سالار عقیلی در برنامه علی ضیا؛

پاسخ به حاشیه های یك خواننده پرطرفدار، به یك شرط بازیگر می شوم

پاسخ به حاشیه های یك خواننده پرطرفدار، به یك شرط بازیگر می شوم به گزارش هنر شهر سالار عقیلی خواننده موسیقی ایرانی با حضور در برنامه فرمول یك علی ضیا به تعدادی از حاشیه ها و اتفاقات پیرامون فعالیت هایش در حوزه موسیقی پاسخ داد.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، سیدعلی ضیا سه شنبه شب ۱۳ آذر در برنامه «فرمول یك» میزبان سالار عقیلی، خواننده موسیقی سنتی بود و به مناسبت تولد او به گفتگو با این خواننده پرداخت.
تجمع در اعتراض به رفتن علی ضیا از «خوشا شیراز»
عقیلی در ابتدا با اشاره به اینكه آذر ماهی ها خیلی خوب و بی آزارند، به روایت خاطره ای مربوط به ضیا پرداخت و اظهار داشت: من در شیراز بودم كه دیدم تعدادی پسر و دختر پلاكارد دست گرفته اند و تجمع كرده اند. وقتی علت را پرسیدم فهمیدم به خاطر برنامه «خوشا شیراز» جمع شده اند و به اینكه دیگر شما مجری این برنامه نیستید اعتراض كرده اند. خیلی دشوار می باشد كسی در مجموعه ای بعنوان مجری كار كند و سالیان سال محبوب بماند. این هنر خاصی است كه شما دارید.
وی درباره تحصیل رشته بازیگری در دانشگاه توضیح داد: رشته من بازیگری تئاتر بود و اساتید بسیار خوبی همچون زنده یاد استاد حمید سمندریان را دیدم. رویا تیموریان، منیژه محامدی، امیر دژاكام و قطب الدین صادقی دیگر استادان من بودند و زمانی كه تحصیل می كردم بهترین ها در دانشگاه جمع بودند. من در محضر همه این اساتید تلمذ كردم اما پیش از اینكه تئاتر بخوانم موسیقی كار می كردم و پس از گرفتن كارشناسی سراغ آموختن دانشگاهی موسیقی رفتم. بعد هم چون موسیقی جدی شده بود دیگر نخواستم بازیگری كنم. البته در مصاحبه ای هم گفتم كه كار درستی نیست خواننده بازیگر شود یا بازیگر خواننده شود. بهتر است اسم نبریم. به نظرم طرف در این زمینه ماندگار نیست و مردم نمی دانند به او بعنوان بازیگر نگاه كنند یا خواننده و در برزخ است.
اگر كارگردانی زندگی شخصی ام را بسازد بازیگر فیلمش می شوم
عقیلی تصریح كرد: یك فوتبالیست اهل ایتالیا بود كه هم فوتبالش خوب بود هم بازیگر مشهوری شده بود. شاید در كشور ما این سوژه جا نیفتاده است. البته چند بار به من هم پیشنهاد بازیگری شد و قبول نكردم اما همیشه گفته ام اگر كارگردانی پیدا بشود كه زندگی شخصی سالار عقیلی را طبق آنچه كه واقعیت است به تصویر بكشد در آن صورت در نقش خودم بازی خواهم كرد.
وی درباره پیشنهاداتی كه بعنوان بازیگر دریافت می كند، توضیح داد: چند كار تئاتر به من برای بازی پیشنهاد شد. همینطور یكی دو بار هم برای فیلم سینمایی دعوت شدم كه اسامی شان یادم نیست چون تا گفتند، مخالفت كردم. من درس این رشته را خوانده ام و اگر كسی را ببینم كه بد می خواند یا بد بازیگری می كند در دلم می گویم اما هیچوقت به خود طرف نمی گویم. چون آذر ماهی ها نمی خواهند دل هیچكس را بشكنند!
