حبیب الله صادقی در گزارش هنر شهر مطرح كرد؛

نقاشی ۱۰۰ متری از انقلاب ۴۳ ساله

نقاشی ۱۰۰ متری از انقلاب ۴۳ ساله حبیب الله صادقی که تابلوی 100 متری در رثای سیمرغ تجلی را که مبین تاریخ دفاع مقدس و انقلاب است، به تصویر کشیده است، این تابلو را مهم ترین کار هنری زندگی اش برشمرد.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، حبیب الله صادقی هنرمند نقاش پیشکسوت و از هنرمندان انقلاب و دفاع مقدس این روزها درحال کار روی تابلویی ۱۰۰ متری است که روایتی ۴۳ ساله از سالهای پس از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و همین طور رشادت های سپهبد شهید قاسم سلیمانی را در بردارد.
وی، تا حالا حدود ۶۰ درصد کار روی این تابلوی نقاشی عظیم را انجام داده است و بنا دارد تا این نقاشی روایت‎ گونه را به مناسبت هفته دفاع مقدس به پایان برساند تا در محضر مقام معظم رهبری رونمایی شود.

حبیب الله صادقی درباره این نقاشی عظیم که «در رثای سیمرغ تجلی» نام دارد، به خبرنگار مهر اظهار داشت: زمانی که سپهبد شهید قاسم سلیمانی به مقام شهادت نائل شد، متأسفانه نسل انقلاب تمهیدی جدی و درخور ایشان نیندیشید و نتوانستیم کاری کارآمد و جدی صورت دهیم. بنا بر این پس از تشییع باشکوه ایشان تصمیم گرفتم برای خلق کاری جدی دست به کار شوم.
وی به ساخت مجسمه های سطح پایین از سردار اشاره نمود و اضافه کرد: یکسری مجسمه با سطح کیفیت پایین ساخته و نصب گردید ولی واقعاً این کارها درخور مقام شهید سلیمانی نبودند. یک ورک شاپ با موضوع شهید سلیمانی در دانشگاه استاد فرشچیان برای دانشجویان دغدغه مند برگزار کردم و به دنبال اجرای کاری بودم که مقام سردار را حفظ کند و این قهرمان بزرگ را به نمایش بگذارد.
صادقی درباره ساخت مجسمه مومی حاج قاسم سلیمانی توسط حمید کنگرانی که در موزه مشاهیر برج میلاد جانمایی شده است، نیز توضیح داد: مجسمه ای که آقای کنگرانی از حاج قاسم ساخت، عالی بود و پس از مجسمه های سطح پایین از ایشان، بسیار جای خوشی داشت. کار آقای کنگرانی، روشی در چهره سازی حساب می شود که موزه مادام توسو در لندن پایه گذارش بوده که وی نیز این کار را در کیفیت خوب انجام داد. از نسل انقلاب چند مجسمه در تالار وحدت و حوزه هنری وجود دارد که به اعتقاد من کم است و باید به زندگی اسطوره انقلاب و دفاع مقدس بیشتر بپردازیم که برای تحقق آن، نیاز به کار پژوهشی هنری و علمی و جستارگرایانه داریم تا در شکل تجلی یافته بزرگ تری دیده شود. بدین سبب مجسمه ای که آقای کنگرانی از شهید سلیمانی ساختند، خوب است اما کافی نیست و معتقدم باید کاری هوشمندانه و فاخر درباره حاج قاسم ساخته شود.

وی اشاره کرد: چون حاج قاسم سلیمانی، قهرمان بزرگ و تاریخ ساز است؛ هم نسل دفاع مقدس را نمایندگی می کند و هم نماینده نجیب مردم ایران به حساب می آید، تصمیم گرفتم روایتی ۴۳ ساله از انقلاب اسلامی و آنچه که بر مردم ایران گذشته است، به تصویر بکشم.
وی با اشاره به این که کار را از دی ماه ۱۳۹۹ آغاز نموده است، اظهار داشت: این کار من بهانه ای است برای عزت آفرینی که این نازنین برای جایگاه انقلاب و دفاع مقدس انجام داد. چیزی که در پی آن بودم، حس عاشقانه ام نسبت به سردار بود که چون احساس دین می کردم، باید این کار را باشکوه انجام می دادم و بعنوان یکی از خادمان فرهنگ دفاع مقدس، احساس کردم باید کار را با این شیوه اجرا کنم.
این هنرمند پیشکسوت در توضیح روایت های این تابلو بیان کرد: روایت هایی که در این نقاشی به آنها پرداخته ام، به موضوعات انسانی و فرهنگ ایرانی اشاره دارد. این روایت ها را از آدمخواری دیو که برگرفته از تابلوی فرانسیس گویا است، آغاز نموده ام و در ادامه به جریان استکبار در آمریکا، کشتار مردمان مظلوم سرخپوست، نگاه نژادپرستی صهیونیستی، جنگ رسانه ای، حمله کشورهای غربی به ایران به رهبری صدام، بمباران سردشت و حلبچه، سلمان رشدی و منافقان، عملیات فروغ جاویدان و مرصاد، روایت رشادت های آرش کمانگیر، رستم و نبرد کاوه آهنگر و ضحاک، روایتی از فردوسی و اشعار حماسی اش، شهدای غواص، طالبان، داعشی ها و رفتارهای حیوانی شان، ترور حاج قاسم سلیمانی توسط پهپادهای آمریکایی، روایت اصحاب فیل در قرآن و روایت آخر هم به بوسه حضرت آقا به گونه سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس می پردازد.

وی اشاره کرد: به این علت که در این کار، تاریخ دفاع مقدس و انقلاب را روایت می کنم شاید این تابلو، با اهمیت ترین کار هنری زندگی من باشد که از انقلاب تا حالا انجام داده ام و نتیجه آن، تجربه ای کاملاً هنری است و جنس متفاوتی دارد.
صادقی در آخر درباره زمان رونمایی و محل جانمایی آن اظهار داشت: این تابلو مقرر است هفته دفاع مقدس در حسینیه امام خمینی (ره) و در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی رونمایی شود. ممکنست تابلو در حرم حضرت امام خمینی (ره) نصب شود اما در هر حال، جانمایی آنرا به نظرات حضرت آقا ارجاع می دهیم.


منبع:

1400/03/10
11:45:42
0.0 / 5
262
تگهای خبر: آهنگ , پژوهش , تصویر , حوزه هنری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است