بازدید رمان نویس الجزایری از بنیاد سینمایی فارابی

بازدید رمان نویس الجزایری از بنیاد سینمایی فارابی هنر شهر: واسینی الاعرج رمان نویس الجزایری و استاد دانشگاه الجزایر از بنیاد سینمایی فارابی بازدید نمود.به گزارش هنر شهر به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، واسینی الاعرج رمان نویس الجزایری و استاد دانشگاه الجزایر و سوربون كه برای حضور در نشست های ادبی و سینمایی «هم آیی قلم و دوربین» به ایران سفر كرده است از بنیاد سینمایی فارابی بازدید نمود.
واسینی الاعرج در دیدار با علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به جلساتی كه در تهران با خوانندگان آثارش برگزار شد، عنوان كرد: این كار بزرگی بود و اتفاق خوبی است كه خوانندگان آنچه خوانده اند به نویسنده عرضه كنند. تعداد خوانندگان ایرانی كه كتاب هایم را مطالعه كرده بودند قابل توجه بود و حدودا همه رمان ها را خوانندگان مطالعه كرده بودند.
وی در ادامه درباره تاثیر دیدگاه امام خمینی در ادامه حیات سینمای ایران اشاره كرد: من سندی را درباره دیدگاه امام خمینی(ره) در پشتیبانی از سینما خوانده ام. در زمانی كه گفته می شد سینمایی ها می ترسند سینما از بین برود، امام خمینی (ره) تصریح كردند كه می خواهند سینما بد نباشد و سینمای ایران سپس انقلاب با این دیدگاه اینگونه رشد كرد و پایدار ماند.
الاعرج در ادامه از دنیای سیاست و نگاه مردم الجزیره به وقایع تاریخی گفت و تصریح كرد: چیزی كه الجزایری ها می خواهند این است كه فرانسه اعلام نماید رسما در جنگ با این كشور جنایت كرده است البته ماكرون در سفری به الجزیره در این باره به صورت ضمنی عذرخواهی نمود.
وی درباره واكنش نویسندگان فرانسوی به جنایت جنگی این كشور در الجزیره عنوان كرد: نویسندگان بزرگ فرانسه كتاب هایی نوشته اند با عنوان هایی همچون «از خودم خجالت می كشم» و... كه درباره جنایت فرانسه صحبت كرده اند و این آثار برای ما از شعار مرگ بر فرانسه مهمتر است.
در ادامه این دیدار زینب الاعوج شاعر الجزایری و استاد دانشگاه الجزایر و سوربون عنوان كرد: اسناد و تصاویر تاریخی موجود در الجزایر مهم هستند، اسناد تصویری در الجزایر زیاد است و حتی از انقلابیون فرانسه تبار هم تصاویر بسیاری وجود دارد.
اغلب جوایز بین المللی سینمای ایران سپس انقلاب به دست آمده است
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی هم در این دیدار اظهار داشت: سینمای ایران سپس انقلاب در عرصه بین الملل عنوان شد و بخش بزرگی از جوایز بین المللی ما در این عرصه سپس انقلاب به دست آمده است.
تابش اظهار نمود: چیزی كه مرا هفته گذشته خیلی خوشحال كرد این بود كه جمعی ۲۰ نفره كه خواننده رمان های شما بودند راجع به رمان های متنوعتان سوالات دقیق و پرنكته ای داشتند و گفتگو بین خوانندگان و نویسنده شكل گرفت.
وی در ادامه با ارائه توضیحاتی درباره ساز و كار بنیاد سینمایی فارابی اشاره كرد: این بنیاد امسال ۳۵ ساله میگردد و این نهاد سپس انقلاب تاسیس شده و چند هدف را دنبال می كند.
تابش تصریح كرد: سینمای قبل انقلاب ایران تحت تاثیر هجوم سینمای آمریكا بود و عموما فیلم های خارجی در ایران نمایش داده می شد و فیلم های ایرانی سطح نازلی پیدا كرده بود. به اعتقاد مفسران، اگر آن شرایط تولید و اكران در سینمای ایران ادامه پیدا می كرد سینمای ایران سقوط می كرد.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی عنوان كرد: دیدگاه امام راحل نسبت به فیلم ها و سریال ها مهم بود و ایشان آثاری را دیدند و صریح نگاهشان را بیان نمودند كه در ادامه كار هنرمندان و مدیران فرهنگی تعیین كننده بود.
تابش اشاره كرد: در ۳۵ سال اخیر آثار درخور توجهی در سینمای ایران تولید شده و نگاه منتقدان هنری دنیا به سینمای ایران تغییر كرده است.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی تصریح كرد: در سینمای سپس انقلاب تداوم آثار كارگردانان موج نوی سینمای ایران را شاهدیم و در عین حال نسل جدیدی در سینمای ایران تربیت شدند و هر نسل توانستند آثار متفاوتی را در سینمای ایران و جهان خلق كنند.
تابش عنوان كرد: بنیاد سینمایی فارابی در بدو تشكیل نقش مرجعیت فرهنگی در سینمای ایران سپس انقلاب را دارد و كارش گفتمان سازی ادبیات سینمایی معاصر ایران و توجه دادن به اولویت های فرهنگی در سینما بود.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی درباره نسبت بنیاد سینمایی فارابی با فعالان بخش خصوصی سینما اظهار داشت: فارابی رقیب بخش خصوصی نیست؛ سینمای تجاری سال ها است رونق خودرا دارد اما موضوعات و مسایل فرهنگی و بین المللی سینمای ایران در بنیاد سینمایی فارابی پیگیری میگردد.
تابش اشاره كرد: عمده افتخارات بین المللی سینمای ایران به تاریخ سپس انقلاب بر می گردد و در این سه دهه تلاش های بسیاری برای معرفی و عرضه سینمای ایران به جهان شده است.
وی تصریح كرد: فیلمسازانی كه با سینمای جهان همكاری دارند جزو افتخارات سینمای ایران هستند. اینكه سینمای ایران در ادوار مختلف موفق به تولید مشترك با سینمای دنیا شده كه این برای سینمای ایران موفقیت است.
مسعود نقاش زاده معاون فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی باز در این دیدار اظهار نمود: یكی از بهترین فرصت ها در زمینه تبادل فرهنگی ادبیات و داستانگویی است. ما بدون روایت های داستانی امكان شناخت جهان را به دست نمی آوریم. اگر این مساله را جدی بگیریم پیوندهای فرهنگی در داستان های ادبی در فرهنگ های مشترك را می توان شناسایی كرد.

1397/10/21
22:34:27
5.0 / 5
3758
تگهای خبر: تصویر , سریال , سینما , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است