همایش آشیق ها برگزار شد

انتقاد مدیر خانه موسیقی از موسیقی پاپ، مواظب گوش هایمان باشیم

انتقاد مدیر خانه موسیقی از موسیقی پاپ، مواظب گوش هایمان باشیم هنر شهر: مدیرعامل خانه موسیقی در اولین همایش آشیق های خانه موسیقی از گسترش بی قاعده موسیقی پاپ بی كیفیت انتقاد نمود.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، اولین همایش آشیق های خانه موسیقی دوشنبه پنجم شهریور ماه با حضور تعدادی از هنرمندان در تالار فرهنگ و هنر پژوهشكده هنر جهاد دانشگاهی برگزار گردید.
حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی در ابتدای این برنامه اظهار داشت: خانه موسیقی ابتدای تاسیس همه شاخه های موسیقی را دور هم جمع كرد و این خانه از ابتدا با همگرایی گسترده هنرمندان تشكیل شد. در این بیست سال خانه پربارتر و گسترده تر شد و امروز بیش از ۱۶ هزار نفر عضو هنرمند از سراسر كشور داریم.
وی اضافه كرد: بخش مهمی از موسیقی ما در شاخه نواحی مختلف است و این نیازی به گفتن ندارد كه ریشه موسیقی اصیل ما در موسیقی اقوام است. بخش پرافتخاری از موسیقی ما موسیقی آذری است و امیدواریم این موسیقی هر روز بتواند مجال بیشتری برای كار پیدا كند.

برنامه های سازمان یافته برای خراب كردن گوش مردم
این خواننده موسیقی ایرانی بیان كرد: امروز موسیقی ما در حال بالندگی است و ما امروز كودكان و نوجوانانی داریم كه با اشتیاق موسیقی را دنبال می كنند اما نگرانی عمیقی هم دارم كه باید این را بعنوان یك اخطار بیان كنم. ما نباید اصالت های مان را فراموش نماییم. امروزه گوش مردم از اصالت فاصله گرفته است و این اتفاق بد برای همه موسیقی های خوب ما افتاده است. وقتی امروز رسانه با ما همكاری و همراهی ندارد باید خود رسانه باشیم و اصالت ها را پاس بداریم.
نوربخش در بخش دیگری از سخنانش نسبت به رواج موسیقی های نادرست در جامعه انتقاد نمود و اظهار داشت: چیزی كه امروز بعنوان موسیقی پاپ به خورد مردم می دهند از هنجارهای درست موسیقی پاپ پیروی نمی نماید. گویا برنامه ریزی سازمان یافته ای وجود دارد كه گوش مردم را خراب كنند و متاسفانه در خیلی از بخش ها این اتفاق افتاده است. امروز افرادی می آیند كه در مدت كوتاهی مخاطب ۱۰ هزار نفری پیدا می كنند در حالیكه نه شعرشان و نه موسیقی شان درست است و از هیچ هنجاری پیروی نمی نماید. فكر می كنم این مساله در موسیقی آذری هم اتفاق افتاده كه باید مراقب آن بود. این موسیقی هم باید هنجارهایش، سازهایش و نغمه و نواهایش پاس داشته شده و گسترش پیدا كند.
سرنوش بیمه تامین اجتماعی آشیق ها
نوربخش در بخش دیگر صحبت هایش اظهار داشت: بیمه هنرمندان موسیقی از بیمه تامین اجتماعی گرفته تا بیمه تكمیلی به صورت انحصاری با استفاده از خانه موسیقی ایران و با همكاری صندوق اعتباری هنر انجام می گردد.
وی اضافه كرد: گاهی شنیده می گردد افرادی در آذربایجان شرقی و غربی فهرستی از اسامی هنرمندان جمع می كنند و به آنها وعده بیمه می دهند كه باید این را اینجا اعلام كنم تلاشمان همیشه این بوده كه هیچ گاه متفرق نباشیم. ما اگر بخواهیم تشكل های جداگانه درست نماییم به نفع موسیقی قدم برنداشته ایم.

خیلی ها برای تفرقه افكنی میان آشیق ها تلاش كردند
داریوش پیرنیاكان دبیر و سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی و رییس كانون نوازندگان سنتی هم اظهار داشت: خیلی از اوقات قصد بر این بوده كه آشیق ها از خانه موسیقی جدا شوند ولی من با عنایت به اینكه هنرمندان همه شاخه های مختلف موسیقی در خانه موسیقی حضور دارند گفتم باید این عزیزان هم در اینجا حضور داشته باشند، اما متاسفانه بعضی بوده و هستند كه به ایجاد تفرقه بین آشیق ها تلاش كردند كه این كار درستی نیست.
وی اضافه كرد: در اینجا هم از هموطنان آذری می خواهم در همه عروسی ها و جشن ها از موسیقی آشیقی استفاده كنید تا این موسیقی پایدار بماند.

در این برنامه گروه ها و هنرمندانی به سرپرستی ایاز شجاعی، علی حسینی، امیر سرابی، آشیق حسن محمدیان، آیت قنبری، رمضان خدابنده لو، عباس ستاری، گلابعلی داوود بیگی، محسن شیری، اكبر باقری، ایمران حیدری، علی بابایی، محبوب خلیلی، از شهر های تهران، كرج، تبریز، میانه، هشتگرد، ساوه، قم و زنجان به اجرای برنامه پرداختند.

1397/06/06
14:33:44
5.0 / 5
4692
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است