تمهیدات جدید برای جلوگیری از سرقت مجسمه ها

دلجویی از مجسمه هایی كه مورد بی مهری قرار گرفتند

دلجویی از مجسمه هایی كه مورد بی مهری قرار گرفتند چندی است که بار دیگر خبرهایی از مرمت یا ناپدید شدن مجسمه های شهر تهران به گوش می رسد؛ از مجسمه های پارک ملت گرفته تا سردیس های پارک خانه هنرمندان. برخی این قضیه را به سرقت یا تخریب نسبت می دهند، اما معاون سازمان زیباسازی شهر تهران با رد این ادعاها، این اتفاق را به ترمیم و مرمت ادامه دار مجسمه های سطح شهر نسبت می دهد و همینطور اعلام می کند که تمهیدات جدیدی برای پیشگیری از سرقت مجسمه ها در دستور کار است.


شاپور دیوسالار ـ معاون سازمان زیباسازی شهر تهران ـ در ابتدای گفتگو با ایسنا، درباره نصب مجسمه شیر میدان حر که چندی قبل تخریب و بنا بود که با اثر دیگری جایگزین شود، به ایسنا اظهار داشت: مجسمه جدید، نصب شده است و تنها یکسری کارهای نهایی آن باقی مانده است؛ مانند نازک کاری، سمباده کشی، صیقل زنی و رنگ آن. در هفته آینده برای این اثر، مراسم رونمایی خواهیم داشت.

او درباره آثار هنری شهری که تاکنون ترمیم شده اند، اظهار نمود: سال جاری را به مرمت آثار باارزش شهری اختصاص داده و تا حدودی تولید در آثار شهری را کم کرده ایم. آثار حجمی و یا دیوارنگاری با گذر زمان فرسوده می شوند و رنگ و شکل سابق خویش را از دست می دهند که این امر سبب می شود، عوض این که سیما و منظره شهری را زیبا کنند، مخل آن شوند. در همین راستا تاکنون کار مرمت ۲۵ اثر دیوارنگاری را به پایان رسانده ایم.

دیوسالار افزود: در شهر تهران آثار هنری زیادی داریم و بنا است که سال جاری تعداد زیادی از آثار بی ارزش حجمی را که فاقد ارزش هنری هستند، از سطح شهر جمع آوری نماییم. آثار باارزش گوناگونی داریم که مثلا از جنس برنز هستند و حاصل هنر دست هنرمندانی چون پرویز تناولی یا ابوالحسن صدیقی که متاسفانه چندین سال مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته اند و حالا آغاز به ترمیم آنها کرده ایم.
او خاطرنشان کرد: کلیه مجسمه های برنزی پارک ملت قبل از عید مرمت شده اند. همینطور مجسمه میدان رازی را با چهار فیگوراتیو پایین آن مرمت کرده ایم. پارک ورشو در منطقه شش چند سردیس داشته است که آنها هم اوضاع خوبی نداشتند؛ چون بیشتر این آثار از جنس فایبرگلاس بوده که به شیوه نامطلوبی کار شده و از درون تخریب شده بودند و الان درحال ترمیم آنها هستیم. در پارک هنرمندان هم ۲۷ مجسمه هست که درحال ترمیم آنها هم هستیم.

از معاون سازمان زیباسازی شهر تهران سوال کردیم که برای ممانعت از سرقت آثار برنزی یا باارزش چه فکری شده است؟ پاسخ داد: حالا در جا به جایی آثار برنزی پارک هنرمندان، تکنیک هایی را به کار می بریم که از داخل بتون مسلح به فلز باشد که بتوان آنرا به مجسمه گیر انداخت و شانس سرقت را کاهش داد. به دنبال لحاظ کردن چنین تکنیک هایی در آثار جدید هستیم تا شاهد سرقت های کمتری باشیم. ولی می خواهیم برای حفاظت از آنهایی که کار شده با نامه نگاری هایی با مرکز فناوری شهرداری، آنها را با دوربین و کنترل از راه دور حفظ نماییم.

او در انتها درباره خبرهایی که از ناپدید شدن آثار شهری به گوش می رسید، تصریح کرد: همه اینها کذب بود؛ یکی از عمده مشکلات مجسمه های مجموعه باغ خانه هنرمندان، آثاری است که به شکل غیراصولی در داخل چمن و فضای باغچه نصب شده اند. این نوع آثار به علت قرار گرفتن در معرض آبیاری باغچه، اغلب گرفتار زنگزدگی و پوسیدگی شده، به همین خاطر علاوه بر مرمت نیازمند جا به جایی و جانمایی مجدد هم هستند. بعنوان مثال مجسمه «نی لبک زن» اثر استاد ایرج محمدی، از داخل باغچه خارج شد. این مجسمه به علت وجود درختان بلند از دیده شوندگی مطلوبی هم برخوردار نبود و در نتیجه به روبه روی خانه تئاتر ایرانشهر منتقل شده است و همینطور مجسمه «تندیس عشق» کار شیخ الحکما هم به همین منوال در دستور جابه جایی قرار دارد و هیچ مجسمه ای به سرقت نرفته است.

منبع:

1400/04/19
11:29:31
0.0 / 5
200
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است