پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان به بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان به بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان به گزارش هنر شهر همدان مسعود ویژه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، در پیامی به مناسبت برگزاری بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان نوشت: تئاتر کودک و نوجوان که مخاطبانی ویژه و حساس دارد، لزوم فهمی روان شناسانه و اخلاق محور را برای دست اندرکاران و تولیدکنندگانش می طلبد.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان؛ در این پیام آمده است: آدمی، این یگانه نگین درخشنده ی آفرینش بر قله های وجود، اگر خود را و آفریدگار خود را به خوبی بشناسد، به راستی که میتوان اشرف مخلوقاتش خواند.
مخلوقی که گشودن راز بندگی را از آیین ها و مراسم آیینی شروع کرد. نیایش های نمایش واره ای که ابزاری آگاهانه و عاشقانه بودند برای دست یابی به پیوندی هنرمندانه با معشوق ازلی. در وادی این آیین ها بود که گفتگو در نمایش شکل گرفت و بنیان هنری والا به نام تئاتر پایه ریزی شد.
تئاتری که در نگاهی کارشناسانه، زیر مجموعه ای از نمایش است که آیین ها و مناسک کارآمدترین ریشه های به سامان نشستن آن هستند. تئاتری که می تواند آگاهی بخش باشد و فرهنگ ساز. تئاتری که در مهیا کردن فضایی شایسته و با نشاط و پویا می تواند لذتی اندیشه محور برای مخاطب اش خلق کند.
اما تئاتر کودک و نوجوان که مخاطبانی ویژه و حساس دارد، لزوم فهمی روان شناسانه و اخلاق محور را برای دست اندرکاران و تولیدکنندگانش می طلبد. چون که دوران کودکی و نوجوانی، دورانی پر تلاطم و سیال است که با دنیایی از خیال پردازی ها و آرزوهای رنگارنگ درآمیخته است و این جای کار است که باوجود باور جمعی، تولید تئاتر برای کودکان و نوجوان کاری بس دشوار می نماید.
هنرمند این گونه ی نمایشی می بایست که کودک را به لحاظ نیازها و دل مشغولی های همه جانبه بشناسد تا بتواند برای برقراری دیالوگ با مخاطبانش زبان کودکی و نوجوانی بگشاید؛ و این یعنی اینکه روان شناسی کودک و نوجوان بداند تا بتواند محصولی مناسب در صحنه یا خیابان برایشان عرضه نماید.
و حال که پایتخت تاریخ و تمدن ایران اسلامی، همدان، بعد از میزبانی به حق سالهای متمادی در برگزاری باشکوه جشنواره، به بیست و هفتمین سال از انجام این رخداد بین المللی رسیده، امید می رود که با همت والای هنرمندان این رشته، حضوری متکی بر بلوغ هنری را در اجراها شاهد باشیم و در صحنه و خیابان با هنرنمایی هنرمندانی متعهد به تئاتر و کودک و نوجوان رو به رو گردیم و آثاری منسجم، خلاق، هنرمندانه، با کیفیتی بهره مند از عناصر زیبایی شناسانه را نظارگر باشیم، چون که کودکان و نوجوانان این دیار دیرینه، شایسته ی بهترین ها هستند.
منبع:

1401/03/27
13:49:47
0.0 / 5
1904
تگهای خبر: تئاتر , جشن , جشنواره , خیابان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است