فرازی از دعای روز ۲۲ماه مبارك رمضان،

خدایا، در کارهایی که سبب رضایت توست، من را موفق کن

خدایا، در کارهایی که سبب رضایت توست، من را موفق کن به گزارش هنر شهر، در شرح دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان آمده است: «در قرآن آیه ای است که هر پیش آمدی که برای شما اتفاق می افتد، محصول اعمال زشت خودتان است. با این وجود خداوند بسیاری از اعمال بندگان را ندید می گیرد. ندید گرفتن بسیاری از کارهای ما توسط خدا، فضل است و اگر بخواهد همه کارهای ما را حساب کند، عدل است. یادتان باشد اگر خدا بخواهد به عدل با ما معامله کند، کار ما زار می شود».


بسم الله الرحمن الرحیم
«اَللّهمَّ افتَح لی فیه ابوابَ فَضلکَ وَ اَنزل عَلَیّ فیه بَرَکاتکَ وَوَفّقنی فیه لموجبات مَرضاتک واسکنّی فیه بحبوحات جَنّاتکَ یا مجیبَ دَعوَه المضطَرّینَ»
«خداوندا در این روز بر من درهای فضل و کرمت را بگشا و بر من برکاتت را نازل فرما و بر موجبات رضا و خشنودیت موفقم بدار و در وسط بهشت هایت مرا مسکن ده، ای پذیرنده دعای پریشانان و درماندگان»
به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، آیت الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز «اَللّهمَّ افتَح لی فیه ابوابَ فَضلکَ» می گوید: خدایا، درب های فضل خودت را به روی من باز کن. خدا به فضل خودش معامله می کند و اگر بخواهد به عدل خودش معامله کند، کار ما خراب می شود. برخی در دعای قنوت می خوانند «اللهم عاملنا بفضلک و لا تعاملنا بعدلک» کسی اظهار داشت که خدایا، من این همه دعا و نماز می خوانم؛ تازه منت سرم می گذاری، با من به عدلت معامله کن. تا این که محکوم به اعدام شد. از سوی پیامبر زمان به او گفتند که خودت گفتی خدا به عدلش با تو معامله کن. روزی یک مگس را اعدام کردی و خدا به عدل خودش معامله کرد؛ تو مگسی را معدوم کردی و خدا تو را اعدام می کند.
وی ادامه می دهد: در قرآن آیه ای است که هر پیش آمدی که برای شما اتفاق می افتد، محصول اعمال زشت خودتان است. با این وجود خداوند بسیاری از اعمال بندگان را ندید می گیرد. ندید گرفتن بسیاری از کارهای ما توسط خدا، فضل است و اگر بخواهد همه کارهای ما را حساب کند، عدل است. یادتان باشد اگر خدا بخواهد به عدل با ما معامله کند، کار ما زار می شود.
آیت الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز «وَ اَنزل عَلَیّ فیه بَرَکاتکَ» اظهار می کند: اینجا می خوانیم که خدایا برکات خودت را هم بر ما نازل کن. برکات چیست؟ برخی عمر با برکت دارند، چه اهل علم چه غیر اهل علم. دستگیری و انجام کار خیر را برکت می نامند. مفهوم این فراز اینست که عمر با برکت داشته باشیم. اگر پولداریم، کار خیر انجام دهیم و اگر عالمیم شاگرد تربیت نماییم و کتاب دینی بنویسیم.
این استاد اخلاق ادامه می دهد: هر عالمی و آخوندی باید کار و تدریسی داشته باشد و نگوید که پیش نمازی مسجد، کار و شغل من است. عالم اگر تدریس، تألیف و تربیت شاگرد داشت، عمرش با برکت است.
این استاد برجسته اخلاق در ادامه بیان می کند: علامه مجلسی همچون کسانی بود که عمر با برکت کرد و کتاب پرارزش «بحار» ایشان ۱۱۰ جلد است. از آنهایی که تازه به حوزه های علمیه می آیند تا تحصیل کنند، می خواهم که فقط پیش نماز نشوند و با کار و تلاش خودشان را به درجه حضرات جوادی آملی و حسن زاده آملی برسد.
آیت الله مجتهدی تهرانی همینطور در مورد فراز «وَوَفّقنی فیه لموجبات مَرضاتک» تشریح می کند: خدایا، در کارهایی که سبب رضایت توست، من را موفق گردان. یادتان باشد که کارهای نیک، موجبات رضایت آفریدگار را فراهم می آورد. اگر بتوانیم به مستحقان کمک نماییم، برای دختران دم بخت بی بضاعت جهیزیه تهیه نماییم، مسبب رضایتمندی خداوند می شوم.
وی تاکید می کند: اگر من این دعا را بخوانم ولی کاری نکنم که خدا از من راضی شود، فایده ندارد.
این استاد اخلاق در شرح «واسکنّی فیه بحبوحات جَنّاتکَ» می گوید: خدایا من را واسط بهشت ساکن کن. فلسفه وسط بهشت را نمی دانم و شاید اولیاء و انبیاء در آنجا ساکن هستند. به هر حال بهترین جای بهشت در وسط آن است که در دعای روز بیست ودوم ماه رمضان از خدا می خواهیم آنرا نصیب ما گرداند.
وی در توضیح بخش پایانی دعا می گوید: در انتها دعا می خوانیم «یا مجیبَ دَعوَه المضطَرّینَ» یعنی ای خدایی که دعای بیچاره ها را اجابت می کند، این چند دعا را در رابطه با من استجابت کن.


1403/01/14
09:34:54
0.0 / 5
108
تگهای خبر: كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است