در نشست خبری مطرح شد؛

دومین جشنواره ملی نماهنگ فجر

دومین جشنواره ملی نماهنگ فجر هنر شهر: به گزارش هنر شهر، علیرضا قزوه مدیر دفتر شعر و موسیقی و سرود صداوسیما به عرضه توضیحاتی در رابطه با برگزاری دومین جشنواره ملی نماهنگ فجر پرداخت.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، نشست خبری دومین جشنواره ملی نماهنگ فجر با حضور علیرضا قزوه مدیر دفتر شعر و موسیقی و سرود صداوسیما و همین طور دبیران این جشنواره امروز یکشنبه نهم بهمن ماه در محل این دفتر اجرا شد.
علیرضا قزوه در ابتدا درباره ی برگزاری جشنواره های فجر عنوان کرد: جشنواره هایی مثل شعر فجر، تاتر فجر درحال اجراست، موسیقی فجر با کمی تاخیر برگزار می گردد و نماهنگ فجر بااینکه متولی اش دفتر شعر و موسیقی سازمان صداوسیماست اما خودش را جدا از دیگر جشنواره ها نمی داند و تلاش می کند کاری در حد جشنواره های دوره های گذشته انجام دهد.
اختتامیه دومین جشنواره ملی نماهنگ فجر در ۱۵ اسفندماه
وی افزود: این جشنواره بسیار جوان است نخستین دوره اش در سال ۹۷ انجام شد و امسال پس از چهار سال، پس از کرونا و دیگر مشکلات برگزار می گردد و اختتامیه آنرا ۱۵ اسفندماه برگزار می نماییم.
قزوه اشاره کرد: در نخستین دوره ای که انجام شد بیش از یک هزار و صد نماهنگ به دبیرخانه رسید. امسال در دومین دوره بیش از ۸۰۰ قطعه به دبیرخانه رسیده است و هنوز هم مهلت ارسال آثار به پایان نرسیده است.
وی با معرفی مدیران جشواره اشاره کرد: طبق معمول همه جشنواره ها یک مدیر و یک دبیر جشنواره داریم. مجید مصلحی مدیر جشنواره و غلامرضا ملکوتی دبیر جشنواره است.
قزوه در ادامه به عنوان دفتر تحت مدیریت خود اشاره و عنوان کرد: نام شعر که در ابتدای دفتر شعر و موسیقی و سرود درج شده است در حکم من از جانب رئیس سازمان ابلاغ گردید و قبل از این نبود. سازمان صداوسیما قبل از این متولی شعر نبوده است و ما در همین یک سال به شعر بسیار توجه کردیم. دو رهبر بزرگوار ما امام خمینی (ره) و رهبر انقلاب هر دو به این هنر اصیل آراسته هستند کافیست که بدانیم این هنر چقدر مهم می باشد.
جلوی کارهای بدون مجوز در تلویزیون را گرفتیم
وی افزود: کوشیدیم شاعران انقلاب اسلامی حضور جدی تری در تلویزیون داشته باشند محتوای سرودها شعر تیتراژها از کیفیت بالاتری برخوردار شده است با سخت گیری ها، نظارت و شوراهایی که داشتیم. با تذکرهای شدید که دادیم جلوی کارهای بدون مجوز را گرفتیم و کارهای دارای مجوز پخش می شود.
مدیر دفتر شعر و موسیقی سرود صداوسیما درباره ی ‌بایگانی موسیقی اظهار داشت: ما بزرگ ترین ‌بایگانی کشور را داریم. این ‌بایگانی هفتاد هزار قطعه موسیقی دارد که برخی نماهنگ هم دارد و همچنان اهتمام داریم سر و سامان بهتری به این حوزه دهیم.
وی با اشاره به تولیدات دفتر نیز عنوان کرد: در ضمن سال روزی یک موسیقی تولید و سالی سیصد قطعه، آمار تولیدات ماست. البته در حجم کاری که نیاز است هنوز کم است در رادیو اوا، جوان، تهران، فرهنگ جزو رادیوهایی هستند که موسیقی زیادی پخش می کنند و سهم موسیقی در سازمان بسیار بالاست.
۳۰۰ قطعه در سال تولید می کنیم