كنسرت نمایش «بگو كجایی» آن چیزی كه من می خواستم نبود
این خواننده كه به تازگی به اجرای یك كنسرت نمایش پرداخته بود، درباره این تجربه اظهار داشت: این كار را به تازگی با آهنگسازی مهیار علیزاده و بازی مارال فرجاد و پویا امینی در تالار وحدت و همینطور هتل اسپیناس پالاس برگزار كردیم كه خیلی هم موفق بود. «بگو كجایی» كار خوبی هم از نظر موسیقایی هم بازیگری بود، ما هم راضی بودیم اما آن چیزی كه من می خواستم نبود. نمی دانم شاید یك كارگردان خیلی قوی باید بیاید این جنس كار را هدایت و كارگردانی كند و به نظرم یك چیزی كم داشت. «بگو كجایی» كار خودم بود و باید از آن دفاع كنم اما حقیقت را می گویم. پس از این شاید كمتر كنسرت نمایش كار كنم چونكه معتقدم موسیقی آنقدر شخصیت دارد كه به تنهایی مخاطب را سیراب كند.
«بگو كجایی» كار خوبی هم از نظر موسیقایی هم بازیگری بود، ما هم راضی بودیم اما آن چیزی كه من می خواستم نبودعقیلی درباره كنسرت نمایش نسی» هم اظهار نمود: نشد كار همایون شجریان را ببینم اما از دوستان درباره اش پرسیدم. ما در ایران همیشه با نظرات متفاوت روبرو می باشیم، یك نفر می گوید خوب و یك نفر می گوید بد. من تعریف های متفاوت شنیدم اما بیشتر خوبی بود.
این خواننده موسیقی ایرانی در ادامه صحبت های خود با اشاره به حضور در رشته تئاتر توضیح داد: می خواستم خواننده شوم اما آن زمان دانشگاه موسیقی رشته ای به نام آواز نداشت كه خواننده پرورش دهد و درس آواز بدهند. از جانب دیگر من از كلاس پنجم ابتدایی كه به مدرسه رازی می رفتم، تئاتر بازی می كردم بدین سبب علاقه خاصی به تئاتر داشتم. در هنرستان ۴ سال موسیقی خوانده بودم و چون دیدم در دانشگاه آواز نداریم خواستم سراغ رشته ای كه از گذشته در آن فعالیت داشتم بروم.
كسانی كه می گویند آهنگ جام جهانی بی هیجان بود از هیجان چه می خواهند؟
وی درباره حواشی آهنگ جام جهانی و انتقاد برخی در خصوص نبود هیجان در این كار، اشاره كرد: قرار بود یك آهنگ آقای قربانی بخواند، یك آهنگ من و خواننده دیگری هم حضور داشته باشد. اصولا كاری كه در قطع به این بزرگی در كشور می خواهد صورت گیرد، مشكلات و نقدهای آن و اتفاقات بعدش هم بزرگ است. جام جهانی یك مبحث جهانی است و آدم باید همیشه برای چنین چیزی كه برای یك ملت است پیش قدم شود. از من هم دعوت شد و خودم به شخصه نرفتم اما دوستانی كه به این كار انتقاد كرده اند و می گویند هیجان ندارند از هیجان چه می خواهند؟
خواننده فیلم سینمایی «سرو زیر آب» اضافه كرد: بچه كوچك ۷ ساله در كیش جلوی صحنه آمد و گفت می گردد ۱۱ ستاره را هم بخوانی؟ ما این اثر را تاكنون در كنسرت اجرا نكردیم چون اركستر بزرگ می خواهد و فقط در روسیه با رهبری آقای شهرداد روحانی اجرایش كردیم. در جام جهانی من چون كنسرت داشتم پس از بازی ایران مراكش به ایران برگشتم و ناراحتم كه نتوانستم ۲ بازی دیگر را ببینم.
عقیلی اظهار نمود: برای پرسپولیس كه چند روز پیش بازی داشت اگر من می رفتم وسط زمین می خواندم باز هم عده ای انتقاد می كردند یا اگر مجری لازم داشتند و شما می رفتید باز هم ممكن بود برخی حرف بزنند. اینكه به كارهای بزرگ انتقاد شود در كشور ما یك اصل است. بخش بزرگی از آن به حسادت برمی گردد و در كشور ما به جای اینكه رقابت حاكم باشد حسادت حاكم است و ما به جای اینكه خودمان را بالا بكشیم می خواهیم دیگران را تخطئه نماییم و پایین بكشیم. من كارهای ملی میهنی زیادی انجام دادم و انتخاب من برای خواندن چنین اثری همینطوری نبوده و با پشتوانه بوده است. دوستان آنقدر اطلاع داشتند كه مرا انتخاب نموده اند. برای یك برنامه حرفه ای موسیقی هیچوقت از مجری طنز دعوت به كار نمی كنند.
