برنامه های انجمن ویراستاران در هفته كتاب

برنامه های انجمن ویراستاران در هفته كتاب هنر شهر: دبیر انجمن صنفی ویراستاران درباره برنامه های این انجمن در هفته كتاب اظهار داشت: دیدار از كتابخانه‌ی «ملك» و ایراد چند سخنرانی درباره‌ی تشخیص كتاب خوب و اهمیت كتابِ خوب در كتابخوانی از برنامه های انجمن در هفته كتاب است.


به گزارش هنر شهر به نقل از ستاد خبری بیست وششمین دوره‌ی هفته‌ی كتاب جمهوری اسلامی ایران، مهناز مقدسی درباره‌ی برنامه های این انجمن در هفته‌ی كتاب اظهار داشت: یكی از برنامه های ما در این هفته ارتباط و دوستی مخاطبان با كتابخانه ها است كه یكی از مراكز مهم فرهنگی در كتابخوان كردن جامعه به شمار می آیند. به دلیل گران شدن كتاب ها و دشواری انتخاب كتابِ خوب برای مخاطبان، مسئولیت كتابخانه ها و كتابدارها در این زمینه بیشتر می گردد. انجمن ما به این مورد توجه دارد كه كتابدارها، در كنار منتقدان و نویسندگان، كسانی هستند كه می توانند به كتابخوان كردن مخاطبان و تشویق آنها، كمك مؤثری داشته باشند. كتابداران ضمن اینكه در گردآوری كتاب های خوب همت می گمارند در آگاهی بخشی و عرضه‌ی كتاب خوب به مخاطبان، با عنایت به سلیقه و علایقشان بسیار مؤثرند.

او اضافه كرد: از این رو در برنامه ای كه انجمن طرح آنرا به موسسه‌ی خانه كتاب عرضه داده، دیدار از كتابخانه‌ی «ملك» و ایراد چند سخنرانی درباره‌ی تشخیص كتاب خوب و اهمیت كتابِ خوب در كتابخوانی مدنظر قرار گرفته است. در این نشست نیم روزه گفت وگوهایی برای تشخیص كیفی كتاب ها و جایگاه كتابخانه ها خواهیم داشت تا ملاك هایی برای انتخاب كتاب به مخاطبانمان عرضه نماییم.

مقدسی با استقبال از همكاری انجمن ها و دیگر نهادها با ستاد هفته كتاب در برگزاری برنامه های مشترك بیان كرد: با عنایت به اینكه انجمن ها عمدتاً محدود به حمایت و همراهی اعضای خود هستند و از نظر مالی خودگردان اند، نمی توانند برنامه هایی را كه بار مالی گسترده داشته باشد ارائه نمایند و نیازمند برخی حمایت های ارگان های دولتی هستند. طبعاً این ارگان ها بضاعت های گسترده ای دارند و می توانند از انجمن، در بخش تولید محتوا و تولید اطلاعات، كمك بگیرند و این همكاری نتایج خوبی را به دنبال خواهد داشت.

دبیر انجمن صنفی ویراستاران با اشاره به تاثیر برگزاری هفته كتاب در افزایش كتابخوانی در جامعه اظهار داشت: برای كتابخوان كردنِ افراد، اول باید علل كتاب نخواندن آن ها را دانست. اینكه آیا امید و انگیزه و اشتیاق كه از كودكی به آن ها داده شده كافی بوده است یا خیر؟ چراكه اگر عادت به كتابخوانی نباشد، فرصت كوتاه یك هفته ای نمی تواند نتیجه بخش باشد. برای كتابخوان كردن مردم باید به مجموعه ای از عوامل توجه كرد و اگر به جمیع این موضوعات توجه نشود نتیجه‌ی چندانی حاصل نمی گردد.

او افزود: خیلی خوب است كه ما نیازسنجی نماییم كه مخاطبان كتاب ها چه نوع كتاب هایی را دوست دارند و همان كتاب را به آن ها سفارش نماییم، نه كتاب هایی كه سبب دل زدگی مخاطب از كتاب می گردد. كتابِ خوب، علاوه بر محتوا، باید با بیان و زبانی مناسب ارائه شود و مخاطب را مشتاق به ادامه‌ی خواندن كند.

مقدسی در انتها خاطرنشان كرد: نكته‌ی مهمی كه باید به آن توجه ویژه داشت این است كه ما نباید كتاب را فقط محصول پدیدآورنده و ناشر بدانیم بلكه تولید كتاب یا هر محصول فرهنگی دیگری، حاصل همكاری گروهی از افراد است، همچون حروف چین ها، نمونه خوان ها، ویراستاران، صفحه آراها، تصویرگران، اهالی چاپخانه ها و صحافی ها كه هر یك به نوبه‌ی خود برای تولید اثر وقت می گذارند و در آن سهیم اند. به نظرم باید در انتخاب كتابِ برتر به این گروه هم توجه كرد و به مخاطبان هم این آگاهی را داد كه این صفحات كه در اختیار شماست چقدر ارزشمندند و ارزش كتاب را برای مخاطب بالا ببریم.

بیست و ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۴ آبان تا ۱ آذرماه با مشاركت بیشتر از ۵۰ نهاد و سازمان در سراسر كشور برگزار می گردد.
1397/08/12
15:04:26
5.0 / 5
4014
تگهای خبر: برنامه , تصویر , دبیر , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است