انتظار ایران برای پیوستن چین و مغولستان به پرونده نوروز

انتظار ایران برای پیوستن چین و مغولستان به پرونده نوروز هنر شهر: «ایران منتظر تقاضای رسمی دو كشور چین و مغولستان برای پیوستن به پرونده ثبت جهانی نوروز است كه حالا ۱۲ كشور عضو آن هستند.»


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی كمیسیون ملی یونسكو، كمیسیون ملی یونسكو در اطلاعیه ای با بیان خبر برگزاری آئین بین المللی «جهان نوروز» از احتمال پیوستن دو كشور چین و مغولستان به پرونده ی ۱۲ كشوری «نوروز» آگاهی داد.
در این بیانیه آمده است: «آیین بین المللی "جهان نوروز" به همت كمیسیون ملی یونسكو- ایران و با همكاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و برج میلاد تهران، ۹ اسفند ۱۳۹۷ در سالن همایش های بین المللی برج میلاد برگزار می گردد.
نوروز از دیرباز در جغرافیای ایران زمین بعنوان جشن رسمی برگزار می شده است. جغرافیای پهناور نوروز و همزمانی آن با بهار طبیعت در نیمكره شمالی و پیشینه باستانی آن و تاكید این جشن بر نوع دوستی و مهرورزی در بین جهانیان، موجب توجه سازمان ملل متحد و دیگر كشورها به نوروز شد. از این رو در ۱۰ مه سال ۲۰۱۰ میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل با گذراندن قطع نامه ای نوروز را به خاطر بزرگداشت آن در بیشتر از ۱۱ كشور جهان به رسمیت شناخت.
ایران منتظر تقاضای رسمی كشورهای چین و مغولستان برای پیوستن به پرونده ثبت جهانی نوروز است كه حالا ۱۲ كشور عضو آن هستند. تا آخر سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ خورشیدی)، ایران به همراه ۱۱ كشور عراق، افغانستان، هند، قزاقستان، پاكستان، تاجیكستان، قرقیزستان، تركمنستان، ازبكستان، آذربایجان و تركیه، نوروز را در پرونده مشتركی در یونسكو به ثبت جهانی رسانده اند.
در واقع جشن ها خاصیت مشترك تمامی فرهنگ هاست. نوروز هم جشنی ملی است كه بعنوان كهن ترین و برترین نماد فرهنگی ایران، مورد قبول تمام اقلیت های ایرانی و كشورهایی است كه در ثبت آن شركت داشته اند. همین طور نوروز در انسجام فرهنگی و اجتماعی میان ۱۲ كشور عضو در پرونده ثبت جهانی آن بسیار مؤثر بوده است.
از این رو كمیسیون ملی یونسكو- ایران برمبنای وظیفه ذاتیِ فرهنگی و آموزشی خود بر آن شده است تا در آستانه نوروز این آئین باستانی را جشن بگیرد.
در این مراسم مقرر است علاوه بر سخنرانی محمدجواد ظریف - وزیر امور خارجه -، علی اصغر مونسان - معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری -، حجت الله ایوبی - دبیركل كمیسیون ملی یونسكو در ایران - و حضور سفرای كشورهایی كه آئین باستانی نوروز را جشن می گیرند، موسیقی نوروز كشورهای ایران، آذربایجان و افغانستان اجرا شود و با رونمایی از تمبر «جهان نوروز»، نشان «نوروز» به «محمد میرشكرایی» - نوروزشناس – داده شود.»

1397/11/28
16:14:33
5.0 / 5
3921
تگهای خبر: جشن , دبیر , شركت , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است