مجازات مادر بابك خرمدین از مجازات پدر سنگین تر نیست

مجازات مادر بابك خرمدین از مجازات پدر سنگین تر نیست بحث ها در جامعه و فضای مجازی درباره یک جنایت و مجازات آن ادامه دارد؛ قتل بابک خرمدین کارگردان سینما به دست پدر و همدستی مادر.به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، بعد از انتشار خبر قتل بابک خرمدین و اعترافات تکان دهنده پدر او حالا این بحث مطرح است که قانون چه مجازاتی برای پدر بعنوان فاعل اصلی جرم و مادر بعنوان معاون او -به فرض تحقق جرم اصلی و معاونت توسط این دو نفر- در نظر گرفته است.

برخی رسانه ها به نقل از «فخرالدین جعفرزاده سرپرست سابق دادسرای جنایی تهران که البته حالا وکیل دادگستری است»، مجازات مادر را بیش از «پانزده سال حبس» یعنی بیشتر از مجازات پدر عنوان کرده اند در صورتیکه این مطلب اشتباه بنظر می رسد.

قانون در این زمینه چه می گوید؟

چنان که می دانیم پدر قصاص نمی شود چونکه ماده ۳۰۱ قانون مجازات اسلامی گفته «قصاص» (مجازات اصلی قتل عمدی) در صورتی اثبات می شود که که مرتکب پدر یا از اجداد پدری مجنی مقابل (کسی که جنایت بر او واقع شده) نباشد.

به سبب ماده ۶۱۲ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی نیز «هر کس مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته یا شاکی داشته ولی از قصاص گذشت کرده باشد و یا به هر علت قصاص نشود در صورتیکه اقدام وی سبب بی نظمی در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد دادگاه مرتکب را به حبس از سه تا ده سال محکوم می نماید.»

بنابراین مجازات پدر که مرتکب قتل فرزند خود شده است حبس از سه تا ده سال است.

در کنار پدر که تا اینجا بعنوان فاعل اصلی جرم شناخته شده، مادر مقتول، هم بعنوان معاون در قتل معرفی شده است.

برای این که بدانیم مجازات مادر بعنوان معاون در قتل چیست، باید به ماده ۱۲۷ قانون مجازات اسلامی رجوع نماییم.

ماده ۱۲۷- در صورتی که در شرع یا قانون، مجازات دیگری برای معاون تعیین نشده باشد، مجازات وی به شرح زیر است:

الف- در جرائمی که مجازات قانونی آنها سلب حیات یا حبس دائم است، حبس تعزیری درجه دو یا سه.

ب- در سرقت حدی و قطع عمدی عضو، حبس تعزیری درجه پنج یا شش پ- در جرائمی که مجازات قانونی آنها شلاق حدی است سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری درجه شش.

ت- در جرائم سبب تعزیر یک تا دو درجه پایین تر از مجازات جرم ارتکابی.

تبصره ۱- در مورد بند (ت) این ماده مجازات معاون از نوع مجازات قانونی جرم ارتکابی است مگر در مورد مصادره اموال، انفصال دائم و انتشار حکم محکومیت که مجازات معاون به ترتیب جزای نقدی درجه چهار، شش و هفت است.

تبصره ۲- در صورتیکه به هر علت قصاص نفس یا عضو اجراء نشود، مجازات معاون برمبنای میزان تعزیر فاعل اصلی جرم، مطابق بند (ت) این ماده اعمال می شود.

چنانکه می بینیم بر طبق این ماده، مجازات مادر بعنوان معاون جرم باید یک تا دو درجه پایین تر از مجازات جرم ارتکابی باشد.

لذا با توجه به این که مجازات جرم ارتکابی توسط پدر (حبس ۳ تا ۱۰ سال) در دسته حبس تعزیری درجه چهار قرار می گیرد، مجازات مادر باید حبس تعزیری درجه پنج یا شش باشد که اگر آن رامحاسبه نماییم، حبس بیش از شش ماه تا پنج سال خواهد بود.

پس بطور خلاصه مجازات پدر بابک خرمدین در صورت اثبات ارتکاب قتل فرزندش حداقل سه و حداکثر ده سال حبس است و مجازات مادر در صورت اثبات معاونت، حداقل بیش از شش ماه و حداکثر پنج سال حبس به تشخیص قاضی خواهد بود.
1400/02/28
14:07:35
0.0 / 5
567
تگهای خبر: سینما , كارگردان , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است