پس از ۱۲ سال پیگیری

مرمتگران آثار فرهنگی و هنری صاحب خانه صنفی شدند

مرمتگران آثار فرهنگی و هنری صاحب خانه صنفی شدند هنر شهر: انجمن صنفی سراسری مرمتگران آثار فرهنگی و هنری بعد از 12سال پیگیری و برنامه ریزی تشکیل و اولین مجمع عمومی آن امروز بصورت مجازی اجرا شد.


به گزارش هنر شهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فتح الله نیازی ـ مرمتگر و نماینده هیأت مؤسس انجمن صنفی مرمتگران آثار فرهنگی و هنری ـ در این زمینه اظهار داشت: با وجود پیشینه بیش از ۵۰ سال حفاظت و مرمت در ایران و حضور بیش از ۶۰۰۰ مرمتگر در کشور، متأسفانه اکنون تعداد اندکی از این افراد در بخش دولتی مشغول به کار هستند و مابقی بصورت مرمتگر شخصی و پیمانکاری فعالیت می نمایند.
او افزود: از سویی، نبود ساز و کاری تعریف شده برای تخصص مرمت اشیاء و آرایه های معماری بعنوان یک شغل و حرفه شناخته شده و مستقل موجب فعالیت برخی افراد غیرمتخصص در این عرصه و بیکار ماندن و فراموش شدن متخصصان این رشته شده است.
کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی ـ تاریخی افزود: بمنظور ساماندهی و دفاع از حقوق صنفی مرمتگران، پس از ۱۲ سال پیگیری و برنامه ریزی سرانجام مرمتگران آثار تاریخی- فرهنگی صاحب خانه صنفی شدند.


نماینده هیأت موسس انجمن صنفی مرمتگران آثار فرهنگی و هنری اظهار داشت: برمبنای فصل ششم قانون کار و ایجاد انجمن های صنفی با کمک وزارت کار و همراهی معاونت میراث فرهنگی پیشکسوتان مرمت آثار تاریخی و فرهنگی از این به بعد جدا از هویت هنری، از هویت صنفی و سندیکایی نیز بهره مند خواهند شد.
او با اشاره به اینکه این انجمن صنفی مقرر است پیگیر مطالبات کاری، معیشتی و صنفی مرمتگران آثار تاریخی ـ فرهنگی و آرایه های معماری در سراسر کشور باشد، اضافه کرد: امیدواریم این گام تاریخی با کمک و همراهی نهادهای مختلف همچون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مسیر خودرا درست و اصولی پیش ببرد.
او اظهار نمود: این انجمن امروز بصورت مجازی نخستین مجمع عمومی خودرا بمنظور تصویب اساسنامه انجمن صنفی و انتخاب اعضای هیأت مدیره و بازرس برگزار کرد و از این تاریخ به بعد این مجمع بطور رسمی با نام «انجمن صنفی سراسری مرمتگران آثار فرهنگی و هنری» کار خودرا شروع می کند.
نیازی با اشاره به اینکه این انجمن نوپا به یاری نهادهای دولتی برای استقرار در مکانی مناسب نیاز دارد، اظهار داشت: ما به سمت همه مرمتگران اشیای تاریخی فرهنگی و آرایه های معماری دستِ کمک و همراهی دراز می نماییم تا این خانه صنفی خانه همه مرمتگران شود.


منبع:

1400/04/12
22:02:34
0.0 / 5
239
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است