قزوه اشاره کرد: اگر بودجه ما افزایش پیدا کند آمادگی داریم این سیصد قطعه در ضمن سال را به هزار عدد برسانیم. بخشی هم تامینی آماده می شود و از همه نهادها استقبال می نماییم. صداوسیما متعلق به همه مردم است و درهای سازمان به همه کسانیکه با جدیت کار می کنند باز است و تلاش داریم مشارکت بیشتری داشته باشیم.
مصلحی دبیر جشنواره نیز در ادامه اشاره کرد: نماهنگ بر شدت تاثیرگذاری موسیقی می افزاید. امروز سرعت و کثرت نماهنگ گاهی با سرعت پدیده های اجتماعی همسنگ می شود و می تواند قسمتی از مسایل را بهبود بخشد یا به چالش بکشد.
وی افزود: جای یک شبکه تلویزیونی نماهنگ در قاب رسانه خالیست. البته از سال قبل در زمینه فضای مجازی در قالب شبکه «نوا» که متعلق به این دفتر است روزی دو ساعت برنامه داریم.
دبیر جشنواره اشاره کرد: با وجود مشکلات زیادی که داشتیم سعی کردیم دومین جشنواره نماهنگ اسفند ماه امسال اجرا شود. یکی از اهداف قالب جشنواره برجسته شدن نماهنگ است. هدف دیگر فرصتی به وجود می آورد که برخی جهت گیری های ما که در قالب پیام خودرا نشان میدهد اینجا از آن بهره برداری شود. نکته دیگر استعدادهای جوان استانها هستند که در قالب این جشنواره شناخته می شوند. فرصت بعدی جشنواره ارتقای کیفی تولیدات است.
وی افزود: وحدت ملی، گردشگری، خانواده و سبک زندگی ایرانی و اسلامی، ایران آینده همچون مطالبی است که در سرفصل های جشنواره در نظر گرفته شده است.
مصلحی تصریح کرد: آثار موسیقایی که در نماهنگ استفاده می شود می تواند آرشیوی و تولیدی باشد که البته در نتیجه کار مهم می باشد.
در ادامه ملکوتی دبیر جشنواره یاداور شد: فراخوانی داشتیم که به همه نهادها و ارگان ها ارسال کردیم تا آثار خود برای جشنواره بفرستند. استنباط من این است که امسال آمار قطعات به دو هزار اثر برسد چون این ۸۰۰ اثری که رسیده در ابتدای راه است.
وی درباره ی دیده شدن استعدادها در این جشنواره تصریح کرد: آنچه که در زمینه نماهنگ فجر مد نظر ما بود این بود که افرادی که در این عرصه کار کرده اند اما کارشان به جایی راه پیدا نکرده است مورد بهره برداری ما قرار بگیرد.
بازخورد بالای شبکه نوا در تلوبیون
ملکوتی درباره ی زمان به انتها رسیدن ارسال آثار عنوان کرد: علاوه بر سایت به دبیرخانه هم می توانند آثار را ارسال نمایند. اگر کسی هم سوال دارد می تواند با دبیرخانه تماس بگیرد. ۲۵ بهمن هم پایان مهلت ارسال آثار است.
وی درباره ی تجلیل از بزرگان حوزه موسیقی در اختتامیه برنامه اظهار داشت: نگاهی هم داریم که چهره های که در زمینه شعر انقلاب کار کرده اند از خواننده، شاعر و تهیه کننده تا دیگر عوامل و بهترین اثر و آهنگ تقدیر شود.
در ادامه مصلحی درباره ی شبکه نوا در فضای مجازی توضیح داد: شبکه نوا بیش از دو ساعت کار جدید بصورت روزانه دارد و بنا این است که سال آینده به چهار ساعت برسانیم.
این شبکه پیش زمینه های یک شبکه تلویزیونی نماهنگ را فراهم می آورد و الان حجم زیادی از تولیدات در رسانه در این شبکه وجود دارد.
وی درباره ی بازخوردهای این شبکه نیز بیان کرد: این شبکه جزو چهارمین یا پنجمین شبکه ای است که در تلوبیون مخاطب دارد و حدود یک و نیم میلیون در ماه مخاطب دارد.

1401/11/10
09:33:23
0.0 / 5
283
تگهای خبر: آهنگ , برنامه , تهیه كننده , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است