لزوم حضور نهادهای فرهنگی ایران در آسیای میانه

لزوم حضور نهادهای فرهنگی ایران در آسیای میانه هنر شهر: معاون كتاب خانه ملی با اشاره به پیوندهای مستحكم تاریخی و فرهنگی میان ایران و ازبكستان می گوید: با عنایت به علاقه و استقبال اهالی فرهنگ ازبكستان لزوم دارد كلیه نهادهای فرهنگی كشور ما در آسیای میانه نقش پررنگ تری داشته باشند.به گزارش هنر شهر به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و كتابخانه ملی، غلامرضا امیرخانی معاون كتابخانه ملی كه به نمایندگی از ایران در دوازدهمین دوره همایش «كتابخانه ها و مسایل نوین در آسیای میانه» كه در شهر ترمذ ازبكستان برگزار شد، شركت كرده است، اظهار داشت: در این دوره ۱۵ كشور شركت كرده اند كه عمده آن ها از كشورهای آسیای میانه هستند، اما كشورهای دیگری نظیر روسیه، بلاروس، تركیه، پاكستان و كره جنوبی هم در این همایش حضور دارند. این اولین دوره ای است كه نماینده ای از ایران در این همایش شركت می كند.

او با بیان این كه بعنوان نماینده ایران سومین سخنران این همایش بود، اظهار نمود: عمده مطالب ما درباره فعالیت های كتابخانه ملی در ایران و اقدامات نوینی كه در كتابخانه انجام می گیرد بود كه با استقبال گسترده شركت كنندگان و رسانه های ازبكستان روبرو شد.
معاون كتابخانه ملی از وجود پیوندهای مستحكم تاریخی و فرهنگی میان ایران و ازبكستان گفت و تصریح كرد: با عنایت به علاقه و استقبالی كه میان اهالی فرهنگ و هنر ازبكستان به ایران وجود دارد، لزوم دارد كه نه تنها كتابخانه ملی ایران كه كلیه نهادهای فرهنگی كشور حضور پررنگ تری در منطقه آسیای میانه داشته باشند.

امیرخانی با اشاره به اینكه استقبال از نماینده ایران بسیار جالب توجه بود اظهار داشت: شهر ترمذ فاصله نسبتا زیادی با پایتخت دارد و در مرز ازبكستان و افغانستان قرار دارد و رودخانه آمودریا یا سیحون مرز طبیعی این دو كشور است، ازاین رو احتمال این كه ایرانی ها به این شهر بیایند بسیار كم است. با این وجود زمانی كه سخنانم را با شعری از ادیب ترمذی به آخر برده و همینطور دیوان منجیك ترمذی را بعنوان هدیه به طرف های ازبكی اهدا كردم، با استقبال شدیدی مواجه شدم، به صورتی كه مورد توجه خیلی از رسانه های ازبكستان قرار گرفت.
او با بیان این كه مرزهای ایران فرهنگی بسیار گسترده تر از مرزهای كنونی ایران است، اظهار داشت: حضور فرهنگی ما در منطقه می تواند باب افزایش مراودات در سایر زمینه ها را فراهم آورد. زمینه های تاریخی و فرهنگی مشترك در این مناطق بسیار زیاد است و باید برنامه ویژه ای در این زمینه تدارك دید.

نماینده ایران در دوازدهمین دوره همایش «كتابخانه ها و مسایل نوین در آسیای میانه» پیش از شركت در این همایش از مراكز فرهنگی و كتابخانه ای ازبكستان همچون انستیتو ابوریحان بیرونی كه مهمترین مركز نگهداری نسخ خطی در خاورمیانه است و هم كتابخانه ملی این كشور بازدید و با مسئولان آن ها برای گسترش روابط فرهنگی به خصوص در زمینه مسایل كتابخانه ای رایزنی و گفت وگو كرده بود.


1397/01/31
21:43:45
5.0 / 5
3898
تگهای خبر: فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است