اعلام آخرین خبرها از جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان

اعلام آخرین خبرها از جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان هنر شهر: سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان با شعار «سینما؛ سرزمین خیال» انجام خواهد شد.


به گزارش هنر شهر به نقل از ستاد اطلاع رسانی جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، جشنواره سی و چهارم نیمه دوم مهر ماه امسال انجام خواهد شد. جشنواره ای که برگزاری آن در وضعیت دشوار کرونائی بواسطه تعریفی که در آن «تولید» و «عرضه» فیلم برای «مخاطب کودک و نوجوان» اصل قرار می گیرد، اهمیتی تاریخی دارد و به نوعی، یک حرکت برای تامین خوراک فرهنگی نسل نو و شادی آفرینی و تهییج این نسل شمرده می شود.
به این بهانه پای صحبت های «علیرضا تابش» دبیر این دوره جشنواره نشسته ایم که حاوی نخستین نقطه نظرات او درباره این دوره جشنواره است؛

سال گذشته نخستین تجربه برگزاری جشنواره آنلاین-فیزیکی در کشور را ثبت کردید و امسال در شرایطی که کشور تحت تاثیر پیک پنجم بیماری کروناست، در جستجوی راه حل متفاوت تری هستید… از دشواری های این دوره بگویید.
– دنیا و خصوصاً ایران، از بحران کرونا لطمه دیده است؛ ما با دنیایی سوگوار و کشوری سوگوار روبروییم. کودکانِ این سال ها، خاطراتی اندوهناک برایشان باقی خواهد ماند مملو از اعداد و ارقام و از دست دادن‏ ها و دل نگرانی‏ ها… معرفی سرزمین تخیل به کودکان باید در اولویت آثار هنری و سینمایی باشد و سینمای کودک و نوجوان در سرزمینی که سرچشمه پیشرفت و خاستگاه امید است، یکی از این ظرفیت هاست.
امید جدی‏ ترین ابزاری است که می تواند دست کودکان و نوجوانان این نسل را بگیرد و آنها را از این بحران به سلامت بگذراند و این سینماست که می تواند با نشان دادن وسعت سرزمین پهناور تخیل، شعله امید را در ذهن آنها روشن نگاه دارد.
نظر به اهمیت این چشم انداز، جشنواره سی و چهارم با شعار «سینما؛ سرزمین خیال» برپا خواهد شد.

از انتخاب این رویکرد و نقش رویاسازی و تقویت تخیل در مخاطبان کودک و نوجوان روزگار دشوار فعلی بگویید و اینکه چطور میتوان با هنر-رسانه سینما، در امتداد تبلور امید و جلوه گری معنای زیستن، تلاش و صبر در کودک و نوجوان اقدام کرد؟
– «چارچوب واقعیت» و «واقعیت‏ گرایی»، چارچوبی تنگ برای هنر سینما محسوب می‏ شود. سینماگران ما نیز در این سالهای سخت کرونا، باید بیش از گذشته به سرزمین تخیل سری بزنند تا بتوانند سینمایی مطلوب کودک و نوجوان امروز، خلق کنند. این شعار، یک یادآوری به جامعه سینما نیز شمرده می شود که اسیر فشار روزمره‏ ای که شرایط سخت این روزها آنها و جامعه را تحت تاثیر قرار داده است، نباشند و دعوتی است از آنان به سرزمین خیال، تا با گذار از چارچوب واقعیت‏ گرایی (و نه لزوما واقع‏ گرایی)، دنیای سینما را مثل همیشه، دنیایی رنگی و رویاوار نگاه دارند.

با توجه به آمار رسمی اعلام شده، انتظار استقبال فیلمسازان از این دوره را داشتید؟ ایده شما در ارتقای سینمای کودک در دوران پساکرونا چیست؟
– تعداد فیلم های سینمایی حاضر در این دوره، نشان میدهد حتی کرونا نیز نتوانسته سینماگران ما را متوقف نماید. سینمای کودک و نوجوان ایران، نشان داده است که نه زیر فشار کرونا و نه تحت هیچ شرایط دیگری، قصد ترک ارتباط با مخاطبان خودرا ندارد و این حجم از تولیدات و تنوع آنها نیز به ما می‏ گوید در عصر پساکرونا نیز، که انشاالله به زودی شاهدش خواهیم بود، سینمای کودک و نوجوان در کنار رسانه‏ های نوینی مثل VODها و سامانه‏ های جدیدتر ارائه محتوا، به حیات خود، پربارتر از همیشه ادامه خواهد داد.

امسال چه تغییرات عمده ای در برگزاری و اجرای جشنواره به وجود آمده است؟
– در دوره‏ گذشته، با احتیاط و علی‏رغم نفی و انکار تعدادی از صاحب نظران و منتقدان، مسیر برگزاری آنلاین جشنواره را پیمودیم و سربلند از آن بیرون آمدیم، امسال اما در شرایطی برای بار دوم و به حکم ویروس منحوس کرونا، شیوه برگزاری جشنواره بصورت ترکیبی آنلاین و آفلاین خواهد بود که خیلی از منتقدان روز گذشته، خود به قدرت ابزارهای نوین و فناوری های نوظهور ایمان آورده و کمتر کسی باقی مانده است که منکر نقش قدرتمند این ساحت جدید فناورانه در آینده‏ سینما باشد. امیدواریم در این دوره نیز، با تمهیداتی که اندیشیده‏ شده بتوانیم ابعاد جدیدی از ظرفیت های ترکیب فناوری های مبتنی بر اینترنت و ظرفیت های فیزیکی موجود در سینما (در اصفهان و استانهای کشور با رعایت پروتکلهای بهداشتی) را ارایه داده و درس هایی جدید از آن بگیریم.
منبع:

1400/06/19
13:43:05
0.0 / 5
103
تگهای خبر: آنلاین , جشن , جشنواره , دبیر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است