قالیباف:

اهل گفتگو هستیم اما در مقابل زورگویی دشمن می ایستیم

اهل گفتگو هستیم اما در مقابل زورگویی دشمن می ایستیم به گزارش هنر شهر رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ˮفاصله ما مسؤلان از قرآن بیشتر شده استˮ، اظهار داشت: ما اهل گفتگو و صلح هستیم، اما اگر دشمن نپذیرفت و ظالم بود، باید محکم در برابرش بایستیم.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در اختتامیه سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم، با تبریک عید مبعث و قدردانی از برگزارکنندگان این دوره از مسابقات اظهار داشت: آثار برکت قرآن فرهنگ و مکتب قرآن و خاندان (ع) را میتوان در باور قلبی افرادی دید که به سنت های الهی پایبند هستند؛ آن هم در این مقطعی که دنیا مملو از مادیات و وابستگی است.
وی ضمن اشاره به جنگ احد اظهار داشت: در آن جنگ عده ای در کنار پیامبر ایستادند و به شهادت رسیدند یا در آن مسیر گام برداشتند و عده ای دیگر با بهانه جویی عرصه را ترک کردند. آن زمان بود که صف مومنان از صف منافقان جدا شد و امتحان الهی رقم خورد. بطور قطع بدون رنج و زحمت و امتحان کسی به موفقیت و پیروزی دست پیدا نمی نماید. این زبان حال رزمندگان دوران دفاع مقدس و فرماندهانی همچون شهید سلیمانی و شهیدان همت، باکری و کاظمی و تمامی شهدا است. آنها تربیت شده‌ی مکتب الهی هستند.
رئیس مجلس خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی همیشه این حرف را می اظهار داشت که اگر در این کره خاکی بخواهیم یک قطعه از بهشت را نشان دهیم باید به پشت خاکریزها برویم و رزمندگان را نشان دهیم. در آنجا به تمام معنا فرهنگ قرآن و خاندان (ع) حاکم بود.
قالیباف با یادآوری اتفاقات زمان تصویب قطعنامه ۵۹۸ در انتها جنگ تحمیلی، اظهار داشت: در آن زمان با وجود اینکه دشمن قطعنامه را پذیرفته بود و ادعا می کرد که به دنبال صلح است، مجدداً به ما تاخت. رزمنده ها پس از قطعنامه به همان محکمی پشت خاکریزها جنگیدند که در ابتدای جنگ می جنگیدند. آنها هر چه در دنیای مادی مبنای تصمیم گیری بود را در میدان جنگ کنار گذاشتند.
وی ادامه داد: در تمامی دانشکده های علوم نظامی گفته می شود که برای حمله به دشمن باید سه برابر ظرفیت داشت؛ اما ما چنین چیزی را در جنگ نداشتیم و به جای آن، به سنت های الهی باور داشتیم. مهم این بود که باید مقابل ظلم، متجاوز و مستکبر بایستیم. البته که پس از پذیرش قطعنامه رزمنده ها را سرزنش ها و تحقیرها کردند؛ تهمت زدند و گفتند که صدام و حزب بعث هنوز مانده و کربلا، قدس و فتح چه شد؟
قالیباف افزود: شهدا، رزمندگان و جانبازان متکی به سنت های الهی مقاومت کردند و تردیدی در ایمانشان نه تنها به وجود نیامد، بلکه روز به روز به ایمانشان اضافه شد؛ چون آنها به سنت های الهی تکیه و باور داشتند. امروز باید از آن افرادی که روزی رزمنده ها را سرزنش و تحقیر می کردند پرسید که صدام و حزب بعث کجاست؟
وی ادامه داد: ما با تاکید بر این جمله امام (ره) که «ما می توانیم» در مقابل تمام قدرت های استکبار یک تنه ایستادیم چون بر دو رکن خداباوری و مردم باوری ایمان داشته و بر اساس آن حرکت می کردیم. امروز هم پس از ۱۴۰۰ سال باردیگر شاهد احیای اسلام و عزت مسلمانان هستیم.
رئیس مجلس خاطرنشان کرد: یادمان نمی رود که می گفتند آنهایی که در دفاع مقدس جنگیدند برای دهه ۶۰ و اوایل انقلاب بودند و اگر مجدداً این اتفاق بیفتد جوانان امروز پای کار نیستند اما دیدیم که در شرایط سخت تر و مظلوم تر از دوران دفاع مقدس، مدافعان حرم مبتنی بر سنت الهی ایستادند و عظمت آفریدند به صورتی که هژمونی آمریکا در منطقه فرو ریخت و شکست. اسرائیل این رژیم غاصب و صهیونیستی که آرزویش این بود که در ۳۰ کیلومتری مرز ما در منطقه کردستان عراق حاضر شود، امروز در شرایطی است که امت اسلامی هزار و چند صد کیلومتر آن طرف تر در مرز جولان مثل عقاب بر سر این دشمن صهیونیستی ایستاده است. اینها همه بر تکیه بر دو محور سنت الهی و مردم باوری رخ داده است.
قالیباف تصریح کرد: جنگ آخر یافته ولی این بدان معنا نیست که نیاز ما به قرآن کمتر شده که حتی بیشتر هم شده است. امروز در میان ما بویژه مسؤلان فاصله مان از قرآن بیشتر شده است. حال اینکه نباید تصور کرد که سنت الهی تنها برای جنگ و دفاع مقدس بوده و در حوزه جنگ اقتصادی نیست.
وی تصریح کرد: سنت الهی برای همه موضوعات شامل اقتصادی، سیاست داخلی و خارجی و موضوعات فرهنگی و اجتماعی حکمفرماست. اخیراً رهبری درباره مساوات بیاناتی داشتند با این مضمون که طبق فرهنگ قرآنی در اوج سختی و تنگدستی به برادر و خواهر دینی مان کمک نماییم که در این صورت خداوند چند برابر آنرا به ما می دهد. اگر قرض الحسنه کمک نماییم میتوان این انتظار را داشت. جامعه ای که آلوده به ربا باشد به معنای جنگیدن با خدا بوده و محکوم به شکست در عرصه اقتصادی می باشد.
رئیس مجلس همینطور اظهار نمود: حتما ما اهل گفتگو، بیان، صلح، حرف و منطق هستیم چون این سنت الهی است اما اگر دشمن نپذیرفت، زور گفت و ظالم بود باید محکم در برابرش بایستیم. چندی قبل رهبری فرمود که ما آیاتی از قرآن را مطالعه نماییم که در آن وحدت جامعه اسلامی آمده است. آیاتی که در آن به مبحث ایستادن در مقابل ظلم اشاره شده و تکیه بر جامعه اسلامی دارد. نه هر آنچه خودمان به علت حکمت و هر دلیل دیگری عمل کرده و به سنت الهی ایمان نداریم و از دشمن تمنا کرده و دست به سمت دشمن دراز نماییم.
قالیباف در انتها اظهار داشت: سنت الهی تضمین کرده که با پیروی از آن پیروزی از آن ماست و هر کسی از این مسیر بیرون برود، محکوم به شکست خواهد بود. امیدوارم همه ما تلاش نماییم در راه سنت الهی و تکیه بر مردم و مردم باوری گام برداریم که اساس پیروزی و تداوم انقلاب و آینده آن و قدرت ما بر دو باور خدامحوری و مردم باوری است.
منبع:

1399/12/21
00:45:05
0.0 / 5
599
تگهای خبر: فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است