گزارشی از دخل و خرج تئاتر در سال 1399

گزارشی از دخل و خرج تئاتر در سال 1399 هنر شهر: گزارش هزینه های خرج شده و حمایت های صورت گرفته ی سال 1399 تئاتر در حالی بصورت فشرده در پنجمین ماه سال یک هزار و چهارصد و در ایام پایانی دولت اعلام شده که هر کدام از آنها جای ارزیابی جداگانه و دقیق تری دارند.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی در امتداد اجرای سیاست های شفاف سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات وزارت فرهنگ وارشاداسلامی، گزارش هزینه های سال 1399 این اداره کل را در 11 سرفصل و در قالب 15 فایل در سامانه شفاف سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر نموده است.
این گزارش شامل هزینه های سی و نهمین جشنواره تئاترفجر و کمک هزینه گروه های نمایشی حاضر در این جشنواره، هزینه های هجدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران _ مبارک و کمک هزینه گروه های حاضر در این جشنواره، هزینه های دهمین همایش تئاتر صاحبدلان و کمک هزینه گروه های حاضر در این همایش، هزینه های رویداد خیابان تئاتر ایران (جایگزین پانزدهمین جشنواره تئاترخیابانی مریوان) و کمک هزینه گروه های حاضر دراین رویداد، لیست پشتیبانی از تماشاخانه ها، لیست آثار مورد حمایت در شهر تهران، پشتیبانی از کارهای نمایشی در استانها شامل پشتیبانی از پرتال های استانی، جشنواره های استانی و شعب انجمن هنرهای نمایشی استانها، پشتیبانی از تولید نمایش بوسیله شعب انجمن هنرهای نمایشی استانها، حمایت مستقیم از تولید نمایش در استانها، پشتیبانی از کارهای پژوهشی و انتشاراتی، پشتیبانی از تاسیس و فعالیت تلویزیون تئاتر ایران در سامانه شفاف سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می شود.
این گزارش ها در ایام آینده با جزییات بیشتری بررسی خواهند شد و در اینجا فعلا بطور خلاصه و با جدول منتشر می شوند.
سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر
هزینه های انجام شده در سی و نهمین دوره جشنواره فیلم تئاتر فجر ۴ میلیارد و ۹۹۴ میلیون تومان بوده که شامل موارد مختلفی همچون هزینه های جاری دبیرخانه، هیات انتخاب، هیات داوری، کمک هزینه ها برای گروه های نمایشی، تبلیغات، چاپ کتاب و کاتالوگ، تهیه جوایز، تصویربرداری و برگزاری مسابقه عکس و نمایشگاه پوستر، حق الزحمه دبیر و نیروهای ستادی، هزینه اجاره تالارها، خدمات کارگاهی و فنی، نشست های تخصصی، اسکان و پذیرایی مهمانان، عوامل اجرائی تالارها، حفاظت و حراست جشنواره و شورای ارزشیابی و نظارت می شود.
در بخش کمک هزینه ها برای بخش مسابقه که شامل ۲۸ اثر بوده، حدود ۵۹۵ میلیون تومان، برای بخش ویژه با ۱۹ اثر ۴۸۵ میلیون تومان، برای مسابقه تئاتر خیابانی با ۲۶ اثر ۲۳۶ میلیون تومان، برای دیگر گونه های اجرا با ۱۱ اثر ۱۵۲ میلیون تومان، برای بخش ویژه سرباز انقلاب با ۱۲ اثر ۱۰۷ میلیون تومان و برای بخش فیزیکال تئاتر با هفت اثر ۲۸ میلیون تومان خرج شده است
در این دوره از جشنواره ۳۳ نفر عضو شورای ارزشیابی و نظارت بودند که بیش از ۳۷ میلیون تومان حق الزحمه آنها شده و ۷۵ نفر مسئولیت حفاظت و حراست جشنواره را برعهده داشتند که حدود ۸۰ میلیون تومان هم برای آنها پرداخت شده است. همین طور برای اسکان میهمانان ایرانی ۱۵۳۰ نفر شب در جدول با اختصاص رقم ۳۹۲ میلیون تومان محاسبه شده است.
در بخش کمک هزینه به گروه های نمایشی در مجموع یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان هزینه شده که در بخش مسابقه بیشترین مبلغ به نمایش «اپیدمی» از گرگان با ۳۰ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان داده شده است. در بخش ویژه کمک هزینه ها بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان بوده که کمترین کمک هزینه به نمایش «آخر بازی» به کارگردانی پارسوا پاکیزه تعلق گرفته و بیشترین کمک هزینه هم برای نمایش «گرگاس ها» به کارگردانی حمیدرضا نعیمی بوده است.
در بخش مسابقه تئاتر خیابانی هم کمک هزینه ها بین ۴ تا ۱۲ میلیون تومان متغیر بوده اند.
در بخش کمک هزینه فیزیکال تئاتر هم هفت اثر شرکت داشتند که به هر کدام مبلغ چهار میلیون تومان داده شده است.
حمایت از تماشاخانه ها
در بخش پشتیبانی از تماشاخانه ها، اداره کل هنرهای نمایشی برای پشتیبانی از کارهای مراکز تئاتری به جبران قسمتی از ضرر وارده ناشی از کرونا در سال ۹۹ حدود ۹۶۳ میلیون تومان پرداخت کرده که شامل ۲۰ تماشاخانه و تالار در تهران و 24 مورد هم در استانهای مختلف می شود.
بر اساس گزارش اعلام شده برای خرید تجهیزات ضدعفونی کننده در ۱۶ تماشاخانه خصوصی در ابتدای بازگشایی ۳۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزینه شده است. همین طور هر کدام از تالارها رقم های حمایتی مختلفی دارند همچون تئاتر مستقل تهران ۴۵ میلیون تومان که بعد از مدتی تعطیل شد، تماشاخانه هامون ۲۰ میلیون تومان که آن هم بعد از مدتی تعطیل شد، عمارت نوفل وشاتو ۶۰ میلیون تومان، تماشاخانه سپند ۴۵ میلیون تومان، تماشاخانه شانو ۳۲ میلیون تومان، تماشاخانه ملک ۴۰ میلیون تومان، شهرزاد ۶۵ میلیون تومان.
در این بین تالارهای زیر مجموعه بنیاد رودکی با دریافت ۲۵۰ میلیون تومان بیشترین رقم حمایتی را به خود اختصاص داده اند و از آن سو تماشاخانه اهورا با ۵ میلیون تومان کمترین حمایت را دریافت کرده است.
در بین استانها نیز رقم های حمایت متفاوت می باشد که کمترین رقم به دو میلیون تومان می رسد.
جشنواره تئاتر عروسکی
جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک که از شروع برای فضای مجازی تدارک دیده شده بود، در کل هزینه ای کمتر از یک میلیارد و ششصد هزار تومان داشته است که علاوه بر هزینه آثار اجرا شده و اجرا نشده، دیگر هزینه ها همچون هزینه های تبلیغات، امور دبیرخانه، هیات های انتخاب، حراست و حفاظت، نمایشگاه عکس و پوستر، تهیه فیلم آثار نمایشی برای ارائه در فضای مجازی، سمینار و کارگاه های آموزشی و... را در برمی گیرد.
برمبنای اعلام اداره کل هنرهای نمایشی در این جشنواره سه نمایش در بخش خردسال اجرا داشتند و دو نمایش نیز به مرحله نهایی راه نیافتند. آثار این بخش کمک هزینه ای برابر با 26 میلیون و 500 هزار تومان دریافت کرده اند.
برای بخش آثار صحنه ای بزرگسال 367 میلیون و 500 هزار تومان هزینه شده است. این مبلغ به اجرای 24 اثر نمایشی راه یافته به جشنواره اختصاص پیدا کرده و از همین مبلغ 50 میلیون تومان هزینه پیش تولید آثاری است که به مرحله نهایی جشنواره راه پیدا نکرده اند.
در بخش آثار محیطی این جشنواره نیز 105 میلیون تومان هزینه شده که این هزینه صرف اجرای 11 نمایش راه یافته به جشنواره شده است. ضمن این که 22 میلیون و 500 هزار تومان آن هم کمک هزینه پیش تولید 15 اثری بوده که به جشنواره راه پیدا نکرده اند.
بخش سنتی جشنواره نمایش عروسکی هزینه ای برابر با 52 میلیون و 500 هزار تومان در بر داشته. این هزینه صرف اجرای 8 نمایش راه یافته به جشنواره شده و مبلغ 9 میلیون تومان آن هم صرف پیش تولید 9 نمایشی شده که به جشنواره راه نیافته اند. به این معنا که آثار اجرا نشده در این بخش، هر یک مبلغ یک میلیون تومان دریافت کرده اند.
در بخش ویژه هم دو اثر نمایشی حضور داشته اند و کمک هزینه ای برابر با 45 میلیون تومان دریافت کرده اند. این رقم بالاترین کمک هزینه اجرائی این جشنواره است که به دو نمایش اختصاص یافته است.
در بخش ایده های نو 4 نمایش با بودجه 21 میلیون تومانی اجرا داشته اند.
در بخش فضای مجازی نیز 5 اثر نمایشی با بودجه ای برابر با 19 هزار و 500 هزار تومان اجرا داشته اند.
در مجموع کل هزینه ای که برای آثار راه یافته و راه نیافته به جشنواره نمایش عروسکی شده، رقمی برابر با 637 میلیون تومان بوده است.
جدول کمک هزینه ها
دهمین همایش تئاتر صاحبدلان
هزینه های انجام شده برای دهمین همایش تئاتر صاحبدلان در سال ۹۹ رقم ۲۰۶ میلیون تومان اعلام شده است که در این نمایش ۲۰ اثر صحنه ای، محیطی و خیابانی اجرا شدند.
جدول کمک هزینه های همایش
تلویزیون تئاتر ایران
همین طور برای تاسیس و فعالیت تلویزیون تئاتر ایران در سال 99، ۲۱۳ میلیون تومان خرج شده است که این رقم برای طراحی و توسعه نرم افزاری سامانه هزینه نیروی انسانی و تامین زیرساخت ها اختصاص داشته است.
خیابان تئاتر ایران
این رویداد در سال قبل جایگزین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان شد که در مجموع 270 میلیون تومان برای آن هزینه شد.
جدول کمک هزینه گروه های نمایشی رویداد
حمایت از فعالیت نمایشی استان ها
در سال 99 انجمن های هنرهای نمایشی استانها مبالغی را برای پشتیبانی از شعب انجمن، پرتال ها و جشنواره های استانی دریافت کرده اند که در کل به رقم 950 میلیون تومان می رسد.
نمایش های حمایت شده در تهران
این لیست شامل 149 اثر صحنه ای و خیابانی می شود که حدود دو میلیارد تومان حمایت شده اند.
نمایش های حمایت شده در استان ها
این لیست با 56 مورد اجرا که بیشتر خیابانی هستند، 219 میلیون تومان حمایت مالی بطور مستقیم شده اند. پشتیبانی از طریق خود انجمن استانها هم در مجموع رقم یک میلیارد و 700 میلیون تومان را دربرمی گیرد.
فعالیت های پژوهشی و انتشاراتی
در سال 1399 پشتیبانی از تالیف و انتشار در بخش های مختلف 859 میلیون تومان هزینه داشته که حدودا نیمی از آن به 12 شماره ماهنامه نمایش اختصاص داشته است.
منبع:

1400/05/10
15:57:54
0.0 / 5
107
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , پوستر , تئاتر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است