مدیركل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران:

موزه مرکزی شهدا گنجینه ای پرارزش از آثار و اسناد ایثارگران است

موزه مرکزی شهدا گنجینه ای پرارزش از آثار و اسناد ایثارگران است به گزارش هنر شهر، مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران ضمن اشاره به این که موزه های شهدا اماکن مقدسی هستند، اظهار نمود: موزه مرکزی شهدا گنجینه پرارزش آثار و اسناد ایثارگران است.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، سیزدهمین نشست شورای هماهنگی امور موزه های کشور، در اولین روز اسفندماه ۱۴۰۱ در سالن اجتماعات موزه مرکزی شهدا اجرا شد. در این مراسم دکتر «رحیم نریمانی» مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران، دکتر «مرتضی ادیب زاده» مدیرکل موزه های وزارت میراث فرهنگی - گردشگری و صنایع دستی، استاد «محیط طباطبایی» رئیس کمیته ملی موزه های ایران و شماری از مدیران موزه های شهر تهران حضور داشتند.
موزه های شهدا، رسانه ‎های قدسی هستند
مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران در سیزدهمین نشست شورای هماهنگی امور موزه های کشور با گرامیداشت عید مبعث و ولادت امام حسین (ع) و ولادت حضرت عباس (ع) در ماه شعبان، اشاره کرد: موزه مرکزی شهدا، مکان مقدسی و معنوی است که در آن آثار و اسناد شهدا نگهداری می شود. از پیشنهادات پرارزش شما برای بهبود کیفیت موزه مرکزی شهدا استقبال می نماییم تا بتوانیم خدمتگزار خوبی برای جامعه ایثارگری باشیم.
دکتر نریمانی با اشاره به این که ارتباط فرهنگی میان موزه ها یکی از مهم ترین راه ها جهت بررسی و توسعه فرهنگی کشور است، توضیح داد: مقام معظم رهبری بر توجه به هویت ملی و فرهنگ ایثار و شهادت تاکید دارند و مسؤلان فرهنگی باید تلاش کنند تا فرمایش ایشان تحقق یابد. بدون تردید ایثارگران افتخار و ولی نعمت مردم هستند و وظیفه ماست که همواره به خانواده های آنان توجه ویژه داشته باشیم.
وی نقش حیاتی موزه ها در جوامع بشری را نقشی بدیع، ماندگار و مروج ناب ترین پدیده های فرهنگی دانست و در این زمینه اضافه کرد: در زمانه ما موزه ها، رسانه هستند. موزه های شهدا هم به سبب برخورداری از آثار و اسناد شهدا حکم رسانه های قدسی را دارند و وظیفه همه ماست که برای معرفی شهدا به نسل جوان و نسل های آینده به صورت شایسته گام برداریم. موزه ها سرمایه های فرهنگی و اجتماعی هستند و باید تمام تلاش مان را با بهره گیری از شیوه های روز در برقراری ارتباط بهتر با بازدیدکنندگان موزه ها به کار گیریم. موزه ها از معدود مراکز حفظ و ارتباط بین نسلی و هستند که جزء سرمایه های «فرهنگی»، «اجتماعی» و «ملی» محسوب می شوند.
مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: باید برای بهبود عملکرد موزه ها بخصوص در حوزه ایثار و شهادت هم افزائی نماییم. در برنامه های موزه مرکزی شهدا به جایگاه خانواده توجه ویژه ای داریم. باید برای آشنایی نسل جوان با تاریخ سرشار از حماسه این سرزمین، آنها را با ایثارگری ها آشنا کرد. موزه های شهدا بستر خوبی برای مقابله با تحریف حقایق توسط دشمن هستند و باید هوشمندانه از ظرفیت های این محلهای مقدس استفاده گردد.
دکتر نریمانی با اعلان اینکه موزه ها نقش مهمی در بازنمایی هویت ملی و تحقق جهاد تبیین دارند، افزود: رهبر انقلاب اسلامی بر جهاد تبیین تاکید دارند که موزه های شهدا در امتداد تحقق فرمایش ایشان فعالیت می نمایند. باید طوری برنامه ریزی و فعالیت نماییم که میزان بازدید از موزه ها به صورت قابل ملاحظه ای گسترش داشته باشد. همینطور باید بازدیدهای دانش آموزان از موزه مرکزی شهدا و گنجاندن مفاهیم فرهنگ ایثار و شهادت در کتاب های درسی در دستور کار قرار گیرد. باید به پیوند بین نسلی توجه ویژه ای داشته باشیم و دراین زمینه تاریخ عبرت آموز است. باید به این نکته توجه داشته باشیم که صنعت موزه داری ارتباط مستقیم با گردشگری دارد. تحول رویکرد های آموزش وپرورش با هدف گنجاندن مفاهیم فرهنگ ایثار و شهادت در کتاب های درسی و افزایش معلومات از اهمیت بسیار زیادی برخوردارست.
وی با اعلان اینکه میزان بازدیدکننده از موزه مرکزی شهدا هر سال افزایش چشم گیر داشته است، افزود: باتوجه به موقعیت جغرافیایی موزه مرکزی شهدا و قرارگیری آن در مرکز شهر، توریستهای خارجی خیلی از آن بازدید می کنند. آمارها نشان میدهد که در سال ۱۳۹۸، ۳۲ هزار و ۵۷۶ نفر، سال ۱۳۹۹ ۷۹ هزار و ۶۴۵ نفر سال ۱۴۰۰، ۸۳ هزار و ۶۰۰ و سال جاری ۸۰ هزار از موزه مرکزی شهدا بازدید کرده اند.
مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران در رابطه با برنامه های موزه های شهدا اظهار داشت: در سال آینده برگزاری تور یک روزه با هدف بازدید از موزه های شهدا، تورهای مجازی و همینطور حقیقت مجازی در دستور کار ما قرار دارد. افزون بر این، برنامه های متنوعی مانند نمایشگاه های هنری، آئین تکریم از خانواده های معظم شهدا و جُنگ های شاد با محوریت فرهنگ ایثار و شهادت را در موزه مرکزی شهدا برگزار کرده ایم. برگزاری نمایشگاه «هنر مردان خدا» در مجلس شورای اسلامی و همینطور نمایشگاه «ایثار به روایت اسناد» در نهاد ریاست جمهوری از دیگر برنامه هایی هستند که با هدف تعامل فرهنگی با سازمان های دیگر به تلاش موزه مرکزی شهدا برگزار شده اند.
دکتر نریمانی در انتها صحبت هایش به روند تاسیس و فعالیت موزه ها اشاره نمود و اظهار داشت: اولین موزه شهدا در سال ۱۳۵۹ تاسیس شد و سال ۱۳۷۵ موزه مرکزی شهدا در خیابان آیت الله طالقانی توسط رئیس جمهور وقت راه اندازی شد که هم اکنون با توسعه و تجهیز موزه ها در سرتاسر کشور، تعداد ۲۴ موزه شهدا با هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت فعالیت می نمایند.
مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران ضمن بیان اهمیت موزه ها در توسعه فرهنگی جامعه عنوان کرد: در مورد کارکردهای موزه ها علاوه بر تفریح و سرگرمی باید به نقش آموزشی، علمی و هنری هم توجه گردد تا در سبد فرهنگی خانواده های ایرانی به جایگاه شایسته خود برسد که لازمه این کار تعامل و هم افزایی هرچه بهتر و بیشتر نهادهای فرهنگی است.1401/12/02
08:09:40
0.0 / 5
241
تگهای خبر: آموزش , برنامه , خیابان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است