برگزیدگان جایزه شاملو مورد تقدیر قرار گرفتند

برگزیدگان جایزه شاملو مورد تقدیر قرار گرفتند هنر شهر: مراسم پایانی ششمین دوره جایزه شعر «احمد شاملو» برگزار و جوایز برگزیده و شایستگان تقدیر این دوره اهدا شد.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، مراسم پایانی و اهدای جوایز به برگزیده و شایستگان تقدیر ششمین دوره جایزه شعر «شاملو» به سبب محدودیت های کرونائی، با اکتفا به حداقل تعداد و با حضور برخی از اعضای موسسه الف. بامدادان و برخی از برگزیدگان روز دوشنبه (۲۵ اسفند ۹۹) انجام شد.
قبل تر هیأت داوران این جایزه اسامی برنده و شایستگان تقدیر ششمین جایزه شعر «شاملو» را چنین اعلام نموده بود: «هیأت داوران به رغم نظرگاه ها و رویکردهای کمابیش متفاوت شعری، مجموعه «شعر بلند شرایط» سروده فرشاد سنبل دل را به سبب کوشش برای خلق زبان شعری برآمده از مواجهات شاعرانه هم در اجرای زبانی شعر و هم درآمیختن با مفاهیم، سوژه ها و رنج های ناظر بر تجربه زیسته و حافظه جمعی و نیز بهره گیری از سنت های شعری کهن و معاصر با کسب اکثریت آرا بعنوان برگزیده اول ششمین دوره جایزه شعر احمد شاملو معرفی می کند.
همین طور مجموعه های «تنها برف می تواند» سروده رویا روزبهانی، «خواب موریانه ها» سروده یونس گرامی و «خونیکا» سروده زهرا حیدری را به سبب کسب آرای بالای داوران شایسته تقدیر می داند.»


در ابتدای این مراسم سولماز سپهری، دبیر این دوره از جایزه اظهار داشت: به رغم تمام فراز و فرودها و موانع فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، و امسال حتی بهداشتی، جایزه شعر «احمد شاملو» امسال نیز بر تمام سنگلاخ ها و نشدن های نرمال سازی شده فائق آمد و توانست ششمین دوره اش را برگزار کند. مواجهه با دشواری های این سال ها ممکن نبود، جز با همتی خستگی ناپذیرانه.
او افزود: فارغ از تواضع های رایج و تعارفات معمول، این استمرار و پایداری فرهنگی، افتخاری تاریخی است برای اعضای محترم موسسه الف. بامدادان سرکار خانم آیدا شاملو، جناب آقای پاشایی، آقای سالم، آقای نصیری و ناشران اصلی آثار احمد شاملو آقای علیرضا رئیس دانایی و آقای حسن کیائیان که حامیان مالی اصلی این جایزه بوده اند و نیز برای ما دست اندرکاران دبیرخانه جایزه خانم ها عاطفه حقگو، مطهره یوشی و آقایان فرید درفشی، آرش موسوی و علی هداوند که مشتاقانه اما به قدر توان مان کوشیده ایم تا از کاستی های ناگزیر به حد امکان کاسته شود.
در ادامه محمدحسین نصیری، مدیرعامل موسسه الف. بامدادان سخنان خودرا با ارائه خلاصه ای از کارهای این موسسه شروع کرد و اظهار داشت: موسسه الف. بامدادان در سال ۱۳۸۹ با همکاری دوستان و به زعامت سرکار خانم آیدا سرکیسیان در زمینه اعتلای هنر و ادبیات فارسی و برگزاری مجامع ادبی و هنری برای نکوداشت شاعران و نویسندگان شروع به کار کرد.
او اضافه کرد: همچون کارهای فرهنگی و پژوهشی این موسسه تدارک و برگزاری جایزه شعر «احمد شاملو» بوده است. این برنامه ششمین سال خودرا پشت سر گذاشته و هم اکنون بعنوان یک مسابقه ادبی و رقابت شاعران نسل جوان مطرح است. در این دوره شش ساله استقبال بیش از پیش مخاطبان و مشتاقان در ارسال مجموعه اشعار و کتاب های تازه چاپ شعری از یک طرف و اعتبار داوران و داوری مجموعه ها و کتاب ها از طرف دیگر در زیر آوازه نام شاعر بزرگ احمد شاملو سبب سرفرازی موسسه و دلگرمی یاران را فراهم نموده است.
نصیری افزود: هر ساله از اوایل اردیبهشت از طرف دبیرخانه جایزه شعر احمد شاملو فراخوان شروع دوره و پذیرش کتاب ها و مجموعه اشعار تازه چاپ سال قبل اعلام می شود. در سالهای ۹۴ و ۹۵ اداره این امر به عهده جناب آقای حافظ موسوی بوده و در سالهای بعد سولماز سپهری دبیری آنرا به عهده داشته است و انصافاً با شرایط موجود و برخی حواشی گزنده از عهده کار برآمده اند. به موازات اعلام فوق، داوران هر دو مرحله با مشورت اعضای هیات مدیره موسسه الف. بامدادان از میان شاعران، مترجمان حوزه شعر و منتقدان ادبی و همین طور کسانی که علاوه بر خاصیت های فوق در زمینه های دیگر علوم انسانی فعالند انتخاب می شوند. داوران مرحله اول ضمن ارزیابی مجموعه ها و کتاب های ارسالی امتیازات هر کدام را برآورد کرده و از میان این آثار و کتاب ها حدود ۱۵ اثر را به مرحله دوم راهی می کنند. در ارزیابی و تعیین امتیاز در مرحله اول طبعا معیارهایی در نظر گرفته می شود که با نظرات مکتوب احمد شاملو نسبت به شعر نو هم سو و هم راستا باشد اما قبل از آن، معیار هویت شعری اثر مورد نظر است. به قول شاملو «اثر هنری قبل از آن که بار تعهد یا التزامی را به دوش بکشد باید هویت هنری خودرا ثابت نماید». پروسه انتخاب و برگزیده شدن آثار آن دوره، در زادروز تولد شاعر، ۲۱ آذر هر سال، طی برگزاری مراسم اختتامیه و اهدای جوایز به برگزیدگان خاتمه می یابد.


مدیرعامل موسسه الف. بامدادان در انتهای سخنان اظهار داشت: امسال به خاطر شرایط خاص ناشی از کرونا به جمع حاضر بسنده شده است. در ادوار گذشته برگزیدگان این نهاد عبارت بودند از شمس لنگرودی، علی باباچاهی، فرزاد آبادی، سعدی گلبیانی، آیدا عمیدی، شوکا حسینی، شهریار وقفی پور، حسن همایون، علیرضا آبیز و امسال فرشاد سنبل دل. در انتهای عرایضم ضمن تاکید بر این نکته که حفظ و مداومت در کار نهادهای مدنی مستقل همیشه با ناملایماتی همراه بوده، لکن مانع از همه گیر شدن انفعال و بی تفاوتی است و از طرف دیگر خنثی کننده فکری که همه چیز را به سیاه و سفید ختم می کند.
در آخر سولماز سپهری بیانیه هیات داوران مرحله دوم را خواند و جوایز برگزیده و شایستگان تقدیر جایزه اهدا شد.


منبع:

1399/12/27
11:30:09
0.0 / 5
727
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است