گزارش دومین روز فستیوال موسیقی آینه دار

اجرای شادیانه های شب چله اقوام آذری، تالار رودكی لرزید

اجرای شادیانه های شب چله اقوام آذری، تالار رودكی لرزید هنر شهر: دومین روز از برگزاری چهارمین فستیوال موسیقی نواحی آینه دار در حالی برگزار گردید كه هنرمندان برگزیده موسیقی آذربایجان شرقی شادیانه های شب چله اقوام آذری را در تالار رودكی اجرا كردند.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، دومین روز از برگزاری چهارمین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» پنجشنبه شب ۳۰ آذر ماه در حالی برگزار گردید كه هنرمندان برگزیده موسیقی آذربایجان شرقی در طولانی ترین شب سال شادیانه های شب چله را برای مخاطبان خود در تالار رودكی اجرا كردند.
علی مغازه ای دبیر هنری چهارمین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» در ابتدای این برنامه اظهار داشت: ما پیش از برگزاری دوره های مختلف فستیوال آینه دار به طور كامل به شناسایی موسیقی مناطق مورد نظرمان می پردازیم و تمام تلاش هم بر این است كه به تمامی جزئیات پرداخته شود تا گونه ای در این پژوهش ها مغفول واقع نشود. جالب است بدانید خیلی از گونه هایی كه ما برای حضور در این دوره از فستیوال دعوت كرده ایم به طور كامل رو به فراموشی است و هنرمندان این سبك ها هم اكنون به طور كامل خانه نشین هستند كه اگر پای صحبت های آنها بنشینید درد دل های زیادی برای گفتن دارند.

وی در بخش بعدی از صحبت های خود به معرفی گروه های شركت كننده در بخش اول و موسیقی موقامی منطقه آذربایجان در استان های اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و زنجان پرداخت و اظهار داشت: برنامه های و بازی های آیینی كه شما امشب شاهد اجرای آنها خواهید بود به گونه ای است كه من حتم دارم تالار رودكی را لرزانده و شب خوبی را برای همه ما رقم خواهد زد.
این پژوهشگر در ادامه صحبت های خود با اشاره به زلزله چهارشنبه شب تهران عنوان كرد: هنرمندانی كه برای اجرا در این فستیوال به تهران سفر كرده اند، بعد از زلزله آذربایجان آرزو كردند كه هیچگاه در تهران چنین اتفاقی نیفتد. آنها در همین چند روز از مردم ورزقان یاد كردند و گفتند هنوز قلب آذربایجان زخم است و ما برای همه مردم ایران آرزوی سلامتی و تندرستی داریم.
دبیر هنری فستیوال آینه دار با اشاره به كیفیت مناسبت اجراهای درنظر گرفته شده در این دوره از فستیوال توضیح داد: جوانان فعال در موسیقی آذربایجان معتقدند موسیقی اقوام ایران موسیقی فعالی نبوده و در عوض موسیقی كشور آذربایجان است كه در پركاری به سر می برود و اتفاقا از این جهت است كه جوانان كشور ما معطوف به آن كشور می شوند ولی من خوب به یاد دارم عالیم قاسم اُف هنرمند موسیقی مقامی آذربایجان در نشستی گفته بود «در ایران هنرمندان خوبی در حوزه موسیقی دارید، نمی دانم چرا از من برای این كار دعوت می كنید؟»
در بخش اول كه به نسبت برنامه های اجرا شده روز اول از حال و هوای شادتری برخوردار بود، گروه «گنجلیك» به سرپرستی یعقوب قهرمانی به اجرای بازی های آیینی آذری همچون «قازاقی» و «یاللی» پرداختند. فیروز حسن زاده خواننده، حمید نامور خواننده، اكبر شعاع خواننده، بهروز مقدم نوازنده تار، روزبه مقدم نوازنده كمانچه، بهنام لشگری نوازنده گارمان، آیدین حسینی نوازنده نقاره و سهند علی رضایی نوازنده قوشا ترانه های مردمی یا «فولكلور خلق ماهنی لاری» را به علاقه مندان ارائه دادند.

اما در بخش دوم دومین روز از برگزاری چهارمین فستیوال موسیقی نواحی آینه دار كه با آیین شب یلدا همزمان شده بود، «شادیانه های شب چله» یا «شاد چیلله گئجه سی» برای تماشاگران اجرا شد. در این بخش گروه «گنجلیك» به سرپرستی یعقوب قهرمانی با بازی های آیینی «قازاقی»، «توی خانا» و «یاللی»، استاد نعمت جوانشیر خواننده، سعید محمودیان نوازنده كمانچه، سینا جوانشیر نوازنده قاوال، حسین عطاپور نوازنده تار، عاشیق ولی عبدی نوازنده قوپوز با اجرای موسیقی عاشیقی اهر به اجرای برنامه پرداختند.
چهارمین فستیوال موسیقی نواحی آینه دار به مدیریت احسان رسول اف و دبیری علی مغازه ای از روز چهارشنبه ۲۹ آذرماه تا روز جمعه اول دی ماه با محوریت موسیقی اقوام شمال غرب ایران در تالار رودكی تهران برگزار است.

1396/10/01
14:36:08
5.0 / 5
4337
تگهای خبر: موسیقی , هنر , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است