پربازدیدترین مكان های تاریخی ایران

پربازدیدترین مكان های تاریخی ایران مدیرکل موزه ها اعلام نمود: موزه ها، محوطه ها و آثار تاریخی در تعطیلات نوروز یک میلیون و ۲۴۵ هزار بازدیدکننده داشتند و کاخ سعدآباد همانند سالهای گذشته رکورد بازدیدها را شکست.


محمدرضا کارگر به ایسنا اظهار داشت: برپایه آمارِ «نفرـ بازدید» مجموعه فرهنگی و تاریخی سعدآباد در صدر بازدیدهای نوروزی قرار داشت. کاخ گلستان، کاخ نیاوران و حافظیه هم به ترتیب بیشترین تعداد رجوع کننده را داشتند.
به قول او، موزه های استان های تهران، فارس، اصفهان، خراسان رضوی و یزد به ترتیب بیشترین بازدیدکننده را در تعطیلات نوروز داشته اند.
کارگر ضمن اشاره به افت بازدید از آثار تاریخی در تعطیلات نوروز، اضافه کرد: تعداد بازدید موزه ها و محوطه های تاریخی در نوروز ۱۴۰۰ یک هشتم بازدیدهای نوروز ۹۸ بود. نوروز ۹۹ مقایسه نشد، چون موزه ها به دنبال همه گیری ویروس کرونا تعطیل بودند.
وی همینطور به کاهش درآمد موزه ها اشاره نمود و اظهار داشت: بیشترین درآمد موزه ها و محوطه های تاریخی از توریست خارجی تأمین می شود. اما سال جاری که گردشگری خارجی نداشتیم درآمد هم چشم گیر نبود، چون بلیت بازدیدکننده ایرانی قیمتی ندارد.
کارگر اظهار نمود: برآورد ما این بود که درآمد موزه ها در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۰۰ میلیارد تومان باشد که البته روی توریست خارجی حساب کرده ایم، اما با عنایت به بسته بودن مرزها به روی توریستهای خارجی، این درآمد به عدد چشمگیری نمی رسد. در نوروز هم درآمد این بخش در حد صفر بود.
مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی درباره تأثیر کاهش درآمد موزه ها بر نگهداری و محافظت از آنها، اظهار داشت: خوشبختانه موزه ها اعتبار دولتی دارند که تا کنون پرداخت شده و مشکل خاصی از این نظر وجود ندارد. اما درآمدهای حاصل از فروش بلیت و بازدیدها معمولا اجازه انجام کارهای فوق العاده، همچون برگزاری نمایشگاه، ارتقای تجهیزات و... را می داد که سال جاری با عنایت به کاهش این درآمد، با آن میزان از اعتبارات دولت میتوان استانداردهای لازم در موزه ها را حفظ کرد و امور اضطراری را انجام داد.
او افزود: البته که کاهش بازدیدکننده، تعطیلی ها و نبود توریست خارجی، حتما موزه های خصوصی را با چالش روبه رو خواهد نمود.
محمدرضا کارگر در آبان ماه ۹۹ هم به افت درآمد موزه ها اشاره کرده و اظهار داشته بود: پیشبینی ما برای کسب درآمد از موزه ها و مراکز تاریخی کشور در سال ۹۹ حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است و در این راستا چند برنامه هم تدوین شده بود، اما متاسفانه فقط چهار میلیارد تومان درآمد نصیب مجموعه های مربوطه شد.
موزه ها و مجموعه های تاریخی بعد از یک دوره تعطیلی چندماهه در بهمن ماه ۹۹ باز شدند، اما با بیان وضعیت خطر کرونا در بیشتر شهرها، از روز ۱۸ فروردین ماه به دستور ستاد ملی کرونا باردیگر تعطیل شدند.1400/01/21
12:05:14
0.0 / 5
637
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است