فیلم كوتاه و آفت جشنواره زدگی-۱؛

فیلمسازانی که خودرا فریب می دهند

فیلمسازانی که خودرا فریب می دهند محبوبه کلایی کارگردان انیمیشن دیوار چهارم که موفق به کسب جایزه از جشنواره انیمافست زاگرب شده بود، عنوان نمود که برخی فیلمسازان خودرا با حضور در جشنواره های بی اعتبار فریب می دهند.محبوبه کلایی کارگردان فیلم کوتاه «دیوار چهارم» در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره تب حضور در رویدادهای بین المللی در بین فیلمسازان سینمای کوتاه اظهار داشت: واقعیت این است که هر فیلمی نباید در هر جایی نمایش داده شود و اعتبار یک فیلم به تعداد نمایش آن در کشورها و رویدادهای مختلف نیست. الزاماً فیلمی که ۶۰ نمایش در سراسر جهان داشته، موفق تر از فیلمی که ۲۰ حضور بین المللی در جشنواره ها داشته است، نیست.
وی در ادامه توضیح داد: بسیاری از بچه های تازه کار در زمینه سینمای کوتاه، بسیاری از جشنواره ها را به خوبی نمی شناسند و چم و خم حضور در رویدادهای بین المللی دست شان نیامده است. زمانی که فیلمسازان در یک سری از رویدادهای بین المللی حضور پیدا کنند، به خوبی متوجه می شوند که رنکینگ بین المللی چیست و چه چیزهایی اعتبار یک جشنواره را تعیین می کند. جهان بینی حاکم بر یک جشنواره معین می کند که آیا آن رویداد ارزش حضور دارد یا خیر.
کلایی اظهار داشت: در اطراف خودم بسیار با این مساله برخورد کرده ایم که افراد از سر ناآگاهی حضور فیلمشان در یک رویداد را تبلیغ می کنند و احساس شان این است که موفقیت چشم گیری نصیب شان شده است. در صورتیکه حقیقتاً یکی دو حضور در جشنواره های معتبر، ارزش بیشتری از حضور گوناگون در بعضی رویدادها دارد.
حضور در بعضی جشنواره ها به ضرر فیلمساز است
وی اضافه کرد: خیلی از جشنواره ها یک تم یا جهان بینی خاص خودرا دارند که گاهی حضور در آنها به ضرر شما خواهد بود. اگر به درستی درباره آن رویداد مطالعه کنید، متوجه می شوید که با سلیقه شما هم خوانی ندارد و نمی توانید آن سلیقه و دیدگاه حاکم بر جشنواره را بعنوان یک اصل برای خود بپذیرید.
این کارگردان فیلم کوتاه افزود: در حقیقت پرداختن به این جنس حضورهای جشنواره ای فریبکارانه است. این پدیده بین ما فیلمسازان حوزه سینمای کوتاه وجود دارد که خودرا فریب می دهیم و دل خوش می نماییم به طرح گندمی که روی پوستر فیلم اضافه می شود. در صورتیکه اگر افراد خودشان در جشنواره های بین المللی حاضر شوند و به ویژه اگر پخش بین المللی فیلم خودرا برعهده بگیرند، متوجه می شوند که حضور در فلان جشنواره که بسیار برای فیلم های ورودی اش وقت می گذارد، بسیار متفاوت می باشد از حضور در جشنواره ای که حتی متوجه سازوکار برگزاری آن نمی شوید. توجه به کمیت حضورهای بین المللی در این عرصه، نوعی فریبکاری است.
کلایی درباره حضور برخی فیلم های کوتاه در جشنواره های نامعتبر و غیرواقعی هم اظهار داشت: جشنواره های زیادی وجود دارد که ساختاری فریبکارانه دارند. این رویدادها نه فقط اعتبار ندارند، که کمک به چرخه معیوب برگزاری آنها یک فاجعه است. تشخیص این مسئله هم به تجربه افراد بستگی دارد.
وی درباره شاخصه های تفکیک جشنواره های معتبر از رویدادهای فریبکارانه هم توضیح داد: با یک جستجوی ساده می توان دیتابیس مربوط به جشنواره های معتبر را پیدا کرد که چیزی در حدود ۲۰۰ جشنواره هستند. ۱۰ الی ۱۲ جشنواره صدر این جدول، رویدادهای اسکارکوالیفاید در زمینه فیلم کوتاه هستند. البته مسئله تنها اعتبار یک جشنواره هم نیست، یک فیلمساز باید تشخیص دهد که فیلمش در کدام رویداد باید نمایش داده شود. همه این ۲۰۰ رویداد، در عین اعتبار جهانی ای که دارند، نمی توانند میزبان یک فیلم مشخص باشند. جشنواره ها با جنس نگاه های مختلفی برگزار می گردند. جشنواره ای به دنبال دیدگاه های سوررئال است و جشنواره ای دیگر تمایل به آثار کلاسیک دارد.
وقتی حضور محدود جشنواره ای تبدیل به اعتبار فیلم می شود
این فیلمساز تاکید کرد: وقتی شما، فیلم تان را به خوبی بشناسید، با خواندن معرفی نامه های مختصر هر یک از این ۲۰۰ جشنواره معتبر به خوبی می توانید تشخیص دهید که بطورمثال در ۵۰ رویداد می توانید به خوبی دیده شوید و در امتداد حضور در همان ها هم تلاش می کنید. این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد. کوشش برای حضور در هر جشنواره خارجی خوب نیست. من درباره فیلمسازان کاردرستی که حرفه ای هستند و در سطح جهانی آنها را می شناسم و کارهای شان را دنبال می کنم، مطالعه می کنم تا بدانم چگونه در رویدادهای بین المللی حضور پیدا می کنند. برخی فیلمسازان با میزان اعتبار و توانمندی بسیار بالا، آثار فوق العاده خودرا فقط در چند جشنواره محدود عرضه می کنند و این اتفاقاً خودش تبدیل به اعتبار برای یک فیلم می شود.
وی اضافه کرد: این که رقیب فیلم شما مقرر است چه فیلم هایی باشد خود یک مسئله است. باید فهمید که یک فیلم در کجا مقرر است دیده و داوری شود و باید فیلمساز دراین زمینه مطالعه کند و بخواند.
کارگردان «دیوار چهارم» با تاکید مجدد بر ظاهر فریبکارانه حضور گوناگون در جشنواره های جهانی برای فیلمسازان فیلم کوتاه عنوان کرد: گاهی فیلمساز تلاش بسیاری برای حضور در رویدادی می کند که هیچ متن معتبری درباره آن وجود ندارد، حتی برخی وب سایت معتبر هم ندارند و بوسیله صفحه اینستاگرام مدیریت می شوند! این فاجعه است. قسمتی از مسئله حضور در جشنواره های جهانی، دریافت بازخورد است. شما برای پروژه های بعدی خود نیاز به بازخورد نظرات دارید و این آن چیزی است که جشنواره های معتبر در طول برگزاری در اختیار شما می گذارند. این همان چیزی است که فیلمساز به آن نیاز دارد. وقتی چنین چیزی نیست، حضور در یک جشنواره فقط یک باخت برای فیلمساز است.

1400/07/27
10:01:46
0.0 / 5
251
تگهای خبر: انیمیشن , پوستر , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است