ارائه می شود و ۱۰۰ تصویر هم در گذرگالری های نوروزی واقع در خیابان ولیعصر در روزهای نوروز با حمایت پروژه تهران ۱۴۰۰ عرضه خواهد شد.
معرفی داوران بخش های مختلف جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر
صمدیان داوران این دوره را هم معرفی نمود و اظهار داشت: رخشان بنی اعتماد، مجید برزگر و علی قاضی، هیأت سه نفره داوری بخش سینما هستند. هیأت انتخاب فیلم ها هم در دو بخش آزاد و جوانان زیر ۲۵ سال را پیروز کلانتری، مونا زندی و ساعد نیک ذات برعهده داشتند؛ آنها از بین حدود ۲۰۰ فیلم ارسالی در بخش آزاد ۹۶ فیلم، در بخش جوانان برای ۲۷ فیلم را انتخاب کردند. در بخش کاریکاتور کامبیز درم بخش، فیروزه مظفری و مهدی کریم زاده بعنوان داور حضور دارند. در بخش گرافیک که هرساله داوران این بخش را انجمن طراحان گرافیک ایران معرفی می کند، به توافق دوجانبه رسیدیم که لادن رضایی، مهدخت دارابی و فاطمه کرکه آبادی داوران این بخش هستند. در بخش عکاسی، آثار توسط مسعود زنده روح کرمانی، ساعد نیک ذات و مهدی قاسمی داوری می شود.
وی با اشاره به «کرونا» که موضوع امروز و فردای جهان است، بیان کرد: امسال در بخش ملی جشنواره عکسی توسط معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شد، عنوانی که اعلام شده بود تصویر کرونا در ایران بود و ما طی یک همکاری که مقرر است در سالهای دیگر هم برای بخش ملی آن تکرار شود، توافق کردیم که ۵۲ اثر منتخب جشنواره عکس که توسط مؤسسه چشم شیشه ای کیش برگزار شده است، در تهران برای بازدید گردشگران نوروزی در گالری پاییز ارائه نماییم.
صمدیان در آخر اظهار داشت: پروژه «چهل سال تهران» سال قبل با حمایت سازمان زیباسازی شهر تهران انجام شد، ولی به خاطر شیوع ویروس کرونا نتوانستیم نمایشگاه را در خانه اتحادیه که الان با عنوان «خانه تهران» نامگذاری شده برگزار نماییم. اما در بخش فیلم، سال قبل فیلم های منتخب این بخش را شامل پنجاه و یک فیلمی که از آثار فیلمسازان مهم ایران با موضوع شهر تهران تهیه شده بود، نشان دادیم و جوایز بخش فیلم هم تابستان گذشته در محل خانه هنرمندان اهدا شد. ولی نمایشگاه مانده ای که داشتیم با توافق طرفین مقرر است که ۱۴ اسفندماه جاری در «خانه تهران» برگزار شود، نمایشگاه این بخش در گالری جدیدالاحداث برگزار می گردد و برگزیدگان این بخش در سینما تک این مجموعه معرفی و جوایزشان اهدا خواهد شد.


منبع:

1399/12/06
14:21:13
0.0 / 5
644
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , برنامه , پوستر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است