مدیركل میراث فرهنگی كرمانشاه:

تدوین پرونده ثبت جهانی تاق بستان تا آخر سال

تدوین پرونده ثبت جهانی تاق بستان تا آخر سال به گزارش هنر شهر، کرمانشاه مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه از تدوین پرونده ثبت جهانی تاق بستان تاپایان سال جاری اطلاع داد و اعلام نمود: همینطور طی هفته های آینده اسب کُرد ثبت ملی خواهد شد و در گام بعدی به سمت تدوین پرونده ثبت جهانی آن می رویم.


محمدرضا سهیلی در گفت و گوی اختصاصی با ایسنا، ضمن اشاره به پیگیری های انجام شده برای ثبت جهانی تاق بستان، اظهار نمود: طبق رایزنی های انجام شده با وزارت میراث فرهنگی، مقرر شده تا محور ساسانی کرمانشاه را با محوریت تاق بستان به ثبت جهانی برسانیم.
وی افزود: برپایه برنامه، آثار تاریخی واقع در محور ساسانی کرمانشاه، از تاق بستان تا تیسفون عراق در این محور ثبت جهانی خواهند شد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان خاطرنشان کرد: به منظور تسریع در ثبت جهانی این محور، یک تیم کارشناسی را با سرپرستی پویا طالب نیا سرپرست پایگاه ملی تاق بستان تشکیل داده ایم.
وی تصریح کرد: این تیم مأموریت دارند تا اسفند سال جاری پرونده ثبت جهانی محور ساسانی را با محوریت تاق بستان تهیه و تدوین کنند تا در پایان سال آنرا از راه وزارت میراث فرهنگی به "یونسکو" ارسال نماییم.
سهیلی در ادامه از پیگیری های انجام شده برای ثبت جهانی اسب کرد هم اطلاع داد و اعلام نمود: طی هفته های آینده اسب کرد را به ثبت ملی خواهیم رساند و در مرحله بعد ثبت جهانی آن در دستورکار قرار خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: ثبت جهانی اسب کرد به صورت پرونده ای مشترک بین چند کشور شامل ایران، عراق، ترکیه و سوریه خواهد بود که در ایران محوریت ثبت جهانی با کرمانشاه است.
به گفته این مسئول، پرونده ثبت جهانی اسب کرد هم تا پایان سال جاری تدوین و به یونسکو ارسال می شود.1401/09/20
14:57:54
0.0 / 5
431
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است