استاد حوزه تشریح كرد

مبارزه امام باقر(ع) با تفكر و شبهه خطرناك در رابطه با معاد

مبارزه امام باقر(ع) با تفكر و شبهه خطرناك در رابطه با معاد به گزارش هنر شهر قم عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی شمه ای از مبارزات امام باقر(ع) با «اباحه گری» را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: عده ای از شیعیان اعتقاد داشتند که شیعه از آن جهت که پیرو اهل بیت(ع) است، حتی اگر گناهکار هم باشد به بهشت می رود، ازاین رو امام باقر(ع) با بیانات و فرمایشات خودشان این توهم را هم از اعتقادات ناب شیعه دور ساختند.


حجت الاسلام والمسلمین یدالله حاجی زاده به تبیین اقدامات امام باقر(ع) در مبارزه با جریان های انحرافی پرداخت و اظهار داشت: در آن زمان گروه های انحرافی همچون «مشبهه»، «مرجعه»، «خوارج»، «کیسانیه»، «جبریه»، «قدریه»، «معتزله» و... وجود داشتند و امام(ع) با یکایک آنها مبارزه می کرد.
وی با اشاره مبارزات امام باقر(ع) با گروه انحرافی «غالیان» اظهار نمود: یکی از اشخاصی که گروه انحرافی «غالیان» را پدید آورد «مغیرة بن سعید» بود که ابتدا از یاران امام(ع) بود، اما چندی بعد با ایجاد غلو در جایگاه امام(ع)، مقام ایشان را به حد خدایی رساند، از این جهت مورد مخالفت حضرت(ع) واقع شد.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به اینکه «مغیرة بن سعید» به فرقه «مشبهه» گرایش داشت و اهل «جعل حدیث» هم بود، افزود: امام باقر(ع) در روایتی از وی برائت جسته و او را همانند «بلعم باعورا»(که ابتدا شخص خوبی بود، اما سپس منحرف شد) معرفی کرده اند؛ امام(ع) در آن روایت فرموده اند که بلعم باعورا به اندازه ای جایگاه بالایی داشت که «اسم اعظم» به وی اعطا شده بود، اما پس از چندی به واسطه وسوسه های شیطان منحرف و گمراه شد.
وی «بیان بن صنعان» را از دیگر «غالیان» دوران امام باقر(ع) دانست و با اشاره به اینکه وی فرقه «بیانیه» را به وجود آورد و از پیروان «مغیرة بن سعید» بود، اضافه کرد: انحراف این شخص به جایی رسید که خویش را «نبی» خواند و حتی امام باقر(ع) را در نامه ای به نبوت خود فراخواند؛ امام باقر(ع) هم در روایتی فرمودند «من از «مغیرة بن سعید» و «بیان بن صنعان» برائت می جویم، چونکه این دو تن بر ما اهل بیت(ع) دروغ بستند».
حجت الاسلام والمسلمین حاجی زاده با اشاره به اینکه امام باقر(ع) برای مبارزه با غالیان همواره تشیع را به میانه روی دعوت می کردند، اظهار نمود: عده ای در این دوران معتقد بودند که امام باقر(ع) همان «امام مهدی(عج)» است، اما ایشان با آنها برخورد کرده و فرموده اند «عده ای به خیال خام خود مرا مهدی می پندارند، من به اجل خود نزدیک تر از آنم که آنها ادعا می کنند».
وی هشدارهای امام باقر(ع) در مورد افراط و تفریط را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: عده ای از امام باقر(ع) سؤال کردند که «غالیان چه کسانی هستند» و ایشان فرمودند «غالیان کسانی هستند که به ما اوصافی را نسبت می دهند که خودمان آن اوصاف و مقامات را برای خود قائل نشده ایم»؛ بعنوان مثال عده ای قائل بوده اند که همه امور دنیا شامل حیات و ممات و روزی دادن به انسان ها در دست ائمه معصومین(ع) است، اما ایشان با اقدامات و فرمایشات خودشان روشنگری کرده و راه خودشان را از آنها جدا ساختند.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی شمه ای از مبارزات امام باقر(ع) با «اباحه گری» را یاد شده قرار داد و خاطرنشان کرد: همینطور عده ای از شیعیان اعتقاد داشتند که شیعه از آن جهت که پیرو اهل بیت(ع) است، حتی اگر گناهکار هم باشد به بهشت می رود، ازاین رو امام باقر(ع) با بیانات و فرمایشات خودشان این توهم را هم از اعتقادات ناب شیعه دور ساختند و فرمودند «ما اهل بیت(ع) هیچ آزادی مطلقی از طرف خداوند نداریم و اگر تکلیف شرعی خویش را ترک نماییم حجتی در مقابل پروردگار نخواهیم داشت».
منبع:

1400/04/27
11:32:29
0.0 / 5
351
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است