آرمان شیرالی با مهر مطرح كرد؛

موش نگاهی جهان شمول به سیاست دارد

موش نگاهی جهان شمول به سیاست دارد هنر شهر: آرمان شیرالی کارگردان نمایش موش درباره خصوصیت ها و علل اجرای این اثر نمایشی توضیحاتی عرضه داد.آرمان شیرالی که می خواهد نمایش «موش» را در پردیس تئاتر شهرزاد به صحنه ببرد درباره این اثر نمایشی به خبرنگار مهر اظهار داشت: از یک سال قبل تصمیم به اجرای نمایش «موش» نوشته بهمن فُرسی گرفتم و با برخی از بازیگران مطرح برای حضور در نمایش صحبت کردم. از ابتدا تصمیم داشتم این اثر نمایشی را در یک سالن بزرگ و با بازیگران چهره به صحنه ببرم. البته منظورم از بازیگران چهره هنرمندانی است که تجربه کافی را برای ایفای نقش کاراکترهای نمایشنامه «موش» دارند نه صرفا بازیگران شناخته شده مدیوم سینما.
وی درباره خصوصیت های نمایشنامه توضیح داد: نوع نگاه بهمن فرسی در نمایشنامه «موش» کاملاً سیاسی است اما نوع نگاه من به سیاست معطوف به یک جغرافیای خاص نیست بلکه نگاهی جهان شمول به سیاست دارم و این مفهوم در نمایش قبلی ام «مختلفیم» هم به چشم می خورد. «موش» برای من یک سیاست جهان شمول است و دوست دارم این کار روی صحنه برود اما اجرای نمایش هم به خاطر خود متن و هم نوع نگاه نویسنده کمی دشوار می باشد. این نمایشنامه برعکس کارهای قبلی من به شدت دیالوگ محور است در حالیکه نمایش های من بر پایه فرم استوار هستند. تلاشم این است که در کارهایم از فرم به معنا برسم اما نویسنده در این نمایشنامه از دیالوگ به معنا می رسد از رو همین تفاوت ها و پیش بردن هر ۲ شیوه برای من چالش جذابی را رقم زد و بیشتر ترغیب شدم که این اثر نمایشی را که تاکنون اجرای عمومی نداشته است، به صحنه ببرم. در این سال ها تئاتر مدرن به سمت اجرا گرایش دارد؛ اجرا به مثابه بدن و ریتم و دیگر متن های گفتگو محور دهه ۷۰ کمتر مورد توجه است.
شیرالی درباره بازیگران نمایش اظهار داشت: تلاشم این بوده که در این نمایش تجربه تازه ای را رقم بزنم و در حالیکه چندین ماه روی متن دیگری کار کرده بودم و می خواستم زندگی نامه اوریانا فالاچی را با جرح و تعدیل به صحنه ببرم اما به این نتیجه رسیدم که نمایشنامه «موش» در این برهه زمانی قابلیت اجرای بیشتری دارد و با فرم اجرایی و دراماتورژی جدید برای خودم این آزمون و خطا را رقم بزنم. نمایش های قبلی من معمولاً با بازیگرانی بوده که زیاد شناخته شده نبودند و تلاش می کردم استعدادهایی را شناسایی کنم و با همراهی هم کاری را به صحنه ببریم اما در این نمایش تصمیم گرفتم از بازیگران شناخته شده برای اجرا دعوت کنم و نکته جالب توجه این است که با بازی هایی کاملاً متفاوت از آنها مواجه خواهیم شد بعنوان نمونه اگر بازیگری بعنوان بازیگر کمدی در طول این سال ها شناخته می شده جدی ترین نقش «موش» را بازی می کند.
وی در انتها صحبت هایش درباره زمان اجرای نمایش خاطرنشان کرد: برنامه ریزی ما برای اجرای نمایش در شهریور و مهر است که احتمالاً تا آن زمان شرایط متعادل می شود و تمرین ها را هم با فاصله گذاری انجام می دهیم. دکور نمایش هم بسیار سنگین و هزینه بر است و بازی ها درون دکور صورت می گیرد ازاین رو منتظر آماده شدن دکور هستیم تا تمرین های اصلی نمایش شروع شود.
نمایش «موش» که دومین تولید رسمی گروه «مُخ تلفات» است با آهنگسازی بابک خانقلی داستان هیات دولتی است که بر سر تصاحب یک ملک درگیر می شوند.


منبع:

1400/02/10
13:17:58
0.0 / 5
554
تگهای خبر: آهنگ , بازیگر , برنامه , تئاتر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است