در گزارش هنر شهر مطرح شد؛

هدیه نوروزی تك تیرانداز به مردم

هدیه نوروزی تك تیرانداز به مردم به گزارش هنر شهر تهیه کننده فیلم سینمایی تک تیرانداز از فیلمهای حاضر در جشنواره سی ونهم فیلم فجر که قبل از اکران عمومی مقرر است روانه آنتن تلویزیون شود، درباره این تصمیم توضیحاتی ارائه نمود.ابراهیم اصغری تهیه کننده فیلم سینمایی «تک تیرانداز» به کارگردانی علی غفاری که در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و سیمرغ بهترین فیلم از دید ملی و بهترین جلوه های ویژه میدانی را دریافت کرد، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره پخش تلویزیونی این فیلم قبل از اکران سینمایی بیان کرد: از نظر فنی فیلم سینمایی «تک تیرانداز» قابلیت هایی را دارد که تماشای آن در سینما بطور قطع برای مخاطب جذاب تر خواهد بود اما دلیلی که این تصمیم از طرف بنیاد فرهنگی روایت فتح و سازمان بسیج بعنوان مالکان این فیلم گرفته شد، این بود که در وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور و محدودیت های موجود، این فیلم در اولین روزهای سال نو، بعنوان عیدی به مردم ایران هدیه شود.
وی اضافه کرد: شاید این فیلم قهرمان محور بتواند رضایت مردم را حداقل برای دو ساعت جلب نماید تا ان شالله بعدها در وضعیت بهتر بتوانیم فیلم را اکران نماییم.
اصغری درباره ارگانی بودن فیلم «تک تیرانداز» و تأثیر این پشتوانه اقتصادی در اتخاذ این تصمیم هم توضیح داد: سازمان بسیج و بنیاد فرهنگی روایت، طبیعتاً خودرا خادم مردم می دانند و بنا بر این چنین تصمیمی را گرفته اند که تصمیمی منطقی هم هست. این فیلم از آن جهت به مردم هدیه شده که داستانش درباره یکی از قهرمانان سالهای دفاع مقدس است.
اصغری: باتوجه به شرایطی که کرونا به وجود آمده و شاهدیم اکران در سینماهای کشور چه وضعی دارد، تصمیم به پخش تلویزیونی فیلم ها می تواند تصمیمی درست هم تلقی شود. کمااینکه طبیعتاً تلویزیون هم در ازای پخش این آثار حق پخشی را پرداخت می کند تهیه کننده «تک تیرانداز» در پاسخ به اینکه اگر فیلم محصول بخش خصوصی بود آیا باز هم راضی به «هدیه دادن آن به مردم» می شدید یا نه هم اظهار داشت: باتوجه به شرایطی که کرونا به وجود آمده و شاهدیم اکران در سینماهای کشور چه وضعی دارد، تصمیم به پخش تلویزیونی فیلم ها می تواند تصمیمی درست هم تلقی شود. کمااینکه طبیعتاً تلویزیون هم در ازای پخش این آثار حق پخشی را پرداخت می کند.
وی افزود: اگر در ادامه ما بتوانیم شرایطی را برای اکران عمومی و پس از آن عرضه اینترنتی فیلم فراهم بیاوریم، فیلم «تک تیرانداز» همچنان قابلیت های بالایی برای جذب مخاطب دارد و می تواند هزینه های خودرا بازگرداند.
اصغری درباره مذاکرات مالی با تلویزیون برای پخش فیلم هم اظهار داشت: توافق نسبتاً مناسبی از نظر اقتصادی با سازمان صداوسیما صورت گرفته است که قسمتی از هزینه های فیلم را تامین خواهدنمود.
این تهیه کننده که در نشست رسانه ای «تک تیرانداز» در جشنواره فجر رقم حدودی هزینه شده برای این فیلم را ۱۰ میلیارد تومان اعلام نموده بود درباره نسبت حق پخش پرداختی از طرف تلویزیون با این هزینه هم توضیح داد: هزینه دقیق این توافق در ایام آتی مشخص می شود اما بنده امید دارم که ۵۰ درصد هزینه های فیلم در این توافق تامین شود. فیلم هم اکنون تنها دو نوبت اجازه پخش از تلویزیون را دارد و پس از آن برای اکران عمومی و اکران اینترنتی آن تصمیم گیری خواهیم کرد.
وی در آخر تاکید کرد: واقعیت این است که با اهمیت ترین دلیلی که موجب شد به این تصمیم برای پخش تلویزیونی فیلم تن بدهیم، هدیه شدن آن به مردم بود. فیلم داستانی درباره یک قهرمان دارد که غرور ملی ایرانیان را به تصویر می کشد و سبب تهییج مخاطب می شود.

عیدی روایت فتح به مردم است
مجتبی کوچکی قائم مقام بنیاد فرهنگی روایت فتح هم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شرایط ادامه دار شیوع ویروس کرونا در سال جدید از تصمیم این بنیاد برای پخش فیلم سینمایی «تک تیرانداز» در روزهای تعطیلات نوروز از دو شبکه اول و سوم سیما آگاهی داد و گفت با تصمیم جسورانه ای که گرفته شد کوشیدیم عیدی را به مردم نجیب این سرزمین هدیه نماییم.
قائم مقام بنیاد فرهنگی روایت فتح درباب چرایی پخش تلویزیونی قبل از اکران سینمایی با وجود بی سابقه بودن چنین تصمیمی توضیح داد: باتوجه به ادامه شرایط شیوع بیماری در سال آینده و احتمال این که کشور شرایط اکران مطلوبی در سال آینده نداشته باشد، بنیاد فرهنگی روایت فتح تصمیم جسورانه ای گرفت و بنا شد اکران این فیلم برای نخستین بار در خانه های مردم این سرزمین اتفاق بیافتد. اکرانی که بدون لطمه رساندن به مردم خواهد بود و چشمان خیلی از مردم میزبان آن هستند. این اکران، عیدی بنیاد فرهنگی روایت فتح به مردم نجیب این سرزمین در شروع سال ۱۴۰۰ است.
کوچکی: سازمان صداوسیما در یک تعامل بسیار عالی فقط دو بار پخش این فیلم را در نوروز ۱۴۰۰ بر عهده دارد و ما در طول سال ۱۴۰۰ با روش های متنوع به فعالیت نمایشی و جانبی آن می پردازیم کوچکی هم چنین درباب نحوه تعامل با صداوسیما با فیلم تک تیرانداز نیز اشاره کرد: سازمان صداوسیما در یک تعامل بسیار عالی فقط دو بار پخش این فیلم را در نوروز ۱۴۰۰ بر عهده دارد و ما در طول سال ۱۴۰۰ با روش های متنوع به فعالیت نمایشی و جانبی آن می پردازیم. نظام ترویج و توزیع این فیلم به احتمال زیاد بسیار متفاوت از محصولات شبیه به خود خواهد بود که تمرکز بیشتر بر معرفی قهرمان این سرزمین، شهید عبدالرسول زرین خواهد بود تا آئین اکران و سنت های مرسوم آن.
قائم مقام بنیاد فرهنگی روایت فتح با اشاره به عدم اکران فیزیکی در سینما و احتمال قاچاق فیلم نیز اظهار داشت: همانطور که عرض کردم مدل اکران این فیلم متفاوت خواهد بود و اهتمام می نماییم با روش های خلاق بتوانیم بخش زیادی از مزایای اکران را به دست آوریم. وقتی فیلمی برای پرده سینما تولید می شود بهتر است در شرایطی که علاقه مندان به این نوع نمایش را نیز به اقناع یا سطح رضایت برساند، نمایش داده شود. برای این نوع نمایش نیز در سال آینده فکرهایی کرده ایم. درباره مسئله قاچاق فیلم هم باید بگویم موضوعی است همه گیر و فقط به پخش تلویزیونی وابسته نیست. در بستر نمایش های اینترنتی هم این مساله اتفاق می افتد. تکرار و اصرار به نمایش های غیر سینمایی فرهنگ عامه مردم را به سمت حفظ و دفاع از حقوق معنوی عادت می دهد و به یک رفتار اجتماعی تبدیل می شود. در کل برای هدفی بزرگ همچون معرفی قهرمان شهید عبدالرسول زرین این خطرپذیری را باید پذیرفت و تردید نباید کرد.
کوچکی هم چنین درباره برنامه های سینمایی سال جدید بنیاد فرهنگی روایت فتح نیز توضیح داد: گروه یاران و هنرمندان روایت فتح در عرصه تولید فیلم داستانی کوتاه و بلند مصمم هستند برای روایت فتوحات این سرزمین هرساله محصول جدیدی را تولید و روانه بازار فرهنگی کنند. به یاری خداوند مابعد از چند سال نداشتن تولیدات فاخر در ژانر سینمای دفاع مقدس هرساله بتوانیم شاهد تولید جدیدی به همراه رویش های جدید باشیم.


منبع:

1399/12/30
14:47:45
0.0 / 5
715
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است