فیلم فجر ۴۲ در آینه مهر؛

ساعت جادویی فقط یک بازخوانی تاریخی نیست

ساعت جادویی فقط یک بازخوانی تاریخی نیست هنر شهر: جمال یزدانی مشاور محتوایی انیمیشن ساعت جادویی از لزوم احیای هویت ملی مذهبی از دست رفته به سبب تهاجم فرهنگی غرب گفت و عنوان نمود باید نوجوانان را با مفاهیم گذشته برای آینده بهتر آشنا کرد.


به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، جمال یزدانی مشاور محتوایی انیمیشن «ساعت جادویی» که در این دوره از جشنواره فیلم فجر حضور دارد در رابطه با اهداف و ایده ساخت این انیمیشن بلند اظهار داشت: هدف ما ساخت اثری در رابطه با واقعه مسجد گوهرشاد بود و ایده ساخت این انیمیشن را از راه پژوهش هایی که در این حوزه وجود داشت و حتی مصاحبه هایی که در سرتاسر کشور گرفته بودیم، پرورش دادیم. در واقع روایت افرادی که شاهدان عینی این واقعه بودند کمک شایانی برای ما بود. بیشتر این مصاحبه ها در مشهد گرفته شده بود چون واقعه گوهرشاد در مشهد به علت تغییر لباس الزامی در زمان رضاخان رخ داده بود اما با نفرات زیادی هم که شهر های مختلف زندگی می کردند، مصاحبه گرفتیم و از اندوخته های زندگی آنها هم برای تکمیل پژوهش استفاده کردیم.
وی اظهار داشت: من می خواهم از زاویه دیگری به فیلم «ساعت جادویی» نگاه کنم. ایده اصلی این فیلم از یک واقعه واقعی برداشته شده و شخصیت عبدالرضا مستخرج از پژوهش هایی است که از تحقیقات راویان آن اتفاق انجام شده بود. جامعه ایرانی در دل تاریخ خودش آنقدر حاوی خیلی از سوژه ها و حماسه ها است که یک فیلمنامه نویس می تواند از دل آنها درام های خوبی استخراج کند. یزدانی در رابطه با استفاده از اندوخته های پرارزش تاریخی برای قشر کودک و نوجوان اظهار داشت: «ساعت جادویی» فقط یک بازخوانی تاریخی نیست بلکه مسئله به روزی دارد که با ذکر واقعه تاریخی می خواهد آن مسئله روز یعنی هویت یابی نوجوان را مطرح کند. در حوزه هویت یابی نوجوان نهادهای مختلفی مشغول به کار هستند، اتفاقات خوبی هم می افتد اما ما یک ضعف تاریخی یا عقب ماندگی محتوایی در حوزه قهرمان سازی و معرفی الگوها و حماسه ها برای نوجوان داریم و دیگری مسئله توجه به مسؤولیت پذیری نوجوان است که این هم از خلاهای جدی است. یعنی به طور عمده فیلم هایی که برای نوجوانان ایجاد می شود یا خالی از مطرح کردن هویت ملی و مذهبی است یا این که ناظر به حوزه مسؤولیت پذیری نوجوان نیست و نوجوان را بیشتر یک موجود مصرف کننده می کند.
وی خاطرنشان کرد: ما تلاش کردیم در «ساعت جادویی» که مسئله اصلی اش همان هویت یابی نوجوان است روی این محور بایستیم یعنی هم از نظر محتوا ابعاد چهارگانه هویتی را مد نظر داشته باشیم هم به حوزه مسؤولیت پذیری ورود نماییم. چون رسالت اصلی «ساعت جادویی» اینست که بگوید نوجوان پیش رو حرکت اجتماعی در جامعه ایران است و نسبت به آن مسؤولیت دارد و به جهت اینکه بتواند اثرگذار باشد باید از داشته ها و اندوخته های تاریخی و هویتی خودش برداشت کند. همینطور حتما باید تحلیل درستی از وضع موجود و نگاه جدی نسبت به درگیری ها، مسایل و چالش های روز داشته باشد تا بتواند وظایف و مسؤولیت های خودش را به خوبی انجام دهد. وی ادامه داد: ما در «ساعت جادویی» به دنبال این هستیم که به نوجوان یاد بدهیم شما باید آرمان داشته باشید و آینده ای را با عبرت از گذشته برای خود متصور باشید. نوجوان صرفا مصرف کننده نیست و خودش هم در جامعه مسؤول است و باید حرکت نماید. حالا در این حرکت باید به دل تاریخ هم برود و یک واقعه تاریخی مهم را برای خودش بازخوانی کند و مجاهدت ها و حماسه ها برایش روشن شود. ما تلاش داشتیم به نوجوان بگوییم ابتدا باید بوم خویش را بشناسید و بعد مبادرت به حرکت موثر و تولیدی بکنید، با این روش از حالت مصرف کننده ای که دایم به دنبال دوچرخه و گوشی و … خارج و به یک فرد مولد تبدیل می شوید. در واقع ما چشم انداز آینده به او دادیم.
یزدانی با اشاره به اینکه باید تاریخ را با تشکیل جذابیت برای نوجوان تشریح کرد، اظهار نمود: ما چند کار برای ایجاد جذابیت انجام دادیم یکی این که سعی کردیم وقایع علمی و اتفاق افتاده را بگوییم و با بیانی ساده تر تاریخ را برای این قشر روایت نماییم. یک اقدام دیگر این که تلاش شد سبک زندگی آن دوره تاریخی و صحنه های در ارتباط با آن زمان زیبا به تصویر کشیده شود، در واقع در «ساعت جادویی» یک فضای زیست جذاب بوجود آمده است که در آن روابط انسانی زیبایی به تصویر کشیده می شود. نکته دیگر هم نماهنگ های موسیقی است که در فیلم به کار رفته است و برای مخاطب هیجان و جذابیت بوجود می آورد. یزدانی هم در رابطه با دلیل استفاده نکردن از لهجه مشهدی در این فیلم اظهار داشت: ما تست هایی داشتیم اما دوبلوری که بتواند لهجه مناسب مشهدی را ارائه دهد پیدا نکردیم و از آنجائیکه می خواستیم در کل کشور نمایش داشته باشیم، تصمیم گرفتیم بدون لهجه کار نماییم. نکته دیگر اینست که مخاطبمان کودک و نوجوان بود ازاین رو ترجیح دادیم لهجه را حذف نماییم. او در آخر در رابطه با حمایت های مالی از این انیمیشن اظهار داشت: «ساعت جادویی» بدون هیچ حمایتی ساخته شده و حتی صحبت هایی هم با آستان قدس رضوی شد ولی علیرغم استقبال بالا، حمایت مالی انجام نشد، حتی با وزارت ارشاد هم گفتگو شد ولی نتیجه ای نداشت.


منبع:

1402/11/21
09:34:08
0.0 / 5
164
تگهای خبر: انیمیشن , پژوهش , تصویر , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است