چند نكته درباره مستند سینما انقلاب ؛

مواضع رهبر معظم انقلاب درباره هنر، تصاویری كه قبل از این ندیده اید

مواضع رهبر معظم انقلاب درباره هنر، تصاویری كه قبل از این ندیده اید هنر شهر: حمید شعبانی كارگردان مستند سینما انقلاب درباره این مستند و روایت آن از مواضع رهبر انقلاب نسبت به هنر و سینما توضیحاتی را ارائه كرد.


حمید شعبانی كارگردان مستند «سینما انقلاب» در گفتگو با خبرنگار مهر درباره زمان و چگونگی ساخت این اثر بیان كرد: شروع كار ما برای پژوهش و تحقیق از اردیبهشت سال قبل بود و با تیمی كه داشتیم به ساختار مورد نظر برای ایده خود دست پیدا كردیم. وی افزود: به همراه چند تن از دوستانم كار پژوهش و نویسندگی این مستند انجام شد و بر مبنای جستجوها و داشته های آرشیوی به این خروجی رسیدیم كه شامل تصاویری از دیدارهای رهبر معظم انقلاب با هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر می شود، البته جلسات و دیدارهای دیگری هم وجود دارد اما ما سراغ دیدارهای عمومی تر رفتیم. شعبانی درباره ایده ساخت این مستند اظهار نمود: دغدغه تولید، روایت ارتباط بدنه سینمایی كشور با رهبر معظم انقلاب بوده است. هدف ما از بیان این مطلب این بود كه نشان دهیم سابقه این ارتباط دیرینه است و از همان ابتدای انقلاب رهبری با هنرمندان دیدار و گفتگو داشته اند، آقا در دوران ریاست جمهوری هم چنین جلساتی را برگزار می كردند كه این نشان نگاه روشن و دقیق انقلاب به مساله هنر و سینما است. كارگردان «سینما انقلاب» درباره اینكه در بین سفارش های رهبر انقلاب سراغ چه مسایلی رفته است، توضیح داد: وقتی كه در یك حجم وسیع بیانات آقا در حوزه سینما را گوش می كنید می توان به شكلی دسته بندی رسید كه در این سال ها بیشترین سفارش روی چه مبانی ای بوده است. موضوعاتی كه ما سراغ آنها رفتیم تعریف هنر انقلاب، سینمای دینی، هنرمند متعهد، اقتصاد سینما قصه و... بود كه همه برآمده از یافته های ما در متن دیدارها و جلسات سخرانی است.
وی افزود: البته اینها هر یك موضوعی است كه جا دارد مفصل و مبسوط نسبت به آنها كار پژوهشی انجام و مستند ساخته شود اما ما در یك قسمت به همه این موضوعات اشاراتی كلی و منسجم داشتیم. شعبانی درباره نقاط جذاب این مستند اظهار نمود: بخش های جذاب این مستند از نظر من بازدید ایشان از پشت صحنه فیلم «مریم مقدس» است كه حدود ۲۰ سال پیش بخش هایی از آن از تلویزیون پخش گردید. همینطور بخشی هم مربوط به بازدید ایشان از فیلم «محمد (ص)» ساخته مجید مجیدی است. در بخش دیگر عوامل فیلم «ماجرای نیمروز» به كارگردانی محمدحسین مهدویان با رهبر معظم انقلاب دیدار داشتند كه بخش هایی از آن هم برای نخستین بار در این مستند استفاده شد. وی در انتها درباره زمان ساخت این مستند بیان كرد: ما از اردیبهشت ۹۶ تا ابتدای شهریور امسال درگیر ساخت و تدوین این مستند بودیم. خصوصیت این مستند برای من از این حیث بود كه تلاش شد در چهل دقیقه به استناد تصاویر، شناخت و درك اهمیت سینما و میزان تاثیر گذاری آن برای انقلاب از جانب رهبر معظم انقلاب روایت شود. مستند «سینما انقلاب» با روایتی از پروانه معصومه چند شب قبل از شبكه های سیما پخش گردید.

1397/06/15
13:28:22
5.0 / 5
4307
تگهای خبر: سینما , شبكه , فیلم , كارگردان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است