می توانستم برای جام جهانی بخوانم توپ را در دروازه شوت كن
وی اشاره كرد: من نمی گویم این انتخاب شایسته بوده یا نبوده است. اگر شما بعنوان مجری «فرمول یك» نشسته اید لابد چیزی در شما دیده اند. یكی از افتخارات من درباره كاری كه برای جام جهانی خوانده ام و دوستان شاید بعدها متوجه شوند كه ما چه كرده ایم، شعر آن بوده است. برخی شاید انتظار داشته باشند ما از اشعار سخیف و روزمره استفاده نمائیم ولی ما آمدیم و از معیارهایی كه در ادبیات فارسی ما وجود دارد انتخاب كردیم. آهنگ را بابك زرین از بهترین آهنگسازان ایران كار كرد. این اثر شعر بسیار زیبایی هم داشت كه البته اشاره مستقیم به جام جهانی نداشت. ما می توانستیم بگوییم توپ را در دروازه شوت كن اما باید كاری می كردم كه در شانیت سالار عقیلی هم باشد وگرنه باید روزی ۲۰ تا آهنگ بخوانم.
این خواننده در پاسخ به سوال ضیا در خصوص اینكه آیا همه به تلفیق روی آورده اند و موسیقی اصیل ایرانی نابود شده است، اشاره كرد: من خودم چند وقت پیش كاری را با استاد شعاری منتشر كردم كه تماما بر مبنای موسیقی قدیم ایران است. استاد مسعود شعاری یكی از اساتید خوب سه تار هستند.
حتی یك كار تلفیقی هم در آلبوم هایم ندارم
عقیلی در پاسخ این گفته كه اما كارهای مگاهیت شما همه تلفیقی است، اظهار داشت: چون این آثار یا تیتراژ سریال بوده اند یا برای فیلم و تئاتر اجرا شده اند اما شما اگر توانستید یك كار من را مثال بزنید كه حالت پاپ و تلفیقی داشته باشد و به صورت سی دی انتشار یافته باشد من به شما جایزه می دهم. آلبوم ها كار من است اما آثاری كه برپایه فیلم و سریال ایجاد می شود بر مبنای خواسته كارگردان و تهیه كننده است. مثل كارهای مختلفی كه برای سریال های گوناگون كرده ام از «تبریز در مه» تا «سرو زیر آب».
وی اذعان كرد: یك روز كسی به من گفت چرا فقط آهنگ ملی میهنی می خوانی و آثار عاشقانه و عارفانه نمی خوانی؟ گفتم من فقط ۱۰ تا ۱۲ كار میهنی دارم و در كنار آن ۴۰۰ تا آهنگ عارفانه و عاشقانه دارم. ولی ما فقط از تلویزیون آثار را گوش كرده یا آنها را دانلود و رایت می نماییم و نمی رویم برای سی دی موسیقی پول بدهیم. ما باید به این تفكر برسیم كه خودمان دنبال كار موسیقی برویم و بخریم. من اثری دارم كه در آن فقط ۴۰ دقیقه آواز خوانده ام. موسیقی اصیل نمرده و هست. این موسیقی از بین نرفته و از بین نمی رود. موسیقی اصیل عین فرش دستباف هرچه پا می خورد پرارزش تر می گردد. مثل سی و سه پل اصفهان و تخت جمشید می ماند. وقتی كودكی به دنیا می آید و مادر در گوشش لالایی می خواند گوشه بختیاری در دستگاه همایون است.
در ادامه برنامه بعد از طرح برخی سوالات تخصصی حوزه موسیقی از سالار عقیلی، وی درباره فعالیت های جدیدش اظهار داشت: چند وقت دیگر تور شهرستان هایم آغاز می گردد و مقرر است در ساری كنسرت داشته باشم و آنجا مقرر است برای نخستین بار محلی مازندرانی بخوانم چون از سوی پدری مازندرانی هستم. در شیراز آخر ماه سه یا چهار شب در تالار حافظ اجرا خواهم داشت. همینطور با یك كار اپراگونه همكاری می كنم كه با چندین بازیگر و چندین خواننده و با نام «برانگیخته» اجرا می گردد.
«فرمول یك» با اجرا و تهیه كنندگی سیدعلی ضیا شنبه تا چهارشنبه حوالی ساعت ۱۷: ۴۵ از شبكه یك سیما روی آنتن می رود.

1397/09/14
15:35:11
5.0 / 5
4148
تگهای خبر: آنتن , آهنگ , بازیگر , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است