علیه مردم!

علیه مردم! هنر شهر: کریم رجب زاده می گوید اجرای طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی عوارض خوبی ندارد و توده های مردم لطمه سختی می بینند.


این شاعر در گفت و گو با ایسنا درباره لطمه شناسی اجرائی شدن طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی برای حوزه فرهنگ و ادبیات، آن هم باتوجه به اینکه در سالهای اخیر با وجود وضعیت صنعت نشر بخش قابل توجهی از آثار ادبی در فضای مجازی (شبکه های اجتماعی خارجی) منتشر می شوند، در حدود دو سال کرونائی اغلب محافل ادبی به پلت فرم های مجازی کوچ کرده اند و این روزها خیلی از اهالی فرهنگ و ادبیات از فضای مجازی و خصوصاً پلت فرم های مرسوم خارجی برای کارهای خود استفاده می نمایند، اظهار نمود: هم اکنون رسانه ای که می تواند به فرهنگ و ادبیات کمک نماید، فضای مجازی است، این فضا می تواند کمک نماید تا دادوستدهای فرهنگی گسترش پیدا کند. وقتی این فضا را می بندند عملا مانع نفس کشیدن فرهنگی می شوند. یعنی اتفاقی که دارد می افتد، اتفاق نامبارکی است.
وی در ادامه اظهار داشت: هم اکنون نشریات از ترس اینکه مبادا توقیف شوند، به آن شکلی که باید بنویسند، نمی نویسند. یعنی فضا باز نیست و به این صورت بدتر هم خواهد شد.
رجب زاده که معتقد می باشد ما هم اکنون با اینترنت است که با جهان ارتباط داریم، با اشاره به دیگر لطمه های طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، بیان کرد: این کار به همه جا لطمه می رساند و فقط در زمینه فرهنگ نیست، یک سری از کاربران بوسیله این فضا امرار معاش می کنند. وقتی امکاناتی را از جامعه می گیرند، همه جا ضرر می کند و همه جا خسارت و لطمه می بیند. قسمتی از آن فرهنگ، بخش دیگر اقتصاد، بخش دیگری از آن مسائل اجتماعی و روانشناسی است، این کار تاثیر منفی خودرا در همه این ها می گذارد و در زمینه فرهنگ هم بیشتر.
مولف کتاب «این یک سلام عاشقانه است» همین طور اظهار داشت: تا کنون اگر نمی توانستید کتابی را پیدا کنید، در اینترنت جست وجو می کردید و می توانستید به آن دسترسی پیدا کنید و بخوانید. یا اگر فرهنگ لغت در دست تان نبود، می توانستید به اینترنت مراجعه و از فرهنگ لغت استفاده کنید. وقتی این امکانات از شما گرفته شود، لطمه های مختلفی خواهد داشت. مگر می شود در یک جامعه بسته زندگی کرد؟ جهان یک دهکده کوچک است و رابطه مردم با جهان هم بوسیله همین اینترنت شکل می گیرد، تبادل فرهنگی در جهان بوسیله همین اینترنت است که انجام می شود.
کریم رجب زاده با نقد طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی بیان کرد: هر روز برای اینکه مردم بتوانند آسان تر از خیلی چیزها استفاده کنند، امکانات جدیدتری ظهور پیدا می کند اما ما می خواهیم همه این دریچه ها را به روی خودمان ببندیم چون نقدهایی در این فضا می شود. دوست دارند هرطور می خواهند عمل کنند و با این کار دارند فرهنگ را از ریشه می زنند. مگر می شود ۸۰ میلیون جمعیت را از یک رسانه عمومی محروم کرد؟
وی در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر نظر اهل فرهنگ و قلم در تصمیم گیری های این چنینی با مطرح کردن اینکه «کدام اهل قلم؟ قلم های وابسته یا قلم های غیروابسته؟» اظهار داشت: آنها کار خودشان را می کنند و هرچقدر هم که اهالی فرهنگ حرفی بزنند، گوش شنوایی نیست. تمامی اهالی فرهنگ هم اگر جمع شوند و بیانیه بنویسند، آنها کار خودشان را می کنند.
کریم رجب زاده در آخر بیان کرد: امیدوارم این اتفاق نیفتد و فضا بسته تر نشود چون روابط فرهنگی جامعه را زنده نگه می دارد و جامعه دیگر دلخوشی ای ندارد. مردم به همین فضای مجازی دل بسته اند، اگر این را هم از آنها بگیرند، افسرده تر می شوند. این کار عوارض خوبی ندارد و توده های مردم لطمه سختی می بینند.
طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی که تا کنون واکنش ها و مخالفت های زیادی را در پی داشته است، اگرچه در روز دوشنبه (۴ مردادماه ۱۴۰۰) از دستور کار مجلس خارج شد اما در روز ششم مردادماه در جلسه غیرعلنی مجلس با درخواست عده ای از نمایندگان به رای گذاشته شد که در نهایت با ۱۲۱ رای با این درخواست موافقت کردند. طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، با موافقت نمایندگان با این درخواست، طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی بجای بررسی در صحن علنی مجلس در کمیسیون مشترک و ویژه بررسی و در صورت تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال می شود.
قبل تر دو شاعر دیگر عبدالجبار کاکایی و اسماعیل امینی نیز در گفت وگوهایی با ایسنا نسبت به اجرای این طرح انتقاد کرده بودند.
منبع:

1400/05/09
21:39:45
0.0 / 5
326
تگهای خبر: شبكه , صنعت , فرهنگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است