حاشیه نگاری خبرنگار هنر شهر از آئین پایانی جشنواره فیلم اردیبهشت،

از تأخیر یکساعته در شروع آئین پایانی تا انتقاد کیومرث پوراحمد به سردیس شهیدآوینی

از تأخیر یکساعته در شروع آئین پایانی تا انتقاد کیومرث پوراحمد به سردیس شهیدآوینی هنر شهر: هرمزگان در حالی یازدهمین دوره جشنواره فیلم اردیبهشت در تالار شهید آوینی بندرعباس انجام شد که آئین پایانی آن خالی از حاشیه و نکات جالب نبود.


یازدهمین جشنواره فیلم اردیبهشت با ۴۶ فیلم کوتاه در چهار بخش مستند، تجربی، داستانی و پویانمایی کار خودرا شروع کرد و فیلم سارانی از شهرستان های بندرعباس، قشم، بندرخمیر، رودان، بستک، میناب، حاجی آباد، بشاگرد و شهر فین در این دوره از جشنواره حضور داشتند. در این دوره ۹۶ فیلم کوتاه به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که بعد از بازنگری ۴۶ اثر در بخش رقابتی برگزیده شد.
*بر این اساس کار انتخاب آثار این دوره از جشنواره فیلم اردیبهشت را "نادر رونده، امین درستکار و علیرضا زارعی" بر عهده داشتند و داوری یازدهمین جشنواره اردیبهشت نیز بر طبق آرای "کیومرث پوراحمد، حسن نقاشی و محمود شهبازی" نیز انجام شد.
*از نکات جالب این جشنواره می توان به تأخیر یک ساعته در شروع مراسم پایانی و عدم خوانش یا انتشار اطلاعیه ای از طرف هیئت داوران که در تمامی جشنواره های مرسوم می باشد، می توان اشاره نمود.
*همچنین محمود شهبازی یکی از داوران این جشنواره به عدم ساخت فیلم توسط سینماگران هرمزگانی انتقاد نمود که با واکنش تعدادی از حاضر و همین طور تشویق بخش بیشتری از سالن همراه شد.

*ناهماهنگی در اعلام جوایز و عدم شور و هیجان در معرفی نفرات برتر با خواندن آن از طرف کیومرث پوراحمد و انتقاد به کلیشه ای بودن این کار از نکات جالب آئین پایانی جشنواره فیلم اردیبهشت بود که پوراحمد در این خصوص اظهار داشت: نمی خواهم تماشاگران معطل شوند و اسامی را سریع اعلام می کنم.
*دربخش صدا جشنواره عنوان برتری نداشت اما رضا هاشمی زاده برای گویندگی متن سامسارا موفق به تقدیر هیئت داوران شد.
*پوراحمد به موسیقی های متن بخش مستند که نشانی از بومی گرایی نداشت انتقاد نمود که یکی از حضار این سخن هیئت داوران را موجب تأسف دانست.
*تقدیر از ثمین عالی زاده بواسطه تولید فیلم در امتداد ایفای مسئولیت اجتماعی زیست محیطی و ترویج فرهنگ استفاده کمتر از نایلون از نکات مورد تاکید هیئت داوران بود.
*پوراحمد چهار فیلم اصغر بشارتی را ناب و کوتاه و تأثیرگذار دانست.
*فیلم انکاس با کسب هشت عنوان برتر توانست جوایز این جشنواره را درو کند و پوراحمد این فیلم را سبب از بین بردن خستگی تمامی افراد حاضر دانست و باتوجه به انتخاب بهترین فیلم از دید مخاطبین به فیلم انکاس به کارگردانی محمود شاکری، پوراحمد با اعلان اینکه انکاس لایق این جوایز بود گفت دیدید ما نه پارتی بازی کردیم نه با رابطه جوایز را اهدا کردیم.
*محمود شاکری هم در این خصوص در پشت تریبون اظهار داشت: جایزه مخاطبین بسیار برایم پراهمیت بود و جایزه ام را روز اول گرفتم که استاد پوراحمد به بنده برای این فیلم تبریک گفت باید از مسعود میرزایی هم تقدیر کنم که از ایده تا اختتام فیلم همراهم بود.
*همچنین کیومرث پوراحمد با اشاره به ساخت فیلمی در توصیف شخصیت شهید مرتضی آوینی، سردیس تولید شده از این شهید را در تالار شهید آوینی بندرعباس بدون مشابهت با چهره حقیقی اش دانست و خواهان دقت بیشتر در ساخت چنین سردیس هایی شد.

منبع:

1401/03/01
11:44:37
0.0 / 5
1134
تگهای خبر: جشن , جشنواره , دبیر , دبیرخانